MENU

Значне підвищення "мінімалки" призведе до гіперінфляції та масових звільнень – експерт

3130 0

Заяви окремих політиків про необхідність уже цього року підняти мінімальну заробітну плату до 9 тис. грн. несуть загрозу для економічної та соціальної безпеки України. Таке підняття спровокує гіперінфляцію в нашій країні на рівні до 200% та обвал курсу національної валюти в три рази. За будь-якою політичною заявою в соціально-економічній галузі повинні стояти розрахунки. Підвищити стандарти життя є суперважливим завданням на найближчі роки, але саме підняття, а не ще більше поглиблення соціальної кризи. 

Яке співвідношення мінімальної і середньої заробітної плати в країнах Європи? У країнах розвинутих економік співвідношення менше, бо всі громадяни користуються перевагами соціальних досягнень країни. У Великій Британії працівники найнижчої кваліфікації отримують 58% від середнього розміру по країні, в Нідерландах – 55%, а у Франції – 51%.

У країнах Східної Європи різниця більш суттєва. У Чехії мінімальна зарплата складає 39% від середньої, у Польщі – 43%, а в Литві – 45%. А є країни, які живуть не по доходах, як Греція. У цій країні найменш оплачувані отримують 63% від середнього рівня. Але існують країни з величезною різницею. Найбільша різниця в цих двох зарплатах в Іспанії та Люксембурзі – 34% та 40% відповідно.

Можна вважати, що середній показник в країнах ЄС складає 46%. У той же час в Італії не існує мінімально встановленого розміру оплати праці, як його довго не існувало і в Німеччині.

Читайте також: Податкові зміни, які можуть надати українській економіці могутнього поштовху, аби виборсатися з боргової "ями"

У більшості цих країн мінімальна оплата праці переглядається раз на рік. Це є необхідністю, у першу чергу, для країн-нових членів Європейського Союзу, через поступове підняття стандартів життя до рівня країн із розвинутими економіками. За умов низької інфляції співвідношення на початок та на кінець кожного року не сильно відрізняється між собою. Тому окремі країни переглядають цей показник раз на 2 роки або за необхідністю.

В Україні на січень 2018 року мінімальна зарплата становила 48% від середньої, тобто середня заробітна плата складала 7711 грн., а мінімальна – 3723 грн. До цього максимальне співвідношення між середньою та мінімальною заробітними платами в 44% було досягнуте в 2000 році. У листопаді минулого року мінімальна зарплата була на рівні 3723 грн., а середня по країні (останній місяць, дані за який оприлюднено Держстатом) – 9161 грн. Тобто показник складав 40%.

Збільшення показника є ознакою того, що в країні висока інфляція та корегування необхідно робити щороку. У той же час мінімальна зарплата не повинна бути наближена до середньої, оскільки це не призведе до підвищення останньої, а лише до скорочення офіційних робочих місць. Тіньовий сектор значно зросте з сьогоднішніх 40% до 50%, і навіть – 60%. Бізнес сьогодні може платити більше, але запас міцності невеликий. Мінімальна оплата праці становить із 1 січня 2019 року 4173 грн. 

Читайте також: Реалії тіньової економіки: як з цим боротись

Підсумовуючи вищесказане зазначу, що мінімальну оплату праці треба підвищувати кожен рік, але робити це в залежності від рівня середньої. Можна навіть на законодавчому рівні встановити таке співвідношення, наприклад 0,45 (45%), і мінімальна зарплата буде пропонуватись не Урядом і не окремими політиками, а визначатись автоматично.

Найкращий варіант для України – коефіцієнт від середньої за попередні 12 місяців. Тобто, наприклад, із січня 2019 року, порахована як середня за грудень 2017-листопад 2018 року. І цей показник можна буде підвищити, коли ВВП в країні почне зростати темпами від 5% на рік. Тоді можна буде скоротити різницю між найменш оплачуваними та середньою ланкою зробивши, наприклад, 0,48 (48%). 

А політикам і Кабінету Міністрів треба зосередитись на тому, як стимулювати підняття середньої зарплати, а не мінімальної, яка може бути підвищена розчерком пера...

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олексій ДОРОШЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини