MENU

Граблі подані. Зубець перший: дострокові вибори

3943 3

Традиційно наші гаранти передають у спадок наступникові граблі. Дуже зручно, двох грабель не треба: годяться і сміття вигрібати, і у власного лоба влучити, як кому випаде.

Годяться вони і як аналогія політичним програмам, президентським завданням: як зубці грабель вишикувані в ряд, так і різні програми  діють / бездіють одночасно, паралельно. Не протистоять одна одній – доповнюють.

Це я до того, щоб ніхто, бува, не подумав: як пишу про вибори, то нічого іншого не бачу. А наразі пишу дійсно про вибори, тільки не реальні, а віртуальні – дострокові парламентські.

Можливість і доцільність

Тема на слуху. Життєво чи штучно? І так, і так. Життєво, бо новообраний президент дійсно отримає кількатижневий люфт для розпуску парламенту. Правові підстави є, їх не обсмоктую, бо співвідношення  сил таке, що як новий президент видасть Указ, то старий парламент не пручатиметься, не 2007-й. А взагалі: якщо права немає, але всі вважають що є, тоді як?

Розігрів, водночас, і штучний, бо є потужні сили, зацікавлені у тому. Про них – у кінці. А зараз – про доцільність з точки зору новообраного президента, інші можуть хотіти або ні, а розпустити Верховну Раду може тільки він.

І хочеться, і колеться

Як майже кожне рішення дострокові вибори для президента мають переваги і ризики.

Переваги.

Переможний кураж, інерція успіху, виборці мобілізовані.

Нетитулованому президентському оточенню кортить як швидше обзавестись мандатами. (Не впевнений що це перевага, але фактор – точно).

Ризики.

1. Зараз парламент готовий до співпраці, до компромісу: роби що  хочеш, тільки нас не чіпай. Здасть усе, окрім шкурного: виборчий закон, остаточне зняття недоторканності, бюджетне підживлення виборчих округів. Зазвичай, загроза сильніша за її виконання, в підвішеній Верховній Раді  президент легко проведе і потрібні призначення, і законодавчі ініціативи.

Та компроміс взаємна справа: у разі оголошення дострокових виборів, силою речей, парламент  перетворюється у неслухнянця, опонента.

Читайте також: Достроковий розпуск Верховної Ради: шпарина можливостей

2. Свіжий мандат є сильнішим за тухлий, у нового президента запас міцності, запас довіри вищі, ніж у старого парламенту. Після перевиборів цю перевагу В. Зеленський втратить.

3. Свіжеспечена команда "Зе" ще не притерлась, не структурована під інший формат виборів, невизначеність із виборчим списком, не підготовлені, у своїй масі, виборчі округи. Процеси ці важкі і складно прогнозовані, похапцем можливе таке "товариське узгодження", що вороги не знадобляться.

4. Тимчасових і потенційних союзників можна зробити постійними, а можна відштовхнути у стан ворогів. Партнерів забагато не буває, поки … не почали ділити пирога. Хто ще сподівається – той союзник, хто вже отримав облизня – ймовірний противник. Хоч би й А. Аваков з його командою, зараз – ключовий партнер, може стати ключовим опонентом, очолити список НФ, наприклад.

До слова, а хто очолить президентський список? Інші списки очолять важковаговики (Порошенко, Тимошенко, Бойко), а хто очолить "Слуг народу"? А самому ВАЗу доведеться воювати на два фронти: опанувати президентство і вести виборчу кампанію.

5. Дострокові вибори упадуть на відпускний період, що вдячності не передбачає, та й відпускних голосів найбільше утратить президент, його виборці загалом молодші, мобільніші, легші до мандрів.

6. Дострокові вибори пройдуть ще за старого, порошенкового  адмінапарату. Процес набуття ним лояльності до нового президента загальмує: подивимось чия візьме?

7. Конфлікт між статусом і результатом. Президентська команда на вибори піде як влада, а в доробку нічого, або майже нічого. Це – об’єктивно, це можна пояснювати, але навряд чи можна пояснити.

8. Зеленський втратить ключові переваги над головним опонентом П. Порошенком. Наразі останній "скинутий ватажок корумпованої влади", після оголошення дострокових виборів – "гнаний лідер патріотичної опозиції".

Читайте також: Достроковий розпуск Верховної Ради впирається у два питання

Ще гірше ніж в іміджевому, у плані правничому. Зараз Порошенко підозрілий щодо зловживання владою, зокрема на виборах. Після оголошення дострокових виборів – "жертва політичного переслідування". Вибори усе спишуть!

9. З усього того, а Порошенкові треба ще й політично працевлаштуватись, а його виборці і команда відмобілізовані, дочасні вибори йому як манна небесна. І це – потужний стримуючий аргумент для Зеленського.

10. Подібна до Порошенка висока мобілізаційна готовність і на іншому фланзі: "За життя" – В. Медведчук, Ю. Бойко, В. Рабінович. Теж, м’яко кажучи, не аргумент за поспіх.

Більшість із зазначених проблем до осені не щезнуть. Але пом’якшаться. Якщо Зеленський виявиться компетентним. А в іншому випадку: хто йому лікар?

До осінніх чергових парламентських виборів часу небагато, для дострокових – катастрофічно мало. Якщо Зеленський їх призначить, то скидається на те, що добряче влупить собі граблями по лобі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини