MENU

Для росіян знову є актуальним запитання: українці є, Україна – є, а хто ж вони такі?

2800 0

Безневинна фраза "Слава Україні!" з вуст хорвата Домагоя Віди проявила цікавий факт: росіяни це гасло сприймають за антиросійське. Дивно. Уявімо, німці обурюватимуться фразі "Viva la France!", або іспанці сприйматимуть негативно виклик "Viva l'Italia!" Чого б це, раптом?

До війни у мене був приятель з Росії, інтелектуал та економіст за фахом. Інколи ми з ним дискутували питання стосунків українців та росіян. Він напівжартома заявляв, що "украинсий язык – искуственный" и "украинцы – это русские, испорченные австро-венгрией и поляками". Його веселили деякі українські слова. Він вважав, що росіяни принесли нам культуру та цивілізацію.

Читайте також: "Слава Україні" – це не тільки "смерть ворогам"!

Якось я здивував його тим фактом, що освітні заклади в Україні з'явилися на сотні років раніше російських. Острозька академія заснована в 1577 році, Києво-могилянська академія – в 1615 році, натомість Московський університет був заснований лише в 1755 році. Теза про цивілізаційну місію росіян в Україні не витримала перевірки датами.

Ще одне запитання, на яке мій російський приятель не зміг відповісти стосувалося мови та традицій. Якось я його спитав: "В нашій культурі є багато україномовних обрядових пісень та традицій: колядки, щедрівки, веснянки, гаївки, водіння кози, кутя, тощо. Більшість стосується дохристиянської доби, що свіддчить про давність української культури та традицій. А де ваші, російськомовні обрядові пісні та традиції?" На це запитання він так і не зміг відповісти.

Мені видається тому, що обрядові дохристиянські традиції росіян були зовсім відмінні від руської культури. Адже русські люди, це – ми, а не вони. І наша мова, наша культура, наша історія, наче дзеркало щоразу нагадує про цей факт росіянам: "Русські – це українці, Русь – це Україна, а хто тоді ви? Де ваше коріння?"

Майже 300 років російські царі, влада, радянська машина боролись з українством, як явищем. Нищилось все, на чому стояла українська ідентичність: культура, мова, традиції та історія. Все тому, що нашу історію Петро І, а потім Катерина насадила росіянам, в якості їх історії. А щоб крадіжка не виявилась, потрібно було знищити національну ідентичніть власника історії, його коріння.

На щастя, цей злочинний задум не вдалося повністю втілити. Попри терор та мільйони жертв, українці боролись та вижили. Побиті, покалічені, але з власним корінням, культурою, мовою, історією, та традиціями.

Читайте також: Росіяни переживають масовий гнів національного приниження

І для росіян знову актуалізовуються екзистенційні запитання: українці є, Україна – є, Русь – це Україна, то хто ж вони такі? Де їх історія? Де їх традиції?

А гасло "Слава Україні!" щоразу нагадує цей факт крадіжки. Маска відпадає, вус відклеюється і нема тому ради.

Нам потрібно цінити своє коріння, вивчати культуру, мову, традиції та історію, що потім відповісти на власне ексзистенційне запитання: Що ми, українці, несемо світу? Для чого пройшли такий довгий тернистий шлях?

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Микола ТИПУСЯК


Сообщить об ошибке - Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter

Понравился материал? Смело делись
им в соцсетях через эти кнопки

Другие новости по темеПравила комментирования »  

Новости