MENU

Прогнозний сценарій: як збережуть депутатську недоторканність?

2397 0

У стрічці новин сплило скасування депутатської недоторканності, ажіотажу жодного: людям клоунада обридла не менше, як "клоуни у Регламенті".

Інформаційний привід: 11 квітня Конституційний Суд почав розгляд депутатського і президентського законопроектів щодо скасування депутатської недоторканності. Проекти – близнюки: депутати пропонують вдарити недоторканність в лоб, президент — у лоба. У кожному разі стаття 80 Конституції виглядатиме однаково: "Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп".

Чого ж тоді один поперед одного до стійки реєстрації рвуться? Сподіватись, що порошенківське скликання скасує недоторканність, наче сподіватись снігу у липні: була Верховна Рада кучмівською, стала — кумівською.

КСУ відфутболює токсичний проект депутатам

Уявимо: до розгляду оголошується питання про скасування депутатської недоторканності, купол наче цирковий, депутати займають місця у залі згідно к…ених мандатів, публіка на гальорці – згідно куплених білетів. Чекаємо ілюзіоніста, знаємо: обдурить. Не знаємо як.

Знаємо: законопроект про скасування депутатської недоторканності провалять, не знаємо як. А пильнувати оборудки депутатів зась: е-декларацію нав’яжуть.

Згідно Розділу ХІІІ  Регламенту завалити законопроект може КСУ або парламент. Геростратова слава могильщика заповідної народної мрії нікого не вабить. Таскати каштани сусідам по кориту Конституційному Судові не посміхається: вісім разів давав він зелене світло законопроектам про скасування депутатської недоторканності. Дасть і вдев’яте.

Тим більше, що 16 червня 2015 року КСУ вже надав позитивний висновок на президентський законопроект №1776, який в частині депутатської недоторканності співпадає з нинішнім депутатським!  Жонглери ви наші.

Не збирається КСУ рятувати депутатів і затяжкою-відтяжкою розгляду, що розпочався 11 квітня, йде повним ходом  і днями завершиться. Рятуючи свою підмочену репутацію, КСУ заганяє народних обранців у цуцванг, де на них чекає цугундер.

Два кроки на три з половиною сесії

Після отримання позитивного висновку від КСУ, для ухвалення законопроекту про внесення змін до Конституції (згідно ст. 155) Основного закону, парламентові залишаться два кроки: попередньо схвалити проект простою більшістю від конституційного складу (не менше 226 голосів), а на наступній черговій сесії – схвалити його остаточно, не менш як двома третинами (не менше 300 голосів).

Часу з надлишком: понад два місяці поточної восьмої сесії, а попереду три незаймані – дев’ята, десята, одинадцята.

Вірогідність остаточного схвалення законопроекту дорівнює вірогідності переобрання чинного президента, або польоту на Марс верхи на швабрі. А попереднє схвалення – то інша справа.

Невдовзі побачимо, як народні обранці дружно голоснуть попереднє схвалення і притьма роз’їдуться по телевізійним каналах  і виборчих округах вихвалятися.

Аж ось питання: іде четвертий рік каденції, вже восьма сесія чого ж тягли? А того, що за попереднім схваленням йде схвалення остаточне. На наступній черговій сесії.

Уявіть: проект попередньо схвалили на першому / другому році каденції, а попереду ще три роки! А зміни між попереднім і остаточним схваленнями ні Конституцією, ні Регламентом не передбачені: що схвалено попередньо, те голосується й остаточно!

Жорстка альтернатива: або скасувати недоторканність, або роками тупо саботувати остаточне голосування. Антипіар далеко перевищить попередню рекламку.

Тож і не допустили до голосування на предмет попереднього схвалення президентський законопроект №1776 ще від 16.01.2015! Понад три роки мурижили, поки 20.03.2018 тихо закопали.

Цей факт як вирок цьому скликанню, власне його більшості. Не скажу, що усі опозиціонери мріють позбутись недоторканності, але за все, що потребує простої більшості голосів, відповідальна більшість, і тільки вона.

Інша справа попереднє схвалення ближче до виборів: похвальба поспіває, кінцевий результат — ні. Ох, як поспішають вони не встигнути!

Тендер варіантів

Усі вісім попередніх спроб скасувати депутатську недоторканність депутати провалили. І хто скаже що Верховна Рада непослідовна, не наполеглива і не досягає бажаного?

За способом саботажу справа не стане й зараз, та конкретика накладає обмеження. Допускаючи інші фокуси, далі – основний прогноз.

Прогнозований результат: попереднє схвалення законопроекту відбудеться, остаточне – ні.

Прогнозований сценарій. Попереду три з половиною чергові сесії: поточна 8-ма – до середини липня 2018, 9-та: вересень 2018 – січень 2019, 10-та: лютий 2019 – липень 2019, 11-та заключна: вересень 2019 – жовтень 2019, розпал виборчої кампанії.

Згідно ч. 2. Ст. 149  Регламенту "Питання про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України не може розглядатися Верховною Радою на останній сесії".

Отже попереднє схвалення буде раніше. А йти на вибори під акомпанемент-вимогу: "Голосуйте, сякі-такі, негайно!", – справа марна: не тратьте, куме, гроші – опускайтеся на дно. Тож зроблять вигляд, ніби за остаточне схвалення голосувати хочуть, та не можуть.

Треба "об’єктивна" перешкода, введення воєнного чи надзвичайного стану вповні згодиться. Тоді остаточне схвалення упреться в конституційну заборону, згідно ч.2 ст.157  Конституції змінювати її за таких умов зась.

Щоправда, це потребує спільності парламенту і президента. У того свій інтерес: відтягти провальні президентські вибори 31.03.2019. З усього того, введення воєнного чи надзвичайного стану логічно чекати між попереднім схваленням законопроекту у цьому році і  березнем 2019-го.

З водою вихлюпнеться й немовля, парламентські вибори відтягнуться. Та депутати за тим не горюватимуть. А після відміни суворого стану, з гиком: "тепер не до того!" недоторканність сплавлять наступному скликанню.

Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини