Помер український дисидент і політв' язень Юрій Бадзьо
У суботу, 1 вересня, в Києві помер український літературознавець, публіцист, громадсько-політичний діяч, учасник національно-демократичного руху в Україні, колишній політв'язень Юрій Бадзьо.
Як повідомляє Радіо Свобода, йому було 82 роки.
Юрій Бадзьо є автором численних публіцистичних статей, звернень, заяв про українських письменників, перекладів із німецької мови у періодичних виданнях.
Він народився 25 квітня 1936 року в селі Копинівці Мукачівського району Закарпатської області.
Читайте також: Идеальное политическое убийство
У 1961-1964 роках був членом Ради першого в Україні неформального об'єднання національно-демократичного спрямування – Київського клубу творчої молоді. За участь у Шевченківських вечорах і акціях протесту проти політичних арештів під час прем'єри фільму Сергія Параджанова Тіні забутих предків у серпні 1965 року Бадзьо звільнили з роботи і виключили із КПРС.
Поступово його позбавили можливості працювати не тільки за фахом, а й в інтелектуальній сфері взагалі, адміністративно переслідували. Протягом останніх п'яти років перед арештом вчений працював вантажником у хлібному магазині.
У 1972-1979 роках підготував роботу Право жити про колоніальне становище України, рукопис якої (1400 сторінок) було викрадено з його квартири. За звинуваченням в антирадянській пропаганді в 1979 році Бадзьо засудили до 7 років ув'язнення, яке відбував у таборі в Мордовії, і 5 років заслання в Республіці Саха.
Читайте також: Росія готова піти на смерть Сенцова для науки іншим ув'язненим, – Дінзе
Перебуваючи в ув'язненні Бадзьо тримав голодування протесту, писав заяви до вищих державних інстанцій з критикою влади. У липні 1980 році на Заході опублікували його протест проти введення радянських військ до Афганістану.
Через відмову писати клопотання про звільнення вийшов на свободу лише 9 грудня 1988 року.
Після звільнення працював завідувачем відділу Товариства української мови імені Тараса Шевченка, головою Національної ради Демократичної партії України, науковим редактором в Інституті філософії НАН України. Був членом Спілки письменників України з 1996 року.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки