НБУ повертається з інфляційної битви зі щитом
Серпень триває, і новини на ринок приходять в основному стараннями диваків. Або геніїв. А іноді "дуже стабільних геніїв", пише у своєму блозі на "Новому часі" інвестиційний банкір Сергій Фурса. Тут уже кожен сам може визначити
Цього тижня на взагалі-то стабільному ринку, який впритул наблизився до історичного максимуму й поки що не наважується брати його приступом, раптом сталося ралі в акціях "Тесли". А все тому, що Маск знову дістався до Twitter, де вочевидь хоче скласти конкуренцію Трампу, й написав, що йому набридли всі ці бариги, які не дають розвиватися, й він планує "зробити компанію приватною знову". Й у нього навіть є фінансування для викупу акцій, причому на рівні значно вище ринкового. Причому мова йде не про поглинання "Тесли" будь-яким гігантом, что "яблучниками", чи то китайцями, а саме про викуп компанії самим Маском, у якого чітко видно, що таких грошей немає. Й ось тепер комісія із цінних паперів спробує визначити: Маск геній чи дивак. І йому буде непереливки, якщо свій твіт він написав просто покуривши марихуани. Тому що якщо грошей немає, і Маск їх тільки придумав, то це злісне порушення й ринкове маніпулювання. А за таке в Штатах карають, жорстоко карають.
Читайте також: Чого чекати від валютного ринку України в серпні
На цьому тлі індекс S&P500 відкриється в п'ятницю на позначці в 2853 пунктів. І спокій, і стабільність американського ринку разюче контрастують із черговою кривавою різаниною на ринках, що розвиваються. Причому чіпляє вже і Європу, що красиво демонструє курс євро-долар, який у п'ятницю вранці, 10 серпня, опустився нижче позначки 1,15. Основні центри проблем у світі, що розвивається, цього тижня залишилися колишніми, це Туреччина і Росія. У Туреччині ринок продовжує карати Ердогана за комплекс султана, коли він вирішив, що занадто великий і може керувати всім, почавши вказувати Центробанкові, які ставки повинні бути. Ліра летить у прірву, втрачаючи кілька відсотків щодня, і дна у цієї прірви не видно. І якщо твоїй валюті "Аллах допоможе" (як сказав у ніч із четверга на п'ятницю Ердоган; пряма цитата "у них є долари, а в нас є Аллах"), це означає, що вже нічого не допоможе. І такі заклинання нагадують колишні стогони очільників українського Центробанку, які, коли гривню тримати вже не було сил, згадували про індекс Біґ-маку. А тепер ринок став помічати, що європейські банки по вуха загрузли в Туреччині, й це може дорого коштувати вже фінансовій системі ЄС. Що і б'є по курсу євро. А в Росії раптом всі усвідомили, що санкції – це все-таки серйозно. І рубль пішов копати, хоча, звичайно, до дна 2015 року, коли паніка виносила рубль вище 80, ще далеко.
Поганий настрій на ринках, що розвиваються, не міг не зачепити України, хоча поки що лише трохи пошарпало. Але в такій ситуації навіть хороші новини від МВФ можуть не дуже допомогти. І нехай від падіння ліри або рубля ми страждаємо лише незначною мірою, втрачаючи частку конкурентоспроможності українських експортерів і виручку від турецьких плейбоїв в Одесі та Львові, але за поганого настрою ніхто не братиме активної участі на первинному ринку, купуючи новий український борг. Й українському урядові варто тільки сподіватися, що до того часу, як місія МВФ поїде з Києва, а це, на щастя, буде не скоро, турецькі проблеми відійдуть на другий план. Поки ж різноманітні інформовані джерела, імена яких нікому не відомі, кажуть, що ми майже домовилися з МВФ. Але навіть якщо так, то місія не приїде до Києва раніше вересня, а значить, правління Фонду не відбудеться раніше жовтня. Хоча для виходу на ринок буде досить самого факту, що задоволена місія поїхала з Києва.
Читайте також: Зубожіємо й багатіємо водночас – що відбувається?
Гривня торгується трохи вище рівня 27,0 за долар і поки що, навіть попри падіння останніх тижнів, має непоганий вигляд на тлі своїх сусідів. А цифри інфляції так узагалі наповнюють оптимізмом понівечені Ердоганом серця міжнародних спекулянтів. У липні в Україні спостерігалася дефляція, гаразд що погода ну дуже добра цього року до овочів і фруктів (ще трохи й ,судячи з усього, оливкова олія стане експортним українським товаром), на відміну від тих же зернових, що дозволило вийти за підсумками місяця на річні показники 8,9%. Що значно нижче консенсус-прогнозу. Тож НБУ, що наполегливо підвищував ставку тоді, коли Ердоган кричав своєму Центробанкові "стоп", разом із шаманами-мольфарами, які керують погодою, зробили прекрасну роботу й повертаються з цієї інфляційної битви зі щитом. І тепер, якщо транш МВФ все-таки прийде, в Центробанку вже восени з'являться всі підстави для плавного зниження ставки.
Поки ж ставка висока, й Мінфіну доводиться йти назустріч ринку, підвищуючи прибутковість первинних розміщень. Цього тижня уряд провів цілих два аукціони, щоразу пропонуючи валютні папери. Причому за шестимісячними доларовими облігаціями довелося підняти ставку до 5,95%, а за тримісячними – до 5,5%. У результаті за два аукціони урядові вдалося зібрати валюти, в доларах і євро, на суму більше $300 млн, що дозволить безболісно пройти погашення 15 серпня. За відсутності траншу МВФ від стратегії "нам би день протриматися, нам би ніч простояти" діватися нікуди. Короткі гривневі облігації розміщуються під 18%. І тут теж Мінфінові вдалося отримати додатковий попит на свої папери після рішення НБУ щодо змін критеріїв визначення ліквідних інструментів. Звичайно, Мінфін тепер може потрапити під шквал критики через зростання вартості запозичень, особливо від тих, хто колись позичав під 29,5%. І це буде вдвічі прикріше на тлі того, що, судячи з усього, Мінфін зараз гасить пожежі і залишається чи не єдиним міністерством, яке не пішло у відпустку. Принаймні відсутність засідань Кабміну ось уже два тижні наче натякає, що зібрати в Києві міністрів, що для піару, що для переговорів із кредиторами, завдання непосильне.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки