Податки в Deutschland — міфи та реальність
Нещодавно я запостив пост-запитання про нове німецьке міграційне законодавство та отримав більше тисячі коментарів у відповідь. На жаль, серед відповідей було багато загальних міфів про Німеччину, які переходили з одного коментаря в інший і викликали жваві дискусії. Часто обговорення зводилося до питання податків в Німеччині, тому хотів би написати короткий опис загальних міфів та реальних фактів про податки в цій країні.
Багато податків: міф чи реальність?
Ключове питання для українського програміста «їхати-чи-не-їхати» пов’язане з відповіддю на питання, скільки буде виходити на руки у порівнянні з його ставкою в українській компанії. Але пряме порівняння тут дещо важко зробити.
Отже, податки в Німеччині дійсно дуже високі. Раз на рік спілка платників податків підраховує символічний «День пам’яті платника податків» (Steuerzahlergedenktag, аналог англійського Tax Freedom Day) — день, після якого ви починаєте заробляти власне на себе, а не платити податки державі. Цього року цей день припав аж на 18 липня — минулого року це було взагалі 19-го липня, а в останні два десятки років загалом цей день припадав на перші два тижні липня.
У порівнянні з Україною, де дуже поширена схема з ФОПами, це виглядає, як якесь податкове самогубство. Нащо платити більше, якщо є (У)країни, де можна за умовні «5%» більше нічого не платити?
З одного заробленого євро чистими після всіх податків (але дійсно всіх — туди порахували навіть ПДВ та плату за громадське телерадіомовлення) вам дістанеться тільки 45,7 євроцента — це безумовно «зрада» і привід закинути вивчення німецької мови.
Давайте розбиратись, чого ж так виходить. З вашої брутто-зарплатні кожного місяця будуть відраховувати соціальні внески та різного роду податки. Розберемо всі ці виплати окремо.
Соціальні внески
Німеччина сьогодні — це практично соціалістична держава, де за права трудящих боролись цілі покоління політиків. Зрештою, вам скоріш за все не дадуть померти на вулиці з голоду чи від якоїсь рідкісної болячки, але за це доведеться заплатити самим трудящим. Видатки соціальної системи минулого року досягли рекордних 965,5 млрд євро — з іншого боку соціальні каси накопичили 90 млрд євро резервів.
Читайте також: Українець розповів, як купити житло в США
Соціальні внески складаються з чотирьох основних страхувань, які практично порівну сплачують роботодавець та робітник:
Пенсійне страхування (Rentenversicherung)
Розмір: 9,3% від зарплати
Вас змушують думати про свою пенсію з самого початку і примусово відкладають за вас гроші в пенсійну кассу. Проплативши 5 років пенсійні внески, ви будете мати право отримувати німецьку пенсію. На пенсію в Німеччині виходять у 67 років (вік однаковий для чоловіків та жінок, рік народження після 1965), є варіанти виходу на пенсію і раніше з втратою частини зароблених пенсійних пунктів, але це, скоріш, не буде стосуватися українського IT-шника.
Золоте правило: чим раніше поїдеш та більше зароблятимеш, тим більшу пенсію встигнеш накопичити. Тому якщо і їхати з надією потім пожити в Європі на зароблені гроші у старості, то краще робити це в молодому віці. Роботодавець вносить свої 9,3% від вашої брутто-зарплати до вашого пенсійного рахунку.
Якщо ви пропрацювали менше ніж 5 років і ще не заробили собі на пенсію та раптом поїхали працювати далі у США, то ви можете повернути свої пенсійні внески (але тільки «ваші» 9,3% — частка роботодавця залишиться в пенсійній кассі).
В обговоренні пенсій дуже часто все зводиться до питання віри в пенсійну реформу. Хтось вірить у соціальну пенсійну систему (як в Німеччині), а хтось більше довіряє індивідуальним пенсійним рахункам. В контексті порівняння пенсій UA vs. DE все зводиться до відповіді на питання, чи вірите ви, що життя в UA через 40 років буде краще, ніж в DE.
Але і тут є послаблення, бо є межа оподаткування, після якої сума не оподатковується (Beitragsbemessungsgrenze). Для Східної Німеччини цей показник на 2018-й рік становить 5800 євро на місяць, для Західних земель — 6500 євро на місяць. Тобто платити в пенсійну кассу ви будете 9,3% від зарплати, але не більше ніж 9,3% від 5800/6500.
Медичне страхування (Krankenversicherung)
Розмір: прибл. 7,3%+
У вас буде змога обрати між державним та приватним медичним страхуванням.
В державному страхуванні ваш внесок становить 7,3%, ще стільки ж заплатить роботодавець. Також є додатковий внесок, що в залежності від медичної каси буде від 0% до 1,7% (з наступного року його теж поділять навпіл, а поки ви платите його самі).
Попри часту критику медичної системи в Німеччині, ця страховка покриє будь-які складні види операцій, лікувань чи хіміотерапій, які можуть виникнути у людини (а якась хіміотерапія чи складне лікування можуть спокійно коштувати €100К+).
Окремо треба відзначити, що діти (незалежно від кількості) чи непрацюючий муж/жінка будуть застраховані за рахунок вашого внеску безкоштовно, як член родини.
В приватному страхуванні є можливість дещо зекономити поки ви молодий і здоровий, а також якщо гарно заробляєте (від € 59 400 на рік, Versicherungspflichtgrenze). Там вам нададуть більший обсяг комфорту, позачергове обслуговування та інші PR-тонкощі. Тим не менше, з роками внески будуть зростати і не факт, що ви їх зможете собі дозволити ближче до пенсії.
Перейти з приватного у державне страхування складно — вам доведеться або дуже мало заробляти та боротись з бюрократією, або втратити роботу і скотитись до соціального дна. Загалом, держава не дуже хоче, щоб ви в молоді роки хитро зекономили на медичних виплатах, а ближче до пенсії раптом повернулись до державної страховки.
Якщо ви точно знаєте, що надовго в Німеччині не затримаєтесь, то можна спробувати погратись з тарифами різних приватних медичних кас і зекономити на цьому декілька сот євро на місяць.
Якщо ви точно знаєте, що будете і в 60+ заробляти багато, а умовний келих шампанського в приймальній вашого лікаря в центрі міста чи спілкування саме з головним лікарем для вас дуже важливе, то можете теж спробувати приватні медичні каси. У всіх інших випадках буде краще обрати державне медичне страхування.
Тут теж існує межа оподаткування, до якої нараховуються виплати (давайте хором прочитаємо це слово — Beitragsbemessungsgrenze) — на 2018-й рік це 4425 євро на місяць. Загальна формула ваших виплат буде (7,3%+0..1,7%) від брутто-зарплатні, але не більше ніж (7,3%+0..1,7%) від 4425 євро. Це обмеження було введено, щоб сильно не обтяжувати податками людей з великими заробітками, бо вони тоді будуть переходити до приватних медичних кас.
Окремо хочеться згадати про... зуби. У нас часто люблять розказувати, що лікування зубів в Німеччині коштує великих грошей, і стандартна страховка нічого не покриває. Але не все так просто — саме медичні послуги вже входять в стандартні страховки. Повний перелік послуг можна знайти на сайті своєї медичної каси — умовні лікування запалення, контрольні візити чи видалення зубів мудрості буде безкоштовним, в інших випадках касса бере на себе частину коштів. В крайньому випадку можна заключити додаткову страховку саме для лікування зубів — ціна таких страховок десь від 20 євро на місяць. Але померти від зубної болі чи втратити всі зуби вам не дасть навіть стандартна медична страховка.
Страхування по безробіттю (Arbeitslosenversicherung)
Розмір: 1,5% від зарплатні (+ стільки ж платить роботодавець)
Якщо за останні два роки ви 12 місяців платили цю страхову, то маєте право отримати десь 60-67% від нетто-заробітку — це будуть так звані Arbeitslosengeld I (ALG I). Як довго будуть проводитись виплати залежить від тривалості сплати внесків і т. п. Також є можливість отримувати ці виплати вже після 6 місяців. Довго просидіти на цих виплатах не вийде, і держава активно заохочує шукати нову роботу, але це дає змогу не голодати чи починати жити під мостом одразу після втрати роботи.
Порахувати виплати можна на сайті.
Для довідки: після ALG I, починаються соціальні виплати ALG II (він же Hartz IV), але там правила отримання виплат жорсткіші та треба мати або ПМП, або німецький паспорт. В «соціальщики» краще не скочуватись взагалі.
Страхування до догляду за хворим (Pflegeversicherung)
Розмір: 1,275% від зарплатні (+ доплата 0,25% для бездітних)
Якщо ви раптом втратите змогу працювати та за вами потрібен буде догляд, то виплати в цю страхову якраз стануть при нагоді. Межа оподаткування, до якої нараховуються виплати на 2018-й рік становить 4425 євро на місяць.
Отже, з соціальними виплатами розібрались — це приблизно 21% від заробленого. Правова база і ставки податків частенько змінюють на +/— десяті долі відсотків, але загалом картина десь така. Пороги доходу на кожен вид страхування кожного року переглядаються та корегуються.
Отже, якщо ви поїдете до Німеччини ненадовго, то є змога оптимально приватно застрахуватись та повернути собі сплачені пенсійні накопичення (9,3%).
Читайте також: Позитивні й негативні наслідки української трудової міграції
Податки
Податок з зарплати (Lohnsteuer)
В Німеччині ви отримаєте податковий клас — Steuerklasse. Їх всього 6 штук:
I-й клас: неодружені (+ одружені, що живуть окремо, або розлучені) і без дітей
II-й клас: неодружені (+ одружені, що живуть окремо, або розлучені) з дітьми
III-й клас: одружені і партнер не працює (або працює і має V-й клас)
IV-й клас: обидва партнери працюють
V-й клас: одружений партнер з меншим заробітком (див. III-й клас)
VI-й клас: друга робота паралельно з наявною першою
Найбільше платитимуть представники І-го класу, тому держава вам наче натякає або скоріше одружуватись, або народжувати дітей.
Цей податок знімається з вашої зарплати автоматично. По закінченню фінансового року у вас є можливість повернути частину цього податку. Тут враховують всі можливі податкові пільги (Freibeträge), якісь окремі виплати від роботодавця та враховуються сторонні заробітки. Після цього ви отримуєте оподатковуваний дохід (zu versteuerndes Einkommen). З нього вираховується Einkommensteuer, який ви повинні були б заплатити за рік — якщо ви переплатили, то вам повернуть частину цього податку. Якщо ви ще займались власною справою чи мали якісь інші доходи, то можливо доведеться доплатити. На жаль, навіть з не найбільшою зарплатою ви дуже швидко потрапляєте в когорту найбільших платників податків (до 42-45%).
По цій таблиці можна вирахувати, скільки доведеться заплатити податку з чистого доходу.
Податок солідарності (Solidaritätszuschlag)
Дуже дивний податок, введений на початку 90-х для подолання кризи на Близькому Сході та для гармонічного об’єднання Східної та Західної Німеччини. Зараз активно обговорюють повне скасування цього податку, але якийсь час вам все ж доведеться його сплачувати. На сьогодні величина податку — 5,5% від Einkommensteuer (а отже Lohnsteuer).
Церковний податок (Kirchensteuer)
Якщо при заповненні документів при реєстрації в Німеччині ви вкажете, що є парафіянином однієї з офіційно визнаних церков, які можуть стягувати церковний податок, то ви будете змушені платити цей податок — це 8-9% від Lohnsteuer/Einkommensteuer. Особливо обережним при заповненні документів треба бути католикам (а отже і греко-католикам), євангелістам чи іудеям.
Мусульмани, буддисти чи християни-ортодокси всіх патріархатів можуть спокійно з гордістю вписувати свої церкви, бо вони не мають право стягувати церковний податок.
Погратись з розрахунками своєї нетто-зарплатні можна в онлайн-калькуляторах, також дивіться таблицю з розрахунками.
З одного боку податкова система дуже активно оподатковує високі заробітки (Lohnsteuer/Einkommenssteuer), з іншого боку з великим заробітками ви будете платити менші відсотки соціальних видатків через доволі помірну межу оподаткування (Beitragsbemessungsgrenze). Так чи інакше, держава візьме своє :)
Одна з найпопулярніших тем серед німців — це податки та їх повернення. Вже 1-го січня у вас є змога почати повертати податки за минулий рік. Беруться до уваги ваші особливі витрати — ви можете добиратись здалеку до роботи чи ви можете допомагати своїм батькам в Україні. На всяк випадок краще зберігати рахунки на всі витрати від курсів англійської мови до купівлі якоїсь програми чи ноутбука. Якщо ви простий український програміст, що не має інших доходів, то якусь частину податків вам повернуть практично завжди. Минулого року в середньому повертали по 935 євро назад.
Податки можна робити самому і для цього на ринку є повно програм чи онлайн-пропозицій, але тут треба гарно розбиратись і витратити дещо часу на вивчення всіх нюансів + дуже-дуже бажано знати мову. Податкову декларацію за вас може зробити податковий радник (Steuerberater, ціна — як повезе і там є тарифні сітки на послуги) — цей варіант вам підійде, якщо у вас дійсно якісь дуже складні податкові моделі (найманий робітник + власна справа або ще ви здаєте щось в оренду, торгуєте акціями та кожні півроку отримуєте щось у спадок чи в подарунок).
Для звичайних українських програмістів-експатів краще стати членом Lohnsteuerhilfeverein (так, звикайте до німецьких слів, вони довгі та виглядають складними, поки до цього не звикнеш) — спеціальної спілки, що допомагає повертати податки найманим працівникам. За умовні 100+ євро на рік за вас заповнять всі документи, відправлять їх до податкової, подадуть в разі чого апеляцію та ще порадять, на що звернути увагу в майбутньому. На першому етапі в Німеччині поки у вас немає своєї власної справи, ви можете спокійно йти до таких контор і особливо не мучитись питанням німецьких податків.
Висновки
Податки в Німеччині дійсно високі, і систему роками намагаються покращити чи зробити більш привабливою для роботодавців та фірм. З одного боку це фактор, який відлякує від цієї країни велику кількість компаній та експатів, які формально більше можуть заробити в інших країнах.
Саме великі соціальні видатки притягують в цю країну велику кількість шукачів притулку. І саме перерозподіл виплат на тих, хто взагалі нічого не платив в систему викликає щире обурення рядових німців на виборах. Саме тому партії намагаються загравати з виборцем і корегують поточну ситуацію (з біженцями і ко реально борються і це ледь не головна тема останніх декількох років).
З іншого боку, завдяки вашим виплатам в Німеччині ви потрапляєте в сильну діючу соціальну систему, де ви дорого застраховані від більшості негараздів, які можуть трапитись з людиною — від неочікуваного безробіття до здоров’я. Де умовна шкільна та вища освіта для ваших дітей безкоштовна. Чи якщо ваша зароблена пенсія не дотягує до прожиткового мінімума, то держава «доплатить» вам (ок, не тільки вам, але і «поганим» пенсіонерам-іноземцям та місцевим неробам) до потрібного рівня.
Помітив, що в коментарях багато українських програмістів банально екстраполюють свої поточні заробітки на наступні 10-20-30 років. Як показує бурхлива історія країн, що розвиваються, та досвід практикуючих лікарів, все не так просто :)
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки