MENU

Через "Google-глюк" Гана на кілька годин пережила віртуальний фінансовий крах

4182 0

Одним з аспектів поточного людського буття у світі є зростання вразливості політичного та економічного життя людства від впливу fake news. Інформаційні маніпуляції, однобічна подача відомостей, псевдоаналітика та армади медійних «експертів», що знаються на усьому та водночас ні на чому, схиляють людей робити хибний та часто шкідливий для них вибір. Це може зруйнувати їхні життя. Люди перестають розрізняти дійсність та віртуальну картинку, що ретранслюється у їхню свідомість. Відірваність набуває таких масштабів, що мейнстрімне мислення вже радше є не раціональним, а містично-емоційним. Саме гра на емоціях виступає запорукою панування маніпуляторів, які шляхом хайпу, просувають вигідний їм погляд на світ та процеси у ньому. При цьому ще й тривають медійні холівари щодо питань, які сутнісно не змінюють нічого. 

Це звучить доволі банально та вже багато разів осмислювалося. Взяти хоча б слова з тексту пісні «Ритми вікон» Вася Обломов feat. Павло Чехов: «Большинство из нас считает себя умнее большинства и постоянно друг с другом о чем-то спорит. Это похоже на моду, которая была всегда. Так волнуется песок на дне моря».

В цьому контексті варто навести свіжий приклад, вразливості економіки цілої країни від «невеличкого глюку» (minor glitch), що породив хвилю хайпу довкола «віртуального фінансового краху країни».

15 березня 2019 року громадяни Гани в буквальному сенсі пережили шок, коли побачили, що пошукова система Google при запиті «курс седі» (національна грошова одинця Гани) у видачі надавала відомості про 300% знецінення їх національної валюти буквально за одну ніч. Якщо 14 березня курс седі до долара США складав близько 5 до 1, то 15 березня означена цифра склала вже 22,72 седі за долар.

Читайте також: Алжир: падіння клану Уджда та "єгипетський сценарій 2013 року"

В соціальних мережах почали поширюватися апокаліптичні чутки про тотальний розвал економіки Гани. Люди шукати у будь-який спосіб конвертувати їхні гроші на долари, очікуючи, що це лише початок падіння валюти, і скоро їх може очікувати «зімбабвійський сценарій», коли місцева валюта пережила чи не найбільшу в історії гіперінфляцію та в підсумку перестала існувати.

Загальний настрій ганців від «віртуального краху» можна охарактеризувати, наводячи лише кілька думок з того буремного дня: «В Гані починається хаос», «Седі збожеволів», «Google хоче спровокувати громадяньку війну у країні», «Google оголосив Гані війну». Звучали тези обурення, що через «помилку» Google деякі люди втратили мільйони доларів, а хтось навіть пережив серцевий напад. Інші казали, що «Google вбив седі», «що іноземна корпорація, а не центральний банк країни визначає курс національної валюти та руйнує економіку», і загалом прозвучав заклик: «Відмовтеся від Google, користуйтеся достовірними джерелами інформації». 

Ганцям дуже не сподобалося, й вибачення Google за «маленький глюк», оскільки було нанесено удар по репутації країни: «Не панікуйте, просто Google опустив нашу країну, зробивши її валюту посміховиськом для усієї Африки…»

Дійсно «тролінг від Google» поширив сумніви серед людей, які тепер вважають, що Google можливо хакнули, і їхня пошукова система не надійна.

Читайте також: Сегодня произошли события, которые оставят глубокий след на происходящем в Алжире

Масло у вогонь додало міністерство фінансів Гани, яке вказало, що просто вибачення від Google не є достатнім, бо економіка країни понесла спонтанні збитки через «безглуздий курс» та паніку ним спричинену. При цьому помилки Google щось стали дуже частими, і боляче вдаряють по економіках країн третього світу. В 2019 році від подібних «помилок» постраждала нігерійська найра та пакистанська рупія. Висуваються конспірологічні теорії, що Google винайшов нову інформаційну зброю для підриву іноземних економік, і вона зараз проходить тестування в різних частинах світу. Влада глобальних корпорацій стала надто великою, і її варто обмежити, бо людство стоїть перед обличчям величезної загрози.

Для Гани проблема стабільності національної валюти є принципово важливою, оскільки по-перше, тема стабільності седі була серед топових на президенських перегонах 2016 р. і діючий президент країни Нана Акуфо-Аддо обіцяв докласти максимум зусиль аби «вилікувати фінанси країни». По-друге, поточний курс седі в 2019 р. демонструє найгірші в Африці показники девальвації, що непокоїть місцеве населення. Акуфо-Аддо пояснює знецінення національної валюти надто високою залежністю від імпорту, що продовжує зростати, але народ це мало цікавить. Один з блогерів в контексті «помилки Google» не без іронії написав: «Google зовсім не помилився, він лише випередив час і показав ганцям майбутнє нашої валюти за кілька місяців або років, якщо наш головний фінансист містер Бавумія не вилікує ганську депресію». Отже, інцидент з викривленим курсом підриває авторитет уряду довгостроковій перспективі. Хоча реального колапсу в Гані не відбулося, закладається негативний шаблон, що ще може дати про себе знати.

Від нього виграють лише особи, що активно заробляють на хайпі довкола кризової та суспільно значущої теми, збільшуючи свою медійну пізнаваність, за рахунок поширення неймовірних спекуляцій. Хоча 99,99% з їхніх аргументів в підсумку виявляється піною, що не має жодного відношення до дійсності. Проте довірливі люди програють від цього: емоційно, фінансово, в решті фізично. Медійна колотнеча таки лишає по собі реальні наслідки, але хто понесе відповідальність за нанесені збитки?

Тому корисно перевіряти будь-яку інформацію, це зробить життя не таким «яскравим», але по справжньому змістовним та впевненим. Варто лишати оболонку віртуальний світу та хоч інколи споглядати тверезим поглядом на речі, бо це частина детоксикації та майбутнього звільнення з-під влади сучасних маніпуляторів, що все більше забирають в нас найцінніше, що вирізняє нас від інших істот: людяність та критичне мислення.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини