MENU

Гривневий зашморг для автомобілістів

2588 0

До запуску "паркувальної реформи" залишилося менше місяця – закон, яким запроваджуються жорсткі правила щодо водіїв-порушників, набуває чинності 27 вересня.

На календарі вересень, а це означає, що водіям уже варто готуватися до змін, які запроваджуються з набуттям чинності закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів", який у суспільстві охрестили "паркувальною реформою". Цей документ було ухвалено торік у грудні, Петро Порошенко підписав його в березні – та 27 вересня спливає півроку, після яких закон мусить запрацювати на повну силу.

Головні його новації – автомобілями-порушниками займатимуться не тільки поліцейські, але й інспектори з паркування. Причому не матиме значення: буде водій поряд із автомобілем чи ні: повідомлення про штраф залишатимуть на лобовому склі. Якщо ж автівка заважатиме рухові, її, знову ж, без присутності водія забиратимуть на штрафмайданчик. І тоді власник автомобіля змушений буде сплатити не тільки штраф за порушення правил зупинки, а й певну суму за перебування авто на штрафмайданчику. А що місць для паркування, передусім у великих містах, бракує катастрофічно, складається враження, що так звану "паркувальну реформу" почали не з того.

Читайте також: Преступления без наказания: почему в Украине растет количество жутких ДТП

Ні для кого не секрет, що головний документ для водіїв – Правила дорожнього руху. Й у ньому зупинці та стоянці автомобілів присвячено цілий розділ – 15-ий. У пункті 15.9 перераховано 11 місць, де заборонено зупинку. Серед них – залізничні переїзди, трамвайні колії, естакади, мости, шляхопроводи й місця під ними, а також тунелі. Окрім цього, пішохідні переходи, до яких додається по 10 метрів з обох боків, перехрестя, зупинки громадського транспорту, до яких додається по 30 метрів з обох боків, зона виконання дорожніх робіт, яка «прихоплює» ще по 10 метрів з обох боків. Також зупинятися не можна в місцях, де відстань між суцільною лінією розмітки, розділювальною смугою чи протилежним краєм проїзної частини та транспортом, який зупинився, менше трьох метрів.

Пункт 15.10 містить вісім позицій, де заборонено стоянку. Передусім, йдеться про всі місця, де не можна зупинятися, а також тротуари (крім місць, позначених відповідними дорожніми знаками, встановленими з табличками), ближче 50 метрів від залізничних переїздів, поза населеними пунктами в зоні небезпечних поворотів, де видимість менша 100 метрів, на газонах тощо. Про паркування ні в чинних ПДР, ні в чинному законодавстві не йдеться зовсім, проте навряд чи комусь із водіїв захочеться доводити це в судовому порядку, тож аби не втрапити в халепу, варто ознайомитися з усіма тонкощами "паркувальної реформи".

"Привіт" на лобовому склі або його SMS-варіант

Правозахисники зазначають, що з кінця вересня має діяти три режими, які даватимуть змогу залучати власників автомобілів до адміністративної відповідальності у випадку порушень правил паркування. Перший – класичний – передбачає живу розмову між поліцейським і водієм-правопорушником, який на вимогу поліцейського пред’являє документи, а останній у результаті складає протокол про порушення.

Другий режим працюватиме автоматично, й передбачає фіксацію правопорушень за допомогою відеокамер. Інформація з них також надходитиме в поліцію, де будуть складати протоколи. І, нарешті, третій механізм залучення до відповідальності – це ручна фото- й відеозйомка. Здійснюватиметься вона через спеціальну програму, яка автоматично фіксуватиме місце, час і дату порушення. А ось право здійснювати таку фіксацію матимуть не тільки поліцейські, а й міські інспектори з паркування.

Водночас дані про адмінпорушення мають вносити до спеціального Реєстру адміністративних порушень у сфері безпеки дорожнього руху, а водіям залишатимуть "привіт" на лобовому склі – повідомлення про порушення або надсилатимуть SMS-повідомлення на телефон. Спеціальна ж постанова про адмінпорушення надійде на адресу власника автівки.

Автомобільний адвокат Вадим Володарський, підсумовуючи сказане, зазначив у коментарі , що в цьому законі передусім ідеться саме про порядок накладення штрафів. "Штраф накладатиметься дистанційно і, найголовніше, не на реального порушника, а на власника автомобіля, на якому порушили, – зазначає правозахисник. – І ось у цьому основна проблема, оскільки є рішення Конституційного суду від 22 грудня 2010 року, яке містить правову позицію щодо неконституційності відповідальності не того, хто реально порушував. Тож такі штрафи можна буде оскаржувати шляхом подання адміністративного позову до суду".

Постояти на місцях для інвалідів за… 1700 гривень

Нещодавно довелося відвідати одну державну установу в столиці. Припаркуватися в таких випадках важко – на території поряд, зазвичай, курці ніде клюнути. Та тут я була здивована – подвір’я біля установи виявилося порожнім, хоч на дорозі вздовж огорожі стояло чимало машин. Потім додивилася, що абсолютно все дворище розмічено під місця для стоянки автомобілів… для інвалідів.

Зрозуміло, що стільки людей із особливими потребами, та ще й в один і той самий час, туди ніколи не приїде, проте керівництво вдалося до дієвого, хоч і не зовсім чесного щодо інших водіїв кроку. Позаду будівлі було припарковано всього дві автівки, решта ж, кому не вистачило місця вздовж тротуару, паркувалися у дворах сусідніх будинків. Чому так, зрозуміло: хоч поки що за порушення правил паркування ніхто й нікого особливо не карає, нарватися на серйозні фінансові неприємності не хочеться нікому.

Читайте також: У каждого водителя есть свой образ на дороге

Річ у тім, що "паркувальна реформа" не передбачає якоїсь додаткової фінансової відповідальності – йдеться лише про запровадження дієвого механізму притягнення до відповідальності за правопорушення. Суми штрафів за порушення правил паркування досить великі вже зараз, але залежать вони від місця, у якому водій залишив свій автомобіль. Фактично, існує три категорії штрафів: якщо автомобіль припарковано в забороненому місці, але водночас немає небезпеки для руху, й не створено перешкоди — сума штрафу дорівнює 255 гривень. Якщо ж припаркований автомобіль створює перешкоду й небезпеку для руху, то це вже 510 гривень штрафу. А за стоянку на місцях для людей з інвалідністю передбачено від 1020 до 1700 гривень. Тож із кінця вересня, судячи з усього, будуть реальні спроби наповнювати через механізм стягнення штрафів із власників автомобілів-порушників місцеві бюджети.

"Окрім усього, у випадку якщо водій не заплатить за паркування на платному паркувальному майданчику, закон вводить прив’язку розміру штрафів до вартості години паркування в 20-кратному розмірі – пояснює керуючий партнер Юридичної компанії "Oleh Rachuk law firm" адвокат Олег Рачук. – Якщо штраф сплачують протягом 10 банківських днів, буде надано знижку 50 %". Тобто, оптимальним варіантом буде сплатити штраф у перші 10 днів після його отримання, тому що він буде вважатися погашеним, якщо порушник сплатить 50 % від загальної суми. А якщо його не сплатити й за 30 днів, то пропорційно штрафу буде нараховуватися пеня. Якщо ж правопорушник і далі ігноруватиме потребу сплатити штраф, передбачено, що поліція зможе направити постанову у виконавчу службу й вимагати примусової сплати.

10 безоплатних хвилин на платній парковці

Проте, якщо власник автомобіля буде впевнений, що на лобовому склі з’явилося хибне повідомлення про порушення правил паркування, правозахисники зазначають, що свої права потрібно обстоювати. Тим більше, що будь-який штраф у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зокрема й за порушення правил паркування, можна оскаржити. Причому у два способи. По-перше, написати скаргу вищому за повноваженнями начальнику тієї службової особи, яка прийняла рішення про накладення штрафу. І, звісно, у судовому порядку.

"Особисто я практикую й раджу своїм клієнтам розпочинати процедуру оскарження саме зі скарги вищому за повноваженнями начальнику, – окреслює механізм захисту своїх прав у коментарі юрист Станіслав Шевченко, пояснюючи переваги такого шляху, – під час процедури адміністративного оскарження (вищому за повноваженнями начальнику) суттєво відтягується строк сплати штрафу, навіть у випадку програшу справи. Якщо начальник навіть відмовить у задоволенні скарги й залишить постанову свого підлеглого в силі, Кодекс адміністративного судочинства (КАС) України (ст. 122) надає право упродовж 3-х місяців після отримання цієї відмови звернутися до суду з адміністративним позовом про скасування постанови. Водночас позивач матиме ще і право на апеляцію".

Читайте також: Водителям разъяснили новые правила госрегистрации авто

Автоадвокат також нагадує, що у разі користування платними майданчиками для паркування відповідальність буде наступати не в будь-якому випадку, а лише тоді, коли водій користується цим майданчиком понад 10-ти хвилин. "Цей момент передбачено новим абзацом примітки до ст. 152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), а саме абзацом третім примітки, – зазначає він. – Тобто, у кожного водія є 10 абсолютно законних безоплатних хвилин для паркування на платному паркувальному майданчику (за аналогією з + 20 км до обмеження швидкості руху, які не підпадають під адміністративну відповідальність, або 0,2 проміле алкоголю, за що також немає відповідальності)".

За словами правозахисника, йдеться про місця, де є платна паркова, але її не обладнано автоматичними в’їзними та виїзними терміналами, а також засобами автоматичної фіксації правопорушень, щоби довести факт вчинення правопорушення. Тож поліцейський чи інспектор із паркування повинен, з огляду на норми цього закону, мати відеозапис завдовжки щонайменше 10 хвилин й одна секунду, на якому буде зафіксовано автомобіль порушника. Якщо ж за змальованих умов такий відеозапис буде відсутній, то це, на думку адвоката Станіслава Шевченка, буде підставою для скасування постанови поліцейського. "Навіть за наявності відеозапису при оскарженні постанови, – додає він, – у суд буде надаватися не оригінал відеозапису, а його копія, яку, найімовірніше, навряд чи буде належним чином оформлено, що також у певних випадках може поставити під сумнів належність і допустимість такого доказу".

І, що найцікавіше, змогу фото- й відеофіксації порушень правил паркування, передбачену новим законом, може бути відтерміновано через потребу сертифікувати відповідне обладнання. Скільки на це часу ще буде потрібно, поки що ніхто достеменно не знає. Тож наразі в містах знову розказують водіям про плани збільшити кількість обладнаних належним чином паркувальних майданчиків. Зокрема, у столиці відбувається саме так. Передусім, ідеться про будівництво перехоплюючих паркінгів при в’їзді в Київ, а також дискутують про питання підвищення вартості паркування в центрі міста. Тож чим насправді обернеться для українських водіїв набуття чинності новим законом, достеменно сказати важко.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Лариса ВИШИНСЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини