"Можна не дочекатись обвинувального вироку". Юрист про затримання директора українського відділу "РИА Новости"
Мушу відреагувати на новину про затримання директора українського відділу "РИА Новости" Кирила Вишинського. Бо офіційні речники профільних відомств вкрай заплутали ситуацію своїми заявами. Тепер дуже складно розібратись у чому підозрюють директора Ріа-новин в Україні.
Дивує неточність у словах та текстах офіційних осіб. Так, на сторінці у прес-секретаря ГПУ зазначено наступне: "прокуратурою Автономної Республіки Крим спільно з СБУ в рамках кримінального провадження за фактами розв’язання Російською Федерацією агресивної війни в інформаційній сфері....". Але річ у тім, що нема такого злочину – "агресивної війни в інформаційній сфері". Дісно, СБУ відкривало провадження, але за ст.437 "Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни".
Читайте також: Медалі "за Крим" та інші "заслуги" перед РФ: що знайшли під час обшуків у "РИА Новости Украина". ФОТО
Така неточність створює ілюзію в громадян, що за "інформаційну війну" можна притягати до кримінальної відповідальності. Але це не так. Український парламент – той, який обирався після смертей на Майдані та розпочатої війни – так і не спромігся прийняти відповідне законодавство, за яким би можна було на час бойових дій ввести надзвичайний інформаційний стан. І вже в рамках цього законодавства можна було перекрити кисень всім російськоорієнтованим та сепаратистським ЗМІ.
А за що можна притягти до відповідальності директора інформагентства?
Кримінальна відповідальність може настати у разі, якщо ним були поширені:
1. заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу
2. заклики до захоплення державної влади
3. заклики до зміни меж території або державного кордону (сепаратизм)
На сторінці прес-секретаря ГПУ з цього приводу написано таке: "Під час розслідування отримано докази того, що інформація розміщена на інтернет ресурсі «РИА новости Украина» містить заклики спрямовані на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України, державній та інформаційній безпеці".
Це не дуже точне формулювання, бо заклики спрямовані на шкоду суверенітетові... – це теж ще не злочин, закон чітко визначає, до чого повинен бути заклик, аби дії визначались злочином. Припускаю, що ГПУ мала на увазі саме діяння, передбачені ст.ст 109,110 ККУ(це ті три пункти, які я зазначила вище), просто не змогла точно сформулювати думку.
Але далі у повідомленні прес-серетаря ГПУ чомусь з"являється вже ст. 111 - Державна зрада – "По закінченні обшуків буде вирішено питання щодо затримання особи, яка безпосередньо керувала незаконним інформаційним агентством «РИА новости Украина» та повідомлення про підозру за ч. 1 ст. 111 КК України".
Цю ж статтю 111- Держзрада вказано і представниками СБУ на сайті відомства та на брифінгу.
Ця стаття передбачає відповідальніть за наступні три діяння:
– перехід на бік ворога в період воєнного стану
– шпигунство
– надання іноземній державі, організації допомоги у проведенні підривної діяльності
З цих трьох пунктів перші два виключаємо, про них ні слова в офіційних повідомленнях СБУ та ГПУ. Тож, залишається допомога у підривній діяльності. Це я здогадуюсь, що СБУ саме підривну діяльнсть мало на увазі, бо в них на сайті написано так: "організація підривних інформаційних акцій в межах проведення гібридної війни проти нашої держави".
Мушу сказати, що в Кримінальному кодексі немає відповідальності за "гібридну війну", є за "агресивну війну". Щодо "підривних інформаційних акцій" – вони по факту є і жодних сумнівів, що РФ їх тут постійно влаштовує. Але на 4-му році війни законодавство все ще не містить роз'яснення – що ж таке "підривна діяльність". Це, звісно, не провина СБУ чи ГПУ.
Читайте також: СБУ проводить обшуки в київському офісі інтернет-видання "РІА Новости Украина", затримано його керівника
Але через відсутність роз"яснення в законодавстві поняття "підривна діяльність" воно залишається оціночним і суб'єктивним. А це лазівка для РФ рятувати своїх агентів від кримінальної відповідальності руками наших корупціонерів. Бо формально, якщо суддя не визнає інформаційний контент Ріа-новин підривною діяльністю, закон він не порушить.
Таким чином, через допущення представниками правоохоронних органів грубої неточності у формулюваннях закономірно повстає питання – вони свідомо чи несвідомо так помиляються? і це помилки тих, хто готує заяви для преси, чи ці помилки допущені у провадженнях? Якщо в провадженнях, тоді можна й не дочекатись обвинувального вироку.
p.s. Ще й прізвище таке – "Вишинський". Однофамілець прокурора СРСР – одного з найкривавіших і жорстоких організаторів репресій.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки