Жупан на чолі, шкірка куниці в гаманці й інші цікавинки про хорватів
Хорвати із сарматської мови означає пастухи. Хорвати прийшли з перередгір'їв Карпат на Балкани під час "слов'янської повені" – у 5-6 століттях н. е. Тоді, особливо після розгрому 555 року, невеликі загони слов'ян змушували до капітуляції численні візантійські гарнізони й підкорювали провінції.
Якщо ви подивитеся на сучасних хорватів, коли вони працюють, ви зрозумієте, що за півтора тисячоліття вони так і не звикли до балканської спеки.
Читайте також: Як Хорватія перемогла: хорватський досвід реінтеграції окупованих територій
Білі хорвати лишилися на місці, в Галичині та на прилеглих терторіях Польщі, які лишалися українськими етнічними землями аж до 1947 року, а також у Східній Словаччині, де й досі переважають українці та їхні нащадки. У давнину "білий" означало "північний" (звідси – білоруси).
Хорвати діляться на дви великі частини – мешканців Далмації, які вирізняються великим зростом (змагаються за світову першість із норвежцями), та мешканців віддалених від моря територій, які мають помірний, більш звичний для слов'ян зріст. Популярні теорії про вплив на зріст далматинців морського повітря, кухні тощо.
Але історики знають правду. Річ у тім, що на початку 7 століття хорвати в Далмації розгромили тюркську орду аварів (обрів) і поодружувалися з їхніми жінками. А обри в наших літописах фігурують як люди-велетні: "Великі тілом, а розумом горді".
Читайте також: Футбол для росіян – лише продовження війни іншими засобами
Валюта хорватів аж до сьогодні – куна, тобто шкірка куниці. Відомо, що в Києві до запровадження гривні також розраховувалися шкірками куниць і білок. Хорвати відомі тим, що в них було запроваджено найпершу слов'янську писемність – глаголицю.
Стародавня ракета хорватів. Насправді – пам'ятник хорватській писемності – глаголиці, першій літері "Аз"
Давні ватажки хорватів називалися жупанами. Вогнище називається ватрою, а пожежники – ватрогасцями.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки