MENU

До Гройсмана звернулися із проханням припинити фінансування медіа компаній, що співпрацюють з агресором

4644 0

Звернення представників українського громадянського суспільства до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо фінансування медіакомпаній, що співпрацюють з агресором

Шановний Володимире Борисовичу!

Ми, представники українського громадянського суспільства, глибоко обурені ситуацією, що склалася довкола бюджетної програми "Виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування". На 500 млн гривень, закладених в цьогорічному бюджеті України на патріотичні фільми, можуть нажитися компанії, що багато років плідно працювали й працюють на Росію та "русскій мір".

Дивним чином до складу Експертної ради при Міністерстві культури України з відбору кінопроектів для надання державної фінансової підтримки на виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування потрапило чимало представників проросійської медіаіндустрії, що виробляє російськомовний контент для Росії, і навіть російську пропаганду. Адже в затвердженому Міністерством культури України Положенні про Експертну раду не передбачено щодо цього ніяких запобіжників. У результаті на конкурсі патріотичних кінопроектів, який проводила Експертна рада при Міністерстві культури, перемогли, зокрема, проекти компаній-лідерів з виробництва контенту для країни-агресора.

Так, переможні четверте та дванадцяте місце на конкурсі зайняли проекти компанії "Стар Медіа" – 16-серійна побутова комедія "Подорожники" (претендує на 16,5 млн грн державного фінансування) та польський детективний серіал "Принцип насолоди", дія якого відбувається в Польщі та Чехії і трохи в Одесі (претендує на 12,4 млн грн).

За оцінками Міністерства культури, з 99 проектів, що брали участь у другому етапі конкурсу, понад 60 отримають держфінансування. Отже, компанія "Стар Медіа" може отримати майже 30 млн гривень на проекти, "патріотичність" яких викликає чимало запитань. Та найбільше обурення викликає те, що такі компанії, як "Стар Медіа", взагалі були допущені до конкурсу й перемогли. За дивним збігом, представниця "Стар Медіа" також входить до Експертної ради "з патріотичних фільмів" при Міністерстві культури.

Читайте також: "Інтер" отримав 4 млн. грн штрафу за "імена фашистських злочинців" від 9 травня

Компанія "Стар Медіа" заснована 2006 року Владиславом Ряшиним. З часу заснування і дотепер вона спеціалізується на створенні фільмів і передач для РФ. Як можна переконатися на сайті цієї нібито російсько-української компанії (якщо відкрити його російськомовну версію), "Стар Медіа" позиціонує себе як суто російська компанія й пишається тим, що є однією з лідерів російського ринку (тут і далі цитати та назви фільмів подаємо мовою оригіналу): "Сегодня Star Media – один из лидеров российского рынка по производству телефильмов и сериалов, которые с успехом идут на ведущих телеканалах России, в странах СНГ и за рубежом. <...> Фильмы и сериалы Star Media неизменно получают высокие рейтинги на ведущих телеканалах России и СНГ. <...> Проекты Star Media – постоянные номинанты и лауреаты российских, международных фестивалей и премий".

На фото – скріншот з сайту «Стар Медіа», де йдеться  про  нагородження компанії та її керівника В. Ряшина премією "За возрождение России" 

Також на сайті "Стар Медіа" пишаються своїми останніми проектами, зокрема, з такими промовистими назвами як "По законам военного времени", "Офицерские жены", "Штрафник", "Романовы", "Кронштадт", "А зори здесь тихие…" тощо.

Режисерові фільму "А зори здесь тихие…" Ренату Давлетьярову на сайті "Стар Медіа" присвячено окрему сторінку, але там чомусь не згадується, що Давлетьяров є довіреною особою Путіна та як автор знятого в окупованому Криму пропагандистського фільму про Донбас внесений до Переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України.

Також "Стар Медіа" анонсує вихід на екрани стрічки "Зорге" – про радянського шпигуна, головну роль у якій зіграв Алєксандр Домогаров, відомий різкими пропутінськими заявами та незаконними відвідинами окупованого Криму. Також планується фільм про радянську інтервенцію в Афганістані.

Читайте також: Або "Інтер", або Україна: як телеканал підриває українську державність

Серіал "Офицерские жены" був заборонений Експертною комісією з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно як такий, що містить російську пропаганду. Також був заборонений серіал "Бомба", в якому Берія показаний ефективним і турботливим державним менеджером. За цей серіал "Стар Медіа" тепер судиться з Держкіно. Щоправда, це не заважає Держкіно фінансувати інші проекти "Стар Медіа" – за результатами 10-го конкурсного відбору Держкіно профінансує комедію "Секс і нічого особистого" в обсязі 13 млн гривень. Крім того, попри заборону російських фільмів, вироблених починаючи з 2014 року, Держкіно з незрозумілих причин не вважає фільми, вироблені у "копродукції", такими, що підпадають під заборону. Внаслідок цього на українські екрани досі потрапляють сучасні фільми, що є цілком російськими змістом, але мають українського виробника в титрах.

Особливо старанно "Стар Медіа" продукує "історичний" контент з російським баченням історії. У доробку компанії такі фільми й передачі як "Великие битвы России" (2018 р.) – де йдеться, зокрема, й про Полтавську битву, "Забытые войны России" (2018 р.) – де йдеться, зокрема, про битви Богдана Хмельницького та Володимира Мономаха, "Польский след" (2017 р.) – де порушується низка відверто полонофобських питань, "Нулевая мировая" (2016 р., знято за підтримки Міністерства культури РФ) – де Кримську війну називають "мировой", "Подлинная история Русской революции", "Ленин", "Котовский" – де романтизується образ більшовицького злочинця, "История государства Российского" та багато інших.

За цикл передач "История государства Российского" компанію "Стар Медіа" та особисто Влада Ряшина нагороджено премією "За возрождение России" з формулюванням "за вклад в патриотическое и духовное воспитание молодежи" та вручено диплом "Лучшая просветительская телевизионная передача патриотической направленности". Як зазначається на сайті "Стар Медіа", премія "За возрождение России" вручається діячам культури та мистецтва у двох головних номінаціях – "лучшее произведение патриотической тематики" та "личный вклад в патриотическое воспитание".

За даними Єдиного державного реєстру, власником "Стар Медіа" є кіпрська офшорна компанія "ЕСЕМДЖІ ПРОПЕРТІЗ ЛІМІТЕД". Це та сама компанія, що фігурувала у скандалі щодо прихватизації Жукового острова в Києві. Також за даними реєстру, директором ТОВ "Стар Медіа" є Ольга Пантелеймонова – та сама, що є однією з членів Експертної ради "з патріотичних фільмів" при Міністерстві культури.

Читайте також: Нацрада виграла суд у "NewsOne" щодо фейкового сюжету на телеканалі

Голова і кінцевий бенефіціар "Стар Медіа" Владислав Ряшин у 2001-2006 роках був головою правління телеканалу "Інтер" і вже тоді активно продукував "спільний" російсько-український контент. У 2015 році, звітуючи російському виданню про показ фільму "А зори здесь тихие…" на стенді RUSSIAN CINEMA в Каннах, Ряшин заявив: "Думаю, в перспективе все-таки будет копродакшн между Украиной и Россией. В первую очередь будут производиться проекты, никак не связанные с политикой и силовыми органами, а сопряженные с нашими общими ценностями, общей ментальностью".

Пильної уваги заслуговують також інші учасники конкурсу "патріотичних" проектів. Наприклад, компанія Film.ua, яка за даними російського видання РБК у 2017 році зайняла друге(!) місце в Росії після "Стар Медіа" з виробництва серіалів для російського ТБ. Ця компанія також має в Експертній раді при Міністерстві культури свого представника і її проекти також зайняли переможні друге та тридцять четверте місця на конкурсі та претендують на державне фінансування в обсязі 46,7 та 41,1 млн гривень відповідно. І на цьому перелік підозрілих переможців аж ніяк не вичерпується.

Непрозорість і недосконалість системи формування експертних рад і конкурсних комісій, а також недосконалість критеріїв відбору проектів дозволяють компаніям, що співпрацюють з агресором, виробляють пропагандистські стрічки для агресора та нагороджені агресором «за вклад в патриотическое и духовное воспитание молодежи», мати реальну можливість наживатися на створенні «патріотичних» українських фільмів та витягати з бюджету України десятки й навіть сотні мільйонів гривень.

Окремої згадки заслуговують наполегливі спроби індустрії, що співпрацює з агресором, переглянути Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, та звузити критерії формування цього Переліку задля більшого доступу російського та «спільного» контенту на українські екрани. З цією метою медіалобісти намагаються використати Уряд, зокрема Міністерство культури, якому кулуарно надають свої "консультації" з приводу запровадження критеріїв формування Переліку без урахування думки громадськості.

Ми вимагаємо від Уряду вжити наступних заходів:

1. Скасувати результати конкурсу "патріотичних" фільмів.

2. Розпустити Експертну раду при Міністерстві культури України з відбору кінопроектів для надання державної фінансової підтримки на виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування, а також комісію, яка обирала членів Експертної ради.

3. Скасувати Положення про Експертну раду при Міністерстві культури України з відбору кінопроектів для надання державної фінансової підтримки на виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування.

4. Сформувати та затвердити нове Положення, яке виключатиме можливість участі в Експертній раді, в конкурсній комісії з призначення членів Експертної ради, а також у конкурсі патріотичних фільмів компаній, які попри війну продовжують співпрацювати з агресором і створювати «спільний» російсько-український контент, а також компаній, фільми або передачі яких визнані Експертною комісією з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно такими, що містять російську пропаганду.

5. Припинити будь-яке фінансування з Державного бюджету компаній, що виробляють спільний контент з країною-агресором або пропагандистський контент.

6. Не допустити перегляду Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, та звуження критеріїв його формування.

Михайло Басараб, політолог
Юрій Винничук, письменник
Валерій Гладунець, фольклорист
Марія Гурська, член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
Oleksandr Ivanov, Громадська ініціатива «Переходь на українську»
Olexiy Klasztorny, БО «Фонд Оборони України»
Максим Кобєлєв, Громадська ініціатива «Дріжджі»
Кузан Сергій, заступник керівника Проводу ГО «Вільні Люди»
Віктор Литовченко, член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
Святослав Літинський, Громадська ініціатива «Незалежні»
Тарас Марусик, заступник голови Коордради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя України при Міністерстві культури України
Роман Матис, Громадська ініціатива «И так поймут!»
Сергій Оснач, член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
Ярослав Підгора-Гвяздовський, член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
Тарас Пісаржевський, громадський рух «Бойкот російського телерадіопродукту»
Євген Репетько, член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
Сергій Сальніков, ГО «Інститут національних інтересів»
Олег Слабоспицький, Громадський сектор Євромайдану
Anastasia Rozlutska, «Український світ»
Соломія Фаріон, голова ГО Молодіжний Націоналістичний Конгрес
Kateryna Chepura, Громадянський рух «Відсіч»
Ярина Чорногуз, Громадська ініціатива «Мовомарафон»

Volodymyr Groysman Євген Нищук

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

ВІДСІЧ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини