"Сітка під вибори" із медпрацівників – головний сюрприз "медреформи"
Наша експертна група проаналізувала заяви МОЗу про те, що заробітна плата лікаря "первинки" у результаті "реформи" залежатиме від кількості пацієнтів, яких він обслуговуватиме. Щоб дізнатися, чи правда це, ми звернулися до українського законодавства.
Закон №2002 чітко встановлює, що заклади охорони здоров’я можуть самостійно затверджувати штатний розпис:
"Заклади охорони здоров’я, утворені в результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров’я – державних та комунальних установ, можуть мати відокремлене майно (в тому числі кошти), закріплене за ними на праві оперативного управління, самостійний баланс, самостійно затверджувати штатний розпис, мати рахунки в установах банків, печатки".
Автономізований медзаклад підписує договір з Нацслужбою здоров’я і гроші отримує від неї також. За цим договором, лікар – найманий працівник: "Працівник надавача – медичний працівник, який відповідно до законодавства має право надавати медичну допомогу та перебуває з надавачем або залученою особою у трудових відносинах".
Читайте також: Чи приїде до хворого оновлена швидка?
"Відповідно до умов цього договору надавач зобов’язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов’язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів". Тобто, медзаклад, а не лікар, надає послуги, за які отримує гроші.
Приклад типового договору.
Так, тут, у договорі, є пункт "Пацієнт набуває прав на отримання медичних послуг, пов’язаних з первинною медичною допомогою, згідно з договором з моменту подання надавачу в установленому законодавством порядку декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу". Але ця декларація не несе жодної юридичної сили.
Йдемо далі. У декларації немає підпису лікаря. І це не договір, це – декларація. Приклад декларації.
Порядок вибору лікаря написаний у Наказі МОЗу.
Але він не означає, що лікар отримає гроші за пацієнта – він тільки окреслює маршрут пацієнта. Лікар отримує зарплату відповідно до трудового договору із медзакладом. І згідно з ним, заробітна плата визначається не відповідно до кількості підписаних декларації, а на власний розсуд керівника медзакладу. Відзначимо, що у більшості районів різних областей України ЦПМСД – монополіст. Уявіть, яким чином керівники закладів встановлюватимуть зарплати!
Читайте також: В Україні питання охорони здоров’я без перебільшення можна назвати питанням життя і смерті
Єдине, що змінила "реформа" – те, що раніше за кожного пацієнта за пропискою медзаклад отримував 240 грн через субвенцію, зараз – за кожного пацієнта, який обере медзаклад, останній отримає гроші, відштовхуючись від капітаційної ставки – 370 грн через Нацслужбу (якщо враховувати віковий коєфіцієнт, то у середньому, з врахуванням демографії, 571 грн).
Первинку просто закидають грошима за рахунок інших рівнів, бо фінансування медицини разюче не змінюється, а інших джерел фінансування, окрім держбюджету, законодавчо не визначено.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Експертна група Валерія Дубіля "Здоров’я нації"
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки