Чи змінив безвіз життя українців? Думка експерта
Куди українці частіше їздили і з якими проблемами стикалися при перетині кордонів, в блогах радіостанції Голос Столиці розповіла експерт з міграційних питань Олена Погребняк.
Тобто завдяки офіційній статистиці можемо говорити, що кількість українців, які подорожують до країн ЄС, збільшилася? Наскільки таке збільшення є принциповим?
— В першу чергу я б хотіла звернути увагу на те, що в три рази збільшився попит на оформлення біометричних закордонних паспортів.
Якщо раніше, до відкриття безвізу, за закордонними паспортами в день зверталося до семи тисяч громадян, то на сьогоднішній день — до 24 тисяч в один робочий день міграційної служби. З піком попиту, який був в червні-липні 2017 року, лише на 11% є скорочення попиту.
Читайте також: Безвіз. Перемога, але не для всіх
Але ж більше того, ми не бачимо примусового повернення, збільшення росту, з країн Європи. Я вважаю, що це викликано тим, що в країнах Європи також вже налагоджений контроль за перебуванням громадян, за законним працевлаштуванням, і немає критичної точки щодо невиконання українцями умов безвізу.
Чи багато людей зараз намагаються виїхати до країн ЄС, аби там залишитися працювати?
— Враховуючи те, що в Польщі була міграція з Польщі до інших країн, як до Великобританії, країн Скандинавії, то є вільні робочі місця. І за підрахунками польських колег, це близько двох мільйонів. Багато українців і до цього часу працювали в Польщі та інших країнах — Чехія, Словаччина, але ж на сьогоднішній день більше українців мають змогу поїхати в розвідку. Тобто побачити, і якщо в цей період вони знайдуть офіційну роботу, то вони можуть оформлюватися, залишатися і безпосередньо вже в цій країні оформлювати документи на залишення в робочому порядку.
Чи взагалі зараз українці відмовилися від оформлення віз як таких? Туристичних віз?
— Так, тенденція йде до того, але ж у деяких ще робочі візи є відкритими, у деяких громадян замовлені закордонні біометричні паспорти, але вони їх не встигають отримати у зв'язку з перенавантаженням комбінату "Україна". Але ж все менше і менше з кожним днем звернень до консульств, посольств європейських країн в Україні за оформленням віз.
Чи багато було випадків депортації українців з країн ЄС за порушення правил перебування на території країн Шенгенської зони за умовами безвізу?
— Немає критичного підвищення цього відсотку, який був до цього. Вважати критичним, можливо, якщо ріст більше ніж на 20%. Це є суттєвим перенавантаженням для органів міграційної служби України, для прикордонників, але ж є контроль з обох боків — і з європейських країн є жорсткий контроль за залишенням і працевлаштуванням фактично, і безпосередньо є налагоджена робота з боку міграційної служби та прикордонників України.
Читайте також: Как сэкономить деньги и время, делая биометрический паспорт
Чи зростає кількість людей, які намагаються отримати громадянство інших країн після того, як вони вже виїхали до країн ЄС?
— Ні. Цього немає. Є дуже жорсткі умови в країнах Європи щодо отримання громадянства. Вони не змінюються. І громадяни, які мали до цього часу можливість за походженням отримати громадянство, або ж за шлюбами, цей відсоток не збільшується і не зменшується вже декілька років, він залишається на звичному рівні. І безвіз жодним чином не може надати права на отримання громадянства, тому що це низка інших умов, які формуються роками.
Які напрямки є найбільш популярними серед українців, якщо йдеться про країни безвізу?
— Якщо це стосується саме цього періоду року, то це, безумовно, гірськолижні курорти. І найбільш розповсюджений, економ-класу, тобто це не Франція, Німеччина, а саме Польща, наша сусідка, країни Румунії, Болгарія. Але ж це самий найрозповсюдженіший маршрут. І країни звичного туризму, тобто Рим й інші напрямки саме як екскурсійні. Але ж на сьогоднішній день громадяни їдуть саме до гірськолижних курортів Європи.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки