"Активісти – не мішені": під Радою вимагали скасувати е-декларування для антикорупційників
Близько 30 правозахисників зібралися під стінами Верховної Ради України на акцію "Активісти – не мішені" з вимогою скасувати е-декларування для активістів. Про це повідомляє Центр інформації про права людини.
Учасники акції вишикувалися перед будівлею парламенту, вдягнувши на себе плакати, на яких зображені мішені. До металевої огорожі перед будівлею Верховної Ради на площі Конституції активісти закріпили плакат із написом "Сезон полювання на активістів відкрито" та символічним зображенням мішені. Крім того, учасники акції тримали в руках плакати із закликами на зразок "Декларування активістів – перший крок до диктатури".
Читайте також: ''Звітувати по-новому'' – Порошенко відміняє декларування для активістів і посилює податковий контроль за ГО
Навесні 2017 року парламент вніс зміни до законодавства про протидію корупції. Антикорупційних активістів прирівняли до представників влади і зобов’язали подавати "декларації осіб, уповноважених на здійснення повноважень держави".
Правозахисники зауважують, що під такі формулювання може потрапити будь-яка людина, яка, наприклад, вийшла на антикорупційний мітинг проти влади. Натомість жодних чітких роз’яснень закону не існує, а за його невиконання передбачено кримінальну відповідальність.
"Декларування активістів — це порушення прав людини та демократичних свобод. У жодній європейській країні не існує декларування майна активістів. Свою прозорість та підзвітність перед суспільством неурядові організації на добровільних засадах демонструють іншими шляхами", — зазначив Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
Активісти вимагають від Верховної Ради протягом сесійного тижня 20-23 березня скасувати обов’язкове подання електронних декларацій представниками громадянського суспільства без дискримінаційного посилення вимог до звітності громадських організацій і від президента – сприяти цьому.
Читайте також: Антикорупційна декларація: контрреволюція у боротьбі із корупцією відкидає Україну назад
Необхідно, щоб зміни до Закону "Про запобігання корупції" набули чинності до 1 квітня і позитивне голосування за законопроект №6271 в цілому є безальтернативним варіантом, наголошують активісти у спільному зверненні. Адже згаданий законопроект знімає зобов'язання подавати електронні декларації з антикорупційних активістів без запровадження додаткового звітування для громадських організацій.
"Запровадивши декларування для активістів, влада оголосила сезон полювання на тих, хто бореться з корупцією. Під час Євромайдану ми всі вийшли проти законів 16 січня, які обмежували права і свободи громадян. Те, що відбувається зараз з декларуванням активістів, – є такими самими законами, які чітко цілять у тих, хто найбільше критикує владу", – зазначила Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.
Влада фактично прирівняла активних громадян до політиків і вимагає у них декларувати всі свої статки, стверджують учасники акції. Активістам загрожує два роки в’язниці за помилку в декларації, яка може бути сфальсифікована НАЗК. Причому громадські організації в Україні у переважній більшості не отримують державного фінансування. Перші декларації активісти повинні подавати у 2018 році.
“Ухвалення рішення про декларування активістів — помста політиків за діяльність громадських організацій. В Україні наразі діє 78 тисяч громадських організацій. Але прийдуть лише до тих, хто буде не погоджуватися з владою, а не хвалитиме її”, — зазначила Олександра Романцова, заступниця голови правління Центру Громадянських Свобод.
"Я знаю десятки організацій, що працюють у сфері громадського здоров’я і під прикриттям громадянського суспільства отримують гроші від корпорацій, а у стінах парламенту здійснюють лобіювання інтересів корпорацій не на користь громадян України. І до них не будуть застосовані жодні норми контролю, жодні норми декларування. Вони взагалі не звітують ні перед чим, маючи величезні корпоративні кошти", – говорить Андрій Скіпальський, голова правління Центр громадянського представництва "Життя", член Ради Реанімаційного пакету реформ.
Читайте також: Порохова діжка для нашої безпеки
Вимога скасувати декларування для громадських активістів включена до цьогорічних пріоритетів групи Послів G7 з підтримки України. Неодноразово закликав скасувати відповідні норми і Європейський Союз, востаннє на цьому наголошувала під час візиту до України Федеріка Могеріні.
16 березня цього року Венеціанська комісія спільно з БДІПЛ ОБСЄ надала висновок щодо зазначених законопроектів. Міжнародні експерти розкритикували ці законопроекти і відзначили "надзвичайну важливість, щоб вимоги електронної декларації для антикорупційних активістів були скасовані до 1 квітня 2018 року".
Нагадаємо, у липні минулого року Президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроекти №6674 (про зміни до закону про громадські об’єднання) та №6675 (про зміни до Податкового кодексу), у яких передбачається посилення звітності неприбуткових організацій, зокрема за освоєння міжнародної грошової допомоги, та відповідальності за помилки у таких звітах. Низка громадських організацій, зокрема правозахисних, назвала норми цих законопроектів дискримінаційними.
З 1 січня 2018 для державних чиновників почався процес реєстрації електронних декларацій за 2017, який триватиме до 1 квітня. Цього року декларації мають подавати також представники некомерційних організацій. Правозахисники закликають українську владу припинити переслідування антикорупційних активістів в Україні. Раніше Європейський Союз також наголосив, що е-декларування для активістів створює невиправданий тиск на неурядові організації.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки