MENU

Ліс незаконно народжений: чи можливо його врятувати

400 0

Українці ще мають золотий шанс до 5% збільшити площу природних лісів без жодної копійки прямих бюджетних асигнувань

Щоправда, ця можливість майже зійшла нанівець, і я поясню чому, пише Андрій Білоус у своєму блозі на сайті "Новое время".

Звідки взявся "незаконний" ліс?

Після розпаду СРСР і занепаду абсолютної більшості колгоспів на півночі України різко зменшилася інтенсивність обробітку на декількох мільйонах гектарів сільськогосподарських угідь. На значній частині таких угідь в кінці 90-х і на початку 2000-х розпочався природний процес формування соснових, березових і вільхових молодняків на сотнях тисяч гектарів колишніх староорних земель, пасовищ і сінокосів.

Тепер в Україні зростає близько 500 тис. га молодого лісу віком 10-25 років, який по суті є незаконним, оскільки зростає на землях сільськогосподарського призначення, що, як правило, малопродуктивні. Це переважно розпайовані землі.

Достовірних даних про площу молодих лісів на колишніх полях немає, проте за дослідженнями кафедри таксації лісу та лісового менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування України, лише у Сновському і Городнянському районах Чернігівської області фактична лісистість більша від офіційних даних на 6-8%.

Читайте також: Хто і як вбиває українські ліси

Очевидно, що таких лісів на сьогодні могло бути більше 1 млн. га, але протягом останніх 10 років агробізнес із різною інтенсивністю знищує молоді та природно відновлені лісисті ділянки. Часто їх вирубують, випалюють і переорюють для розширення земельного банку.

Великих масштабів набула нелегальна заготівля деревини для кустарного виробництва деревного вугілля. Місцеве населення теж не дрімає: активно заготовляє дрова у молодняках, де дерева уже сягають товщини 12-16 см.

Що ми втрачаємо?

Не вистачить і кількох днів, аби перерахувати усі блага, які дають нам ліси. Їх, без перебільшення, тисячі. Однак деякі основні треба назвати:

1. Людям потрібно багато біосировини, щоб замінити поліетилен, пластик та інші штучні матеріали, які дуже швидко забруднюють довкілля. Нові молоді ліси дадуть цю сировину, хоча відбудеться це через 50-100 років.

2. Біоенергетика. Деревина – альтернатива викопним енергоресурсам. Після спалювання деревини вуглекислий газ потрапляє у атмосферу, однак нові насадження поглинають його назад.

3. Кисень і вода – це те першочергове, без чого не можуть жити люди. Ліси утворюють кисень і регулюють гідрологічний режим території.

4. Біорізноманіття. Саме завдяки молодим і «незаконно народженим» лісам на Полісся повернулися тетерук і рись, збільшилась популяція косулі. І це без спеціальних програм відновлення фауни.

Чому це важливо на державному рівні?

Ліси повинні становити не менше 20% території України. Без великих державних програм цього досягнути не можливо. Та прямо зараз втрачається унікальний шанс без витрат збільшити площу природних лісів.

Раніше Міністерство екології та природних ресурсів України заявило, що в їхніх планах на 2010-2020 роки – збільшити площу лісів країни з 15,9 до 17%. Можна лише здогадуватися, на що розраховувало міністерство, коли для досягнення такого показника потрібно майже 350 років. І за умови, якщо лісівники щорічно будуть створювати по 2 тис. нових гектарів, як це було у 2018-му.

Відрив від реальності очевидний.

Що втрачає Україна?

Свої унікальні можливості:

1. Суттєве збільшення площі лісів (до 5%) шляхом узаконення лісів через створення механізму зміни цільового призначення сільськогосподарських земель на лісогосподарське.

2. Економію у майже 5 млрд. грн бюджетних коштів для створення нових лісів з метою підвищення лісистості до 17% в інтересах збереження природного навколишнього середовища.

3. Створення більш стійких насаджень в умовах поточних катастрофічних масштабів усихання насаджень. Ліси природного походження більш стійкі до хвороб і комах за рукотворні.

4. І, мабуть, найголовніше – появу реальної приватної власності на ліси. Власник земельного паю, на якому виріс ліс, може стати реальним власником приватного лісу. Хай це буде навіть і невелика ділянка у 2-2,5 га. У Європі це звичайна справа. Впевнений, що площа нових приватних лісів могла би суттєво збільшитись протягом першого десятиліття. І мова йде лише про приватні ліси на приватній землі. Про приватизацію будь-якого клаптика державних чи комунальних лісів не може йти і мова.

Читайте также: Кампанія на захист заповідних територій діє. Перші результати в семи областях

Якщо нічого не вдіяти зараз, то протягом наступних 5-10 років браконьєри знищать "незаконно народженні" ліси. Можливість збільшення лісових ресурсів держави буде повністю втрачена.

І наостанок, пропозиція колегам-лісівникам: перейти до весняної акції "Створимо ліси разом". Все ж таки відтворювати ліси – це 100% задача того, хто здійснив лісозаготівлю і отримав прибуток. Винятком можуть бути випадки відновлення лісу після катастрофічних пожеж чи буреломів. А створювати нові ліси – це стратегічні інвестиції для майбутнього покоління і спільна справа, до якої має долучитися кожна свідома людина. Внесіть свій вклад у зелене майбутнє в Міжнародний день лісів 21 березня.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Андрій БІЛОУС


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини