MENU

"Королі сонця та вітру": як українські політики заробляють на "зелених" тарифах – розслідування Bihus.Info

2712 2

Парламент зберіг розмір спецплати (“зелений” тариф) для об’єктів альтернативної енергетики, введених у 2019 році. Серед бенефіціарів – холдинг Ріната Ахметова, група ICU з орбіти Петра Порошенка, бізнес Авакових-Котвіцького, група ETG, за якою може стояти Микола Мартиненко, та інші.

Про це йдеться у розслідуванні Аліси Юрченко для програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" (Bihus.Info).

 

2019 – рік буму із запуску нових сонячних та вітряних станцій. Тільки за перші три місяці цього року, за даними НКРЕКП, їх уже ввели більше, ніж за весь 2018-ий.

Цього року запускають нові “зелені” енергопотужності компанії низки постмайданних політиків, близьких до них бізнесменів і олігарха Ріната Ахметова.

Читайте також: Про інвестиції, "зелену" енергетику й кидок з боку влади

Електроенергію, вироблену об’єктами, запущеними у 2019-му, держава зобов’язалася викупати за високим “зеленим” тарифом до 2030 року. Цей тариф в 10 разів перевищує плату за електроенергію, вироблену атомними електростанціями.

Оплату “зеленим” енерговиробникам здійснює держпідприємство “Енергоринок” з коштів споживачів.

Найбільш грандіозні плани із запуску станцій, що працюватимуть на "зеленому" тарифі, – в холдингу Ріната Ахметова. До кінця 2019-го в ДТЕК планують збільшити власні потужності в альтернативній енергетиці у 5 разів в порівнянні з тим, що холдинг мав за підсумками 2018 року. З минулорічних 210 до 1000 МВт.

Кілька нових об’єктів в Ахметова вже запустили – найбільшу в країні сонячну електростанцію – Нікопольську СЕС (200 МВт) і Приморську вітроелектростанцію (1-а черга – 100 МВт). Вони отримали “зелений” тариф на наступне десятиріччя на початку 2019-го.

Рінат Ахметов  уже давно один з двох найбільших гравців на вітчизняному ринку альтернативної енергетики. У 2018 році “зелені” проекти його холдингу, за даними Bihus.Info, отримали від ДП “Енергоринок” близько 2,9 млрд грн. Найбільше “зелених” грошей холдингу Ахметова минулого року принесла вітрова енергетика – найпотужніша в країні Ботієвська ВЕС на 200 МВт.

Для порівняння  стільки ж (3 млрд грн) у 2018 заробили десять СЕС, власність на які після втечі Януковича перейшла від братів Клюєвих китайській держкорпорації CNBM. Але у 2019-му бізнес Ахметова перетвориться на абсолюнтого рекордсмена із отримання гарантованих державою грошей за “зелену” енергію.

Читайте також:  Зелена енергетика має майже нульовий зв'язок із енергетичною незалежністю і зменшенням споживання газу – експерт

Крім того, заробляти на “зеленому” тарифі цього року почне низка компаній, близьких до постмайданних політиків.

Так, свій перший проект в цьому секторі нещодавно запустила інвестгрупа ICU з орбіти 5-го президента України Петра Порошенка. Серед співвласників ICU Макар Пасенюк, фінансовий радник Порошенка.

На питання, чи не здійснює ICU інвестиції в сонячну енергетику в інтересах третіх осіб, зокрема, самого Порошенка, в компанії цю гіпотезу заперечили.

Перша сонячна станція від ICU на 64 МВт запрацювала весною 2019-го неподалік Кам’янця-Подільського (“Подільськенерго”).

Незабаром ICU планує відкрити ще одну СЕС, на 35 МВт, – в Херсоні (“ЕК “Солар капітал”).

І будує третю, найбільшу, в Миколаївській області (загальна потужність 127 МВт).

Збільшить свої "зелені" потужності цього року і народний депутат з БПП Максим Єфімов. Це той депутат, на матір якого нещодавно переписали київський комплекс "Парковий" з "вертолітним майданчиком Януковича" на даху.

За даними Bihus.Info, вітряні парки нардепа Єфімова у 2018-му отримали від ДП “Енергоринок” 840 млн грн (ПрАТ "Вітряний парк Очаківський", ТОВ “Вітряний парк Причорноморський”, ТОВ “Вітряний парк Благодатний”).

А на початку 2019-го право на “зелений” тариф з’явилося і в Ольвійської ВЕС депутата.

Деякі представники другої за величиною парламентської фракції – "Народний фронт" цього року теж розпочали бізнес в альтернативній енергетиці.

Компанія "Підстепне сонце", що належить народному депутату Ігорю Котвіцькому та дружині міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Інні, добудовує сонячну станцію в селі Підстепне (Херсонська область).

Ігор Котвіцькій в коментарі для Bihus.Info розповів, що потужність цієї станції – 25 МВт (а не 250, як анонсував політик раніше). Однак не виключив, що розширюватиме цей бізнес.

Крім того, в ПрАТ "Інвестор", основним власником якого є син Арсена Авакова Олександр, є ще кілька компаній, напрямок діяльності яких свідчить про можливі плани запуску інших об’єктів альтернативної енергетики.

Ще одна бізнес-група – ETG (“Енерджи трейд груп”) – активно забудовує сонячними станціями місто Жовті Води в Дніпропетровській області.

Формально ETG записана на мешканця міста Боярка Олексія Бондаренка. Однак, як стверджують співрозмовники Bihus.Info, за діяльністю ETG насправді може стояти вихідець з "Народного фронту" Микола Мартиненко. Це колишній багаторічний очільник парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, який склав мандат через кримінальні провадження.

У розмові з Bihus.Info Мартиненко відмовився підтвердити або заперечити стосунок до ETG. "Я відмовляюся давати вам будь-яку інформацію," зазначив він.

Як раніше з’ясувало інтернет-видання “Наші гроші”, для розвитку сонячного бізнечу ETG заснувала низку дочірніх фірм разом з Миколою Журилом – братом товариша Мартиненка Руслана Журила.

Загалом дочірні компанії ETG отримали під сонячний бізнес близько 100 га землі на малій батьківщині Журил  в місті Жовті Води.

Руслан Журило фігурує в кримінальній справі НАБУ разом з Миколою Мартиненком  як один з екс-керівників держкомбінату СхідГЗК. На землях цього держкомбінату зараз ETG частково будує сонячний бізнес.

Руслан Журило переконував Bihus.Info, що ані його, ані Мартиненка грошей немає в сонячному бізнесі ETG, а його брат просто допоміг компанії  зареєструватися в Жовтих Водах. Однак при цьому виявив непогану обізнаність в діяльності ETG  наполягав, що вона будує сонячні станції на кредитні кошти, пройшла міжнародний аудит, точно назвав вартість будівництва 1 МВт сонячних потужностей і навіть поділився власним поглядом на розмір "зеленого" тарифу.

"Тариф дуже привабливий для інвесторів. Якщо він впаде на 15-20-30%, нічого страшного не відбудеться. Наскільки я розумію",  сказав Руслан Журило.

Арсен Аваков у письмовому коментарі також запевнив Bihus.Info, що підтримує зниження “зеленого” тарифу в Україні до загальноєвропейського рівня. Тільки не уточнив, коли, на його думку, це зниження має відбутися.

У 2018  на початку 2019 рр. в парламенті неодноразово обговорювалася необхідність зниження "зеленого" тарифу вже для об’єктів, що стартують у 2019 році.

"Наша асоціація ще минулого літа пропонувала зробити чергове зниження тарифів зараз літом,  розповів Ігор Тинний, бізнесмен, що є співвласником низки активів у гідро-, біо- і сонячній енергетиці.   Ця пропозиція не була прийнята".

Одну з останніх подібних поправок на початку 2019 р. пропонувала народний депутат Вікторія Войціцька. ЇЇ теж не підтримав профільний комітет.

Голова паливно-енергетичного комітету парламенту народний депутат Олександр Домбровський (БПП) тоді так пояснив Bihus.Info, чому не голосував за цю поправку: "Правила гри в державі не можна змінювати з сьогодні на завтра".

Натомість нещодавно Олександр Домбровський екстрено вніс ініційовану Міністерством енергетики поправку про те, щоб обмежити можливість заробітку на “зеленому” тарифі власникам домашніх сонячних станцій. Голосування за неї з другої спроби протиснули в сесійній залі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Bihus.Info


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини