MENU

Зоя Казанжи: Ми дуже мало знаємо про наші міста і про людей, які там живуть

1396 0

А ви знали, що в честь міста Суми названо астероїд, відкритий ще 50 років тому?

Я – ні. Я взагалі мало що знаю про Суми. Тому поцікавилась.

Сумам 367 років. Є купа легенд, чому саме так називається місто. Можливо, від назв річок Сума і Сумка. Можливо, через легенду про те, як на березі річки перші поселенці знайшли 3 мисливські сумки з золотими монетами. Ці сумки тепер зображено на гербі і прапорі міста. А у травні 2008 року в Сумах було відкрито символічний пам'ятний знак Сумка. Також є точка зору, що назва слова походить від слова "сумувати" – це про переселенців, які опинилися далеко від рідних земель.

Знаєте, ми дуже мало знаємо про наші міста і про людей, які там живуть. Тому ловіть про людей із Сум.

Читайте також: Трюфелі, жаб'ячі та равликові ферми: як українці опановують новий сільськогосподарський бізнес

• Коли ми випиваємо каву – в кав'ярні чи вдома, залишається гуща. Як правило, вона викидається. В кращому випадку, можемо використати як скраб для тіла. А от студенти із Сумського аграрного університету створили стаканчики з кавових відходів. Випили заварної кави, зібрали гущу, зробили спеціальний розчин, залили в форму, висушили – стакан готовий. Весь секрет – в технологіях білкового розчину, завдяки якому можна виготовити таку посудину. Кавові відходи віддають студентам місцеві кав'ярні, натомість отримують стакани. Коштує такий стакан – 70 копійок і його можна ще переробляти. Кавові стаканчики тонкі на вигляд, але термостійкі і міцні. На дотик шершаві, нагадують пемзу. Хоча створені вони для кави, з них можна пити й інші напої. Наприклад, молоко. Якщо ви захочете, щоб воно мало аромат і смак кави – молоко має бути гарячим.

• В цьому ж аграрному університеті винайшли їстівний екологічний пакет FoodBioPack. Він абсолютно безпечний для довкілля. Розкладається така торба за місяць, а якщо заблукаєте у Карпатах, її можна з'їсти. Треба лише порізати на локшину та залити окропом. Пакет – веганська страва. Зроблений він з водоростей та крохмалю. Спочатку перші екземпляри мали недолік – вони швидко висихали та ламалися. Тепер технолгію удосконалили. І доопрацьовали дизайн пакету, який повезли на світовий конкурст стартапів у Копенгаген. І от хороша новина: проект сумських винахідників FoodBIOPack переміг у номінації "Sustainability Award". Ідея українських дослідників зацікавила потенційних інвесторів з Португалії, Єгипту і Данії.

• У Сумах виробляють унікальні цукерки – із зеленої гречки, насіння, меду та шоколаду. Називаються ці гречані солодощі HrechkaSweets і придумала їх Оксана Мартим'янова. Поки що їх можна купити у невеликих кав'ярнях, але в планах – вийти в рітейл, а також на зовнішні ринки для експорту. В 2014 році Оксана втратила 4 із 5 своїх крамничок із солодощами. І вирішила змінити напрямок бізнесу. Поки шукала нішу, подумала про гречку і мед. В інтернеті жодних рецептів солодощів з гречки не знайшла. Зрозуміла, що це – вільна ніша. Все розробляла самотужки – пропорції, рецептури, формати. Так народжувалися мармелад, цукерки, грильяж, трюфелі, шоколадні плитки з використанням зеленої гречки та натуральних компонентів локального виробництва – насіння гарбуза чи льону і меду. На все це пішов майже рік. Оксана каже. Що ці цукерки можуть бути подарунками з України, які можна дарувати, подорожуючи в інші країни. Одна коробка цукерок, а це 16 штук, коштує 150 гривень.

• І знову той же Сумський аграрний університет, чия кафедра технології харчування розташована на місцевому комбінаті громадського харчування. Тут пішли далі і придумали протеїнові батончики з додаванням борошна з цвіркунів. До складу кондитерських батончиків експериментатори додали до 10 відсотків порошку з цвіркунів. Станом на зараз виготовлено 6 зразків: контрольний – без борошна, і ще п’ять з вмістом борошна від 2 до 10 відсотків. Такий несподіваний інгрідієнт став темою магістерської роботи студентки Вікторії Каблюк. Дослідники самі ж і продегустували виготовлені ласощі. Як обіцяють в університеті, наступним кроком молодих учених стане розробка zero bar – батончиків без лактози, глютену і цукру, а також органічних протеїнових батончиків з цвіркунами.

Читайте також: Степові гори – над лиманом: неймовірні краєвиди на Херсонщині приваблюють активних туристів. ФОТО

• А сумське підприємство "Завод Кобзаренка" інвестує 5 мільйонів євро у будівництво заводу в Польщі. Виробничі потужності будуть створені в місті Белхатув. Поруч з заводом знаходяться декілька логістичних центрів, один з яких належить Amazon, що має значно спростити доставку продукції, кажуть на підприємстві. Цей завод має багатьох клієнтів у ЄС, тому простіше товар для європейських клієнтів виробляти саме в країнах Євросоюзу. На підприємстві кажуть, що це буде компактна копія виробництва в Сумах. Фірмові продукти Кобзаренка – перевантажувальні бункери-накопичувачі, тракторні самоскидні причепи та напівпричепи, розкидачі мінеральних та органічних добрив, мобільні розчинно-заправочні станції, стрічкові транспортери, машини для розпакування зерна, техніка для подрібнювання щепи, теплогенератори для соломи. У Польщі також буде створено сервісний центр технічного обслуговування продукції компанії в країнах Європи. І, щоб ви розуміли, зараз Завод Кобзаренка експортує свою техніку в 28 країн світу (Європа) і планує додати до них такі країни як США, Іран та Індія. Річний оборот підприємства доходить до 1 мільярда гривень.

А ще у Сумах 3 театри, 7 музеїв, в тому числі унікальний Музей розвитку банківської справи на Сумщині та історії грошей , 2 ботанічні сади, безліч архітектурних та історико-культурних пам’яток.

Тому, якщо матимете час і натхнення, варто поїхати!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Зоя КАЗАНЖИ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини