MENU

Вакарчук назвав п'ять уроків XX століття для України

1997 0

Завдяки Майдану та ціною великої кількості життів ми уникли тиранії. Тож давайте вчити уроки історії та більше не наступати на ті самі граблі. Про це в блозі "Нового Часу" пише Святослав Вакарчук.

Наприкінці лютого цього року мій друг, професор історії  Єльського університету Тімоті Снайдер, опублікував книгу "Про тиранію: двадцять уроків з XX століття". В книзі, що і зараз є бестселером у Америці, викладені уроки минулого століття, багатого на автократичні режими.

На мою думку, саме сьогодні нам в Україні є сенс проговорити 5 уроків з цієї книги.

Думайте, про що ви говорите та що повторюєте за іншими

Автократична влада часто намагається вводити громадян у стан колективного трансу, перетворюючи індивідуумів на натовп. Тирани постійно відволікають увагу населення, впроваджуючи свої ідеї за допомогою пропаганди та, в той самий час, приховують правду і факти, що підтверджують її. У Рея Бредбері у "451 градус за Фаренгейтом" пожежники спалюють книжки, поки більшість населення дивиться інтерактивне телебачення. Джордж Оруел у "1984" описує, як влада Океанії через двостороннє ТБ може постійно доносити свій варіант правди, водночас здійснюючи нагляд за своїми громадянами. Реальність у багатьох країнах сучасного світу соціальних мереж, постправди та інструментів big data набагато ближче до моделі "1984", ніж нам самим хотілося б у це вірити.

Відмовитись від фактів означає відмовитись від свободи. Залишайтеся здібними критично мислити.

Будьте соціально активні

В ХХ столітті всі тиранії були вкрай вороже налаштовані до неурядових організацій та здійснювали гоніння на них: комуністи їх повністю контролювали; офіційна доктрина фашизму Муссоліні вимагала підпорядкування таких організацій лінії партії.

Допомогайте благодійним організаціям, здавайте кров, беріть участь у краудсорсингових освітніх проектах, створюйте неурядові організації. Багато хто з нас може собі це дозволити. Та що є найбільш важливим – робіть це за власним рішенням, не по наказу згори. Оберіть те, що вам найближче. Не чекайте, що держава чи лідери зроблять це за вас. Тирани завжди захочуть відібрати можливість вибору – більше регуляції в кожному елементі економіки чи суспільного життя – будуть вказувати, що дивитись, як говорити і, навіть, як слухати. З вибором у суспільстві розвивається свобода.

Беріть участь у розслідуваннях

Чеський лідер Вацлав Гавел ще в 70-ті роки ХХ століття у своєму есе "Влада безсилих" закликав бути відповідальними за інформацію, яку ми самі передаємо іншим. Аналізуйте та проводьте розслідування самі. Пам’ятайте, що частина того, що є наразі в інтернеті – розміщено спеціально аби впливати на вас. В еру Фейсбука й Твітера кожен з нас є журналістом, і якщо кожен витратить декілька хвилин на просту перевірку фактів, ми зробимо революцію, не виходячи на вулицю.

За можливості, намагайтеся допомагати групам журналістських розслідувань – люди, які критично ставляться до влади, допомагають будувати демократичне суспільство. Лідери, яким не подобаються журналістські розслідування – потенційні тирани.

Не йдіть на компроміс із професійною етикою

Якби лікарі не проводили операції без згоди пацієнтів, якби прокурори не переслідували людей без рішення суду, якби промисловці не використовували рабську працю, якби бюрократи відмовлялись підписувати купу супроводжуючих документів, світ міг би уникнути жахів нацизму ХХ століття.

За кожним тираном стоїть професійна команда, яка виконує усю брудну роботу. Подумайте, чи не є ви частиною такої команди вже просто сьогодні. У вас завжди є вибір - не йти за наказами, які крок за кроком перетворюють демократію на тиранію.

Будуйте та захищайте демократичні інститути

Без нашої підтримки вони впадуть під натиском авторитаризму. Саме демократичні інститути дозволяють нам не втратити свою порядність. Оберіть те, що ви можете захистити – районну газету, громадського активіста, важливий закон, волонтерську організацію – і захищайте: приходьте на публічні слухання, виходьте на демонстрації чи акції підтримки, здійснюйте тиск на владу. Помилково буде вважати, що правителі, які навіть прийшли до влади завдяки саме цим інститутам, не захочуть знищити їх, отримавши таку можливість. Вже не раз так робили. І зроблять ще. Просто для збереження влади.

Історія не повторюється лише для тих, хто готовий вчитися на її уроках. Завдяки Майдану та ціною великої кількості життів ми уникли тиранії. Тож давайте вчити уроки історії та більше не наступати на ті самі граблі. Пам’ятайте, більшість авторитарних лідерів стали такими через те, що народ це їм дозволив. Не стійте осторонь. І не здавайтеся на початку шляху.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини