MENU

Алжир: падіння клану Уджда та "єгипетський сценарій 2013 року"

3345 0

Національна народна армія Алжиру на сторожі стабільності країни

Начальник генерального штабу Національної народної армії Алжиру, заступник міністра оборони, генерал Ахмед Гаїд Салах виступив із важливою заявою, що є поворотною в подіях "алжирської весни". Найвищий офіцер країни закликав застосувати ст.102 Конституції Алжиру, що передбачає у випадку важкої та тривалої хвороби президента призначити в.о. президента голову парламенту с наступним оголошенням дострокових виборів.

Відвідуючи військовий округ Уаргла, він заявив: "Необхідно схвалити рішення для виходу з кризи, яке б гарантувало задоволення законних вимог алжирського народу, дотримання положень конституції та правонаступництво державного суверенітету. Необхідне рішення, що буде консенсусом для усіх сторін, і саме цим рішенням виступають положення, передбачені ст.102 алжирської конституції".

Гаїд Салах додав, що мирні народні марші по усій території країни з вимогами політичних змін можуть бути використані ворожими, неблагонадійними сторонами, як в середині країни, так і за її межами, для вчинення сумнівних дій з метою нанесення шкоди стабільності Алжиру. 

В таких умовах кожен алжирець повинен діяти патріотично та самовіддано, ставлячи на перше місце вищі інтереси країни з метою виходу з поточної кризи. Рішення в рамках діючої конституції – це гарантія збереження політичної стабільності.

Читайте також: Сегодня произошли события, которые оставят глубокий след на происходящем в Алжире

Алжирська армія захистить суверенітет алжирського народу від будь-якої небезпеки. Вона є модернізованою, сучасною, професійною та здатна захищати національну незалежність, суверенітет та територіальну єдність, а також свій народ від будь-яких загроз.

Промова Гаїда Салаха фактично означає державний переворот в середині правлячих еліт, каталізатором якого стали масові народні протести. Якщо недієздатний президент Абдель-Азіз Бутефліка піде у відставку, то влада в країні перейде до голови верхньої палати парламенту – Ради нації – Абделькадера Бенсалаха. Протягом 45 днів мають відбутися позачергові вибори президента. За цей час алжирським генералам буде дуже непросто віднайти з-поміж дискредитованих корупцією правлячих еліт гідного висуванця, що міг би стати правонаступником Бутефліки. В соціальних мережах навіть з’явилися думки, що такою фігурою може стати колишній президент країни у 1994-1999 рр. – Ламін Зеруаль, який лише на 4 роки молодший від самого Бутефліки.

Генерал Ламін Зеруаль є антикризовим менеджером, в період повстання ісламістів в середині країни в 1990-х рр. прагнув налагодити з ними політичний діалог для порятунку країни. Він отримав військову освіту у Москві та Парижі, командував низкою військових округів. Його правління було не вдалим та болячи вдарило по його здоров’ю. В решті через погане самопочуття в 1999 р. він пішов у відставку передавши владу Бутефліці. Тепер же після 20 років відпочинку про нього знову згадали, проте навряд чи така ідея військових буде схвалена народом, який жадає повного оновлення політичної системи та очищення її від влади кланів.

Читайте також: Руководство Алжира решило пойти до конца со своей схемой победы на выборах старого, тяжелобольного человека

Різка заява Салаха є ознакою усунення від влади "клану Уджда" (від назви м.Уджда з якого походить Бутефліка), висуванцями якого є президент Бутефліка, його рідний брат Саїд, голова розвідки Ахмед Тартаг, екс-прем’єр-міністри Ахмед Ях’я та Абдель Азіз Бельхадем. Економічною опорою клану є бізнесмен Алі Хаддад, який є власником корпорації ETRHB та виступає "куратором" алжирської економіки. Натомість влада поступово переходить до "клану Аннаба" (від назви міста в якому відбуваються наради "внутрішньо елітної опозиції") – власне це угрупування ініціатора усунення Бутефліки – Ахмеда Гаїда Салаха. До цього клану належать його син Адель Салах, бізнесмен-будівельник Баха Еддін Тліба, а також низка генералів збройних сил.

Цей клан дав в голос про себе знати восени 2018 р., коли його силами було усунуто голову МВС Алжиру – Абдельгані Хамеля, а також ще 5 генералів з клану Уджда. Ці події назвали "тихим державним переворотом", оскільки майже весь силовий блок перейшов до рук "клана Аннаба".

Отже, алжирська революція схоже рухається за єгипетським сценарієм 2013 року: тоді в країні після масових акцій народного протесту на чолі з рухом "Тамарод", єгипетськими військовими було усунуто від влади президента-ісламіста Мохаммада Мурсі, і влада перейшла до голови Вищого Конституційного суду АРЄ Адлі Мансура, який став тимчасовим президентом. На виборах 2014 року перемогу здобув організатор перевороту фельдмаршал Абдель-Фаттах ас-Сісі, який повернув владу до рук військової касти. Тепер головна мета алжирського генералітету полягає в пошуку місцевого "аналога ас-Сісі", проте як вже зазначалося вище це буде дуже-дуже не просто в умовах гострого дефіциту часу та не меншого браку "політиків з чистими руками".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини