MENU

Чому пенсійну реформу не можна вважати реформою?

1867 0

Чи є "пенсійні" законопроекти, які були передані Урядом до парламенту, пенсійною реформою? Ні. Слова реформа, «на щастя», немає навіть в їхніх назвах. Вони - про інше. 

Чотири внесені в парламент законопроекти, що стосуються «підвищення пенсій» (№№ 6614, 6615, 6616, 6617), дозволяють зробити невтішний висновок. Попри всі декларації, вони не мають нічого спільного з докорінним реформуванням пенсійної системи.

Запропоновані владою рішення - це комплекс заходів для скорочення дефіциту Пенсійного фонду за рахунок перетворення на жебраків мільйонів українців, або навіть банального скорочення чисельності пенсіонерів «природним шляхом».

Головний концептуальний провал пенсійної антиреформи полягає в тому, що вона зберігає солідарну систему, не створюючи навіть передумов для появи накопичувальних рівнів. Міжнародний валютний фонд заявив, що накопичувати українцям ще зарано - і український уряд виконав цю настанову.

У цивілізованих державах урядовці знають одне просте правило: будь-яка «солідарка» може повноцінно та ефективно працювати тільки при позитивній демографічній динаміці. Кількість активних працівників має бути більшою, ніж кількість пенсіонерів. В Україні ж на 10-ох працюючих (які ще й платять соціальні внески) маємо вже більш ніж 11 пенсіонерів, і демографічні тенденції поглиблюють цей дисбаланс. На кожних 100 померлих у нас припадає лише 58 новонароджених. За невтішними прогнозами Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи, за умов збереження існуючих демографічних тенденцій, Україну до 2050 року чекає суттєве - майже півторакратне - скорочення чисельності населення зі зростанням частки людей старших за 60 років у загальній чисельності населення до 30%. І на кожного працюючого буде вже декілька утриманців. Це значить, що покладатися лише на солідарну систему не можна.

Читайте також: Как украинец может накопить себе на пенсию в США?

Процес «осучаснення» пенсій, декларований урядом, має декілька підводних каменів. Хоча влада обіцяла, що пенсійний вік підвищувати не будуть, але у законодавство закладено доволі стрімке підвищення необхідного страхового стажу. Спочатку стаж зросте з 15 років до 25, а потім - за наступні 10 років з 2018-го - він має бути підвищений ще на десять років - до 35 років. Далі - після 2028-го - все просто: або в тебе цей страховий стаж є, або ти будеш отримувати копійки. Це чекає, перш за все тих, кому сьогодні 45-50 років.

Влада ставить собі у заслугу те, що має намір підвищити пенсії найбільш малозабезпеченим пенсіонерам. Мінімальні пенсії в жовтні цього року, якщо законопроекти будуть прийняті, «проіндексують» з 1312 до 1373 гривень. Так, у більшості пенсіонерів пенсії мають трохи зрости - осучаснитися. В кого на сім доларів у еквіваленті, в кого на 19. Невеличка група щасливців має розбагатіти аж на 38 або трохи більше. І від цих крихт люди мають радіти? Особливо якщо врахувати, що споживчі ціни виросли з 2012 року по травень 2017-го на 125% (більш ніж удвічі), зокрема, на продовольчі товари - на 93% (майже удвічі), а на комунальні послуги - на 433% (більш ніж у чотири рази)!

Читайте також: "Інновації" пенсійних законопроектів

Тим громадянам, які от-от підуть на пенсію, теж «пощастило». З 2018 року має бути скорочений так званий коефіцієнт заміщення - з 1,35 до 1. Що це значить? Якщо раніше людина могла розраховувати на пенсію у розмірі половини або трохи більше від тієї зарплати, з якої сплачувалися соціальні внески, то зараз це буде третина або навіть менше. І інструментів, які б дозволили компенсувати ці втрати накопичувальними рівнями Уряд наступним поколінням пенсіонерів поки що не пропонує. В Уряді просто намагаються ситуативно латати фінансові дірки. Про реальні реформи, спрямовані на стимулювання економіки - не йдеться.

Віталій СКОЦИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини