MENU

Освіта в Британії: які креативні ідеї варто запозичити українським школам

6119 0

Приватний пансіон 
Oundle School

Понад 450 років традицій

«Та це ж майже Хогвартс!» — спадає на думку, коли зазираєш до одного з гуртожитків школи-пансіону Oundle School, настільки антураж нагадує все, про що ви читали в книгах Джоан Роулінг. Oundle — третій за величиною незалежний пансіон в Англії, що налічує 860 вихованців, які тут постійно навчаються й проживають, та 250 учнів денної школи.

Стіни навчального закладу в центрі містечка Оундл, що в Нортгемптонширі, просякнуті старовиною. Шкільні будівлі датуються XVII–XXI століттями (так-так, школі Oundle — понад 450 років) та розкидані по всьому містечку. «Пересуваючись містом від корпусу до корпусу, учні відчувають себе не тільки частиною школи, а й часточкою місцевої громади», — кажуть очільники Oundle school.

Щоб усі бачили учнівські досягнення, інформацію про них розвішують на стінах в їдальні. Цікаво, що вона там залишається на десятиріччя — можна побачити, хто на яких змаганнях перемагав, починаючи з 2007 року.

Мистецький підхід

Арт-корпус школи — те місце, де учні забувають про час. Тут є зона художнього, музичного мистецтва, і діти експериментують без жодних обмежень, влаштовують розгардіяш. Але ніхто їх за пошуки творчої музи не сварить. Часто в школу запрошують популярних художників, які живуть тут, безкоштовно харчуються, пишуть картини, а учні мають змогу надихнутися, спостерігаючи та спілкуючись з митцями.

Зазирнувши сюди бодай на півгодини, почуєш і неймовірну кількість каверів на всесвітні хіти, які учні грають на всіх можливих інструментах. Мимоволі розумієш, чому Британія продукує так багато крутих музикантів і акторів.

На території школи багато книжкових шаф з «відкритими полицями» — бери, що хочеш і не роби запис у бібліотекаря. Літературу можна обрати на свій смак, користуючись тематичними підказками розділів: «Найкращі книги, які екранізували», «Найкращі книги про Другу світову війну», «Найкращі документальні та художні книги про релігію». Це надихає дітей читати більше та із задоволенням.

Дизайн-мислення і шкільні каченята

Нестандартно в Oundle school проходять уроки DT — «Design&Technology». Вони схожі на нашу дисципліну «Праця», але у Великій Британії немає поділу на «дівчачі» й «хлопчачі» групи. Цей урок — набагато більше, ніж просто робота руками, адже поєднує інженерію, прототипування, дизайн. Наприклад, восьмикласники розробили автівку-карт. Різні класи змагаються у фіналі, чия машина прийде до фінішу першою.

Читайте також: Страхи и ожидания. Как выбрать школу?

Інші учні втілили не менш цікавий проект: розробили власний аромат, змішали інгредієнти та створили дизайн пляшечки й упаковки для парфумів. А ще учні мають змогу самотужки створити стильні яскраві радіоприймачі та забрати їх додому.

У рамках курсу «Біологія» учні отримують унікальну можливість — виростити в інкубаторі каченят. Після того, як пташки вилуплюються, діти пересаджують їх до манежу, доглядають та годують. Годівнички школярі теж роблять власноруч.

Привертає увагу в коридорі пістрявий стенд «Новини науки» — під склом зібрані вирізки з нових журналів та роздруківки про найвизначніші відкриття останніх місяців. Поряд розташувався прилад, біля якого учні теж часто затримуються: сейсмограф. Шкільні бешкетники полюбляють стрибати біля приладу, щоб апарат показав стрибок у вимірюванні сейсмічної активності.

Прогресивна державна школа —
ShackLewell Primary School

Сильні разом

Чи цікаво вам зазирнути до «звичайної» державної школи в Англії? Знайомтесь, ShackLewell Primary School.

Тут навчаються 460 учнів. В основному — діти приїжджих, заробітчан, для половини яких англійська — друга мова. Англійців серед учнів небагато. При цьому рівень оснащеності школи високий: є VR Tech-центр, діти працюють на сертифікованій техніці Apple.

Як же цій школі вдалося подолати занепад та завоювати гарні позиції в рейтингах англійських шкіл, ба навіть стати «показовою школою»? Для цього очільники закладу об’єднались зі ще двома державними школами та створили об’єднання New Wave Federation. З бюджету цієї організації фінансується формування річної стратегії закладів, навчання та підвищення кваліфікації вчителів, оптові закупівлі для потреб шкіл, адже що більше замовлення, то відчутніша знижка. Ось так спільними зусиллями трьом школам вдалося завоювати своє місце під сонцем.

«Моє керівництво — наші учні»

Єдине, що мають придбати батьки для дитини, яка ходить до цієї школи, — форма. Але якщо сім’я не має такої можливості, то школа й тут надасть допомогу. Обідають діти теж за шкільний кошт і дуже смачно. Наприклад, у меню є натуральні йогурти з гранолою, свіжа полуниця й ананаси.

Усе це — завдяки проактивній адміністрації. Директорка школи — афроамериканка зі сталевим характером. Ми запитали: «Наскільки ви вільні від тиску державних освітніх структур? Чи дають вони вам повну свободу в прийнятті рішень?» Пані директорка усміхнулася: «Моє керівництво — 460 учнів, і якщо я розумію, що можу зробити їхнє шкільне життя кращим і зручнішим — зроблю все. А якщо розумію, що мене змушують валандатись із папірцями, а моїм учням це не дасть нічого — мені на ту паперову бюрократію начхати».

Маленьке спостереження: на відміну від українських шкіл, де більшість викладачів — жінки, в ShackLewell вчителює багато чоловіків. 

Цікаво, що дорослі не намагаються створити для дітей «тепличні умови». Ми спостерігали, як молодші учні створюють мультфільм у класній кімнаті з відчиненими на вулицю дверима. Надворі в той час було +4, а діти були вдягнені досить легко.

Що з британського досвіду могли б запровадити українські школи

Список спостережень та побажань від Анни Сидорук

Департамент кар’єри у школі

В Англії батьки не заморочуються технічними нюансами організації вступу своїх дітей. Натомість у школах є спеціальний відділ, що допомагає з формуванням документів на вступ, проводить профорієнтацію і щотижневі зустрічі з успішними представниками різних професій і, взагалі, консультує з усіх питань вступу.

Для шкіл це важливо, адже успіхом своїх учнів вони вимірюють свою ефективність. Департамент у цьому випадку — це 1–2 людини.

Розклад домашнього завдання

Британським дітям не задають домашнє завдання окремими порціями на завтра чи післязавтра. Його формують одразу на весь наступний тиждень. Так учнів вчать тайм-менеджменту: змалечку на практиці ефективно розподіляти свій час.

Оцінка за зусилля, а не лише за результат

Виконання певного завдання в одного учня вимагає більше зусиль, а в другого — менше. Тому часто справедливіше оцінювати саме рівень докладених зусиль.

Обмін учнями

Щороку до британських шкіл приїжджають учні з ПАР, Франції, Німеччини, Іспанії. У середньому на 2–3 тижні. У деяких школах така міжнародна дружба триває вже кілька десятиліть.

Благодійність

В Англії благодійність системна, правильна, прицільна, і вона скрізь. На радіо, на ТВ, на вулицях, у супермаркетах і, звісно, у школах. Але при цьому вона зовсім не дратує, не тисне і нічого не нав’язує. Наприклад, учні однієї зі шкіл у передмісті Лондона збирають гроші на побудову школи в Зімбабве. Інші учні відбудовують школу в Кенії. Такий проект може тривати не один рік. Але зроблено буде на совість і з креативом.

Читайте також: Чому в Україні немає Міністерства справедливості

Британські діти самі вигадують способи, як зібрати гроші, і проявляють у тому неабиякий талант. Хтось, наприклад, влаштовує вуличні концерти у вихідний день біля торгового центру в Кембриджі, хтось миє машини на найбільшій парковці міста, хтось влаштовує Fun Run (забіги в чудернацьких костюмах чи піжамах). Одні хлопці зі своїм джаз-бендом зібрали вже майже 5 тисяч фунтів стерлінгів, граючи на вихідних. А їхні однокласниці їздять до Кенії і допомагають вивчати англійську місцевим учням.

Можливо, благодійним проектом сучасної столичної школи могло б стати відновлення школи на сході України або ж оновлення сільської бібліотеки.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олена ЮРЧЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини