MENU

14 серпня Православна Церква вшановує пам’ять святих мучеників Маккавеїв. Що ми знаємо про них?

3320 0

1. Маккавеї – старозаповітні мученики, відомий своїм благочестям давній юдейський рід.

Сім святих мучеників Маккавеїв: Авим, Антонін, Гурій, Єлеазар, Евсевон, Адим і Маркелл, а також їх мати Соломонія і вчитель Єлеазар постраждали в 166 році до н. е. від сирійського царя Антіоха Епіфана. Коли в Ізраїлі вже вкотре запанували язичницькі звичаї, вони своєю кров’ю довели відданість монотеїзму – вшануванню Єдиного Бога.

У ІІ столітті до Різдва Христового єврейський народ, а особливо його очільники, черговий раз підпали під чари масової культури, якою на той час була культура грецька. Скрізь вводилися грецькі звичаї: театр, олімпійські ігри, присвячені еллінським богам, і, звісно ж, релігія, а саме – язичництво. Тодішній юдейський володар – сирійський цар – навіть взяв собі грецьке ім’я – Антіох Єпіфан, і почав привчати народ до еллінського ідолопоклонства, пішовши на таке зухвале кощунство, як встановлення в Єрусалимському храмі статуї Зевса.

Читайте також: 9 фактів про святого Пантелеймона Цілителя

Дев’яностолітній старець — законовчитель Єлеазар, який за прихильність до Мойсеєвого закону був судимий, з твердістю пішов на муки і помер в Єрусалимі. Таку ж мужність показали учні святого Єлеазара: сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломонія. Вони, безстрашно визнавши себе послідовниками Бога Істинного, відмовилися принести жертву язичницьким богам.

Старший з хлопчиків, що давав першим відповідь цареві від імені всіх семи братів, був підданий жахливим катуванням на очах у інших братів і їх матері; інші п’ять братів один за іншим зазнали тієї ж муки. Залишився сьомий брат, наймолодший. Антіох запропонував святій Соломонії схилити його до зречення, щоб їй залишився хоч останній син, але мужня мати зміцнювала і його в сповіданні Істинного Бога. Хлопчик так само твердо переніс муки, як і його старші брати. Після смерті всіх дітей свята Соломонія, стоячи над їхніми тілами, здійняла руки з вдячною молитвою Богу і померла. Їхній подвиг звершився в 166 році до Різдва Христового.

2. Смерть мучеників Маккавеїв принесла земні плоди.

Подвиг святих семи братів Маккавеїв надихнув священика Маттафію і його синів, які підняли повстання проти Антіоха Єпіфана, що тривало з 166 по 160 р. до н. е., і, здобувши перемогу, очистили Єрусалимський храм від ідолів.

3. Якщо потрібно буде визначити небесних покровителів партизан, ними напевне виявляться святі брати Маккавеї

Війна Маккавеїв проти загарбників була партизанською. Початком повстання стало вбивство Маттафією єврея, який приніс жертву на вівтарі, побудованому греками. Після цього Маттафія з сім’єю втік у гори і незабаром об’єднав і очолив повстанські загони, що раніше діяли в Юдеї та Південній Самарії. Священик Маттафія, що став на чолі повсталих, заважав діяльності царської адміністрації, здійснював набіги на сусідні місцевості, руйнуючи вівтарі, караючи відступників від віри предків і євреїв, лояльних до нової політики.

Незабаром Маттафія помер, і повстанців очолив його син Юда.

4. Маккавеїв було більше, ніж семеро

Спочатку це прізвисько отримав Юда Маккавей з династії Хасмонеїв, який очолив повстання проти ярма сирійських греків. Пізніше воно стало застосовуватися до решти синів Маттафії, юдейського священика з роду Іоаріва: Іоана, Симона, Елеазара та Іонафана, які теж брали активну участь у повстанні. Потім поширилося на всіх взагалі захисників і сповідників віри під час гонінь Антіоха Єпіфана.

5. Юдеї теж встановили святкування в честь цих подій

Важливим результатом повстання під керівництвом Хасмонеїв вважається створення незалежної юдейської держави з центром у Єрусалимі та відновлення храмового богослужіння. На честь цієї події було встановлено восьмиденне свято під назвою Ханука (івр. «освячення»). Династія Хасмонеїв правила Юдеєю (спочатку під контролем Сирії, потім незалежно) майже 120 років (з 152 по 37 до н. е.).

6. Всі ці події описані в Біблії

Якщо у вас протестантське видання Святого Письма, ви їх там не знайдете. Мученицька смерть семи братів Маккавеїв та повстання описані в старозаповітних книгах, єврейський текст для яких в перші століття нашої ери не був відомий, проте вони були включені до складу Септуагінти.

Читйте також: Мед: какой лучше и как отличить подделку

Перша книга Макавеїв складається з 16 глав, де після короткої згадки про завоювання Александра Македонського і розпад його імперії, розповідається про страшні гоніння Антіоха Єпіфана на юдеїв. Текст другої книги Макавеїв не є продовженням першої, а лише доповненням до неї. Якщо перша книга Макавеїв є майже документальним оповіданням, то друга книга рясніє драматичними епізодами, діалогами, описом чудес, що відбулися при вигнанні Селевкідів і елліністів з Юдеї та утворення незалежного царства Маккавеїв. Мученицька смерть семи братів, пам’ять яких ми святкуємо сьогодні, описана у Другій книзі Макавеїв (6:18-7:42).

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ростислав ДІДУХ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини