MENU

Протягом десяти років 50 млрд. грн. буде вкрадено через узаконену схему – експерт про "зелені" тарифи

4811 3

Деякий час тому я трохи попрацював на держслужбі. Моментом розставання була ситуація, коли хотіли у тарифи закласти трансформатори по ціні десь на 100% вище ринкових. Це більше 1 мільярда гривень тарифних грошей. Не буду вдавати із себе святого мораліста, якби там хлопці прикурювали не 100%, а умовно-пристойні 10%-15%, то це було б важко помітити і довести – і воно би, мабуть, пройшло.

Але 100% "чайових" у розмірі понад 1 млрд. грн. після різкого підвищення тарифів для населення, в часи війни та бідності країни – це було за "червоною" лінією всяких компромісів.

Зрештою потім це питання вилилося у публічну площину, "Укренерго" тендер переграло і новий показав економію 1,2 млрд. грн. Тобто, очевидно, це була не якась персональна антипатія, а була обґрунтована позиція.

Читайте також: Про інвестиції, "зелену" енергетику й кидок з боку влади

Сьогодні депутати будуть приймати новий закон про "зелені" тарифи. До біомаси та біогазу питань немає. Але цей законопроект передбачає, що і наступного року тарифи на сонце (0,15 євро або 5 грн. за кВт-год) будуть у 3 рази вищі, аніж у Німеччині.

"Зелені" тарифи – це похідне від вартості будівництва станцій, від вартості технологій. Технології різко дешевшають, тому у Німеччині і пропорційно тариф понижується. Але у нас тримають такий самий тариф і мають окупність 4-4,5 років замість нормальної для цього бізнесу 7 років (все зафіксовано у євро).

Але цей закон це не питання лише одного наступного року. Справа у тому, що фіксований тариф дається відразу до 2030 року. Таким чином, якби тариф був знижений хоча би, щоб бути на 100% вищий, аніж у Німеччині, то весь цей нижчий тариф би працював всі наступні 10 років.

У цьому році сонячні панелі ще різко подешевшали. Наступного року буде бум введення в експлуатацію великих "зелених" станцій. За консервативними оцінками, різниця між між передбаченим зараз "зеленим" тарифом і справедливим конкурентним – це десь не менше 5 млрд. грн. в рік. І так кожен рік до 2030 року.

Деякі чесні учасники ринку у приватних розмовах визнають, що і тарифи на вітер можна було б знизити мінімум на 20%.

Тобто сумарно 50 млрд. грн. протягом наступних 10 років буде вкрадено через узаконену схему. Для вашого розуміння на енергоефективність, на скорочення споживання енергії наша бідна держава виділяє 0,4 млрд. грн. у рік.

Хочу звернути увагу, коли Клюєв придумував ці "зелені" тарифи для себе, то вони були лише на 20%-30% вищі, аніж у Німеччині. А зараз, коли живемо по-новому, то на 200%.

Читайте також: Зелена енергетика має майже нульовий зв'язок із енергетичною незалежністю і зменшенням споживання газу – експерт

На комітеті із майже 20 депутатів лише 1 (!) депутат пробував протидіяти і вказувати, що ця де-факто легалізована крадіжка 50 млрд. грн. протягом 10 років – це ненормальний компроміс. А найбільша проблема у тому, що навіть ті депутати, які мали би все розуміти, спокійно та байдуже голосували разом із більшістю. Коли це все бачиш, то руки опускаються будь-що робити.

І тепер з висоти набутоі життєвої мудрості я розумію наскільки безглуздим виглядає той 1 млрд. грн. на трансформаторах у 2015 році. В країні тотального дерибану це не мало ніякого сенсу. Не вкрадуть тут, вкрадуть в іншому місці. Кради поки крадеться, кради вже і побільше, поки не вкрав хтось інший.

Я спеціально уникав тут будь-яких прізвищ. Але внаслідок цього всього відносно багатшими стане декілька десятків осіб, які відносяться до сьогоднішньої політичної та економічної еліти (назвемо це так). Всі решта – стануть ще відносно біднішими, а наступного року тарифи знову суттєво виростуть.

Буду чесним – все погано, деградація, мародерство.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Андрій ГЕРУС


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини