Звичайна пострадянська депортація
Депортація українських правозахисників Людмили Волошиної та Валерія Явтушенка з Казахстану може здивувати лише того, хто не стежить за ситуацією на пострадянському просторі і вважає, що рівень свобод в країнах – союзниках Росії сильно відрізняється від російського
Ні, ці країни тому й союзники Росії, що політичні системи у них не сильно відрізняються від того, що ми десятиліттями спостерігаємо в Кремлі. Такий самий беззмінний вождь на верхівці, та ж відсутність участі громадян у політичному житті країни, вічний страх – а що буде, коли влада зміниться? І чи буде?
У Казахстані цей страх є навіть більшим, ніж у Росії чи Білорусі, бо ж Нурсултан Назарбаєв керує країною беззмінно з дня проголошення її незалежності, а до цього був першим секретарем ЦК республіканської компартії. Зрозуміло, що вся політична система країни "заточена " під інтереси першої особи і її оточення – а як може бути інакше?
Читайте також: У Казахстані затримали двох українських правозахисників
Звичайно, Волошину і Явтушенка затримали аж ніяк не за те, що вони – українські громадяни. Їх затримали і депортували просто тому, що вони – представники міжнародної правозахисної місії. За те, що вони намагалися захистити казахстанського суддю, який – не такий вже звичайний випадок у цій країні – судив за законом, а не за вказівкою.
Українські правозахисники просто розділили долю інших своїх колег, які намагаються нагадувати казахстанській владі, що незалежне правосуддя має право на існування. Тим більше, що українців простіше вигнати, ніж американців, наприклад – не потрібно особливо щось пояснювати, та й в Москві сподобається.
У нас є люди, яким подобається Білорусь – тому що там чисто і працюють державні підприємства. І є інші люди, яким подобається Казахстан – тому що економічні зміни в цій країні нерідко виглядають куди більш сучасними рішеннями, ніж у нас.
Читайте також: В Білорусі, Росії та Казахстані українці перебувають на ворожій території – дипломат
Але жодна чистота, жодні економічні послаблення не можуть замінити найголовнішого – звичайної свободи особистості, гарантій незалежного суду і вільного висловлення своєї думки. Відсутність цих факторів і архаїчна незмінюваність старіючої влади перетворюють будь-яку державу на крижану пустелю.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки