MENU

Нова ера Японії. Як країна вранішнього сонця входить в епоху "Рейва"

1881 0

30 квітня 125-й імператор Японії Акіхіто зрікся престолу. 1 травня на престол заступає його найстарший син, Нарухіто. І в Японії розпочнеться нова ера під назвою «Рейва», пише на Громадському Люда Корнієвич.

У той день в Канако Уракава було чимало роботи. 1 квітня — це початок фінансового року в Японії, тож як менеджерка з підбору персоналу вона разом із босом вітала новачків у компанії. Поки її начальник виголошував промову перед колективом, Канако уважно слухала трансляцію, де от-от мали оголосити назву нової ери — або, як ще її називають, ґенґо — в Японії. Її бос хотів бути першим, хто розкаже про це новим співробітникам.

«Оголошення нової ери в Японії — це дуже символічна подія, – розповідає Канако. – Зазвичай вона наставала зі смертю імператора, тож це сприймали із сумом. Але оскільки нинішній імператор вирішив передати престол сину, це прийняли з радістю».

30 квітня 85-річний імператор Акіхіто після 30 років правління зрікся престолу на церемонії в імператорському палаці. Перед тим він провів обряд у храмі, розповівши про свій крок синтоїстським богам, зокрема богині сонця Аматерасу, яку вважають праматір’ю імператорської сім’ї. Його син, Нарухіто, займе місце батька вже 1 травня. Таким чином, в Японії настане нова ера «Рейва», що означає «порядок, гармонія».

Читайте також: В Японії вперше за двісті років імператор зрікається престолу

Японія досі дотримується багатьох консервативних традицій, особливо тих, що стосуються імператорської сім’ї. Наприклад, вперше у сучасній історії на церемонії присутня єдина жінка з кабінету прем’єр-міністра. Проте дружині майбутнього імператора, Масако, заборонено бути на церемонії вручення реліквій, а їхня донька не матиме права на престол, бо ним володіють лише чоловіки.

Тож ідею імператора Акіхіто добровільно відмовитися від трону за життя не всі сприйняли радісно: за словами Канако, деякі консерватори виступали проти такого кроку. Парламенту навіть довелося ухвалити для цього спеціальний закон, адже відмову від престолу законодавство Японії не передбачало. Імператору Акіхіто 85 років, він переніс операцію на серці у 2012, крім того, лікується від раку простати. Його батько, імператор Хірохіто (посмертне ім’я — Сьова), був найдовшим правителем в історії країни та помер у 87 років — так Акіхіто у 1989-му зайняв престол.

Наступний імператор Японії Нарухіто з дружиною принцесою Масако в імператорському палаці в Токіо, Японія, 30 квітня 2019 року

Традиції, що не вмирають у ХХІ столітті

«Коли я подала документи на продовження моїх водійських прав минулої п’ятниці, я була впевнена, що у документі вкажуть уже еру “Рейва”. Але працівники не могли використати це датування, поки імператор не зрікся престолу», — розповідає Мелані Брок, австралійка, яка вже понад 27 років мешкає в Японії.

Японія досі продовжує використовувати традиційну систему літочислення за роками правління імператорів паралельно з григоріанським календарем. Наприклад, у водійських посвідченнях звичне для нас датування з’явилося лише у 2018-му році. Тепер же у них подвійний напис, наприклад «Дійсне до 30 квітня 2019/ до 30 числа четвертого місяця 31-го року ери “Хейсей”». Тож Мелані сподівається, що їй не доведеться переробляти документ знову. «Схрестіть за мене пальці», — каже вона.

Читайте також: Город, в котором все по фэн-шуй, или Восемь историй о Гонконге

Японське традиційне датування найчастіше використовується в офіційних документах, наприклад, при зверненні в органи місцевого самоврядування. Також — на монетах, календарях та газетах.

Водночас у повсякденному житті традиційним датуванням користуються мало. Наприклад, компанія, в якій працює Канако Уракава, минулоріч повністю відмовилися від цього й працює з григоріанським календарем.

«Наша нація стоїть перед обличчям великого поворотного моменту, але є багато японських цінностей, які не повинні піти в небуття. Ми дуже пишаємося своєю історією, культурою та традиціями, і цей термін («Рейва» — ред.) описує завтрашню Японію, ту, яку ми хочемо збудувати для майбутніх поколінь», — сказав прем’єр-міністр Сіндзо Абе.

«Порядок і гармонія»

В ери «Рейва» відразу кілька особливостей. Перша — це те, що вона не настане зі смертю імператора. Проте це не перший випадок в історії — так уже траплялося в 1817, коли престолу зрікся імператор Кокаку.

Друга особливість у тому, що назва ери вперше запозичена з японської, а не з китайської літератури. Ба більше, з найдавнішої збірки японської поезії, що оповідає про цвітіння слив. До речі, про ієрогліф «Рей» у соцмережах є кілька версій: дехто пише, що він також означає «накази, команди» — проте офіційне пояснення все ж трактує його без авторитарних смислів.

«Насправді, Хейсей був не дуже вдалою ерою, — пояснює Андрій Назаренко, автор книги про Японію «У променях сонця, що сходить» . Він уже багато років мешкає в японському місті Маебасі. — Це і «загублене десятиліття» — період довготривалого економічного застою; і трагедія на Фукусімі (вибух на АЕС «Фукусіма-1» у 2011-му, що призвів до загибелі більше 5 тисяч людей і зникнення понад 8 тисяч — ред.), і великий землетрус 2011 року, і теракт у метро (члени секти «Аум Сінрікьо» розпилили нервово-паралітичний газ зарин у метро в 1995-му, загинуло 13 людей — ред.). Тому багато хто плекає надію, що з приходом нової епохи ситуація в країні покращиться».

Люди спостерігають за церемонією зречення престолу імператором Акіхіто в імператорському палаці в Токіо, Японія, 30 квітня 2019 року

Нова Японія

Японія вже давно стала глобальним гравцем, і щороку вона ще більше відкривається світові. «Цей процес відбувається поступово: щоразу, коли я приїжджаю туди, я бачу все більше іноземців, — розповідає редактор японської версії сайту Укрінформу Такаші Хірано. — Наше законодавство давно уже відповідає європейським демократичним нормам, і стиль життя також потроху європеїзується».

У 2018 в Японії ухвалили закон, що спростив отримання робочої візи для іноземців. Ці зміни були радше вимушеними - адже демографічна ситуація є невтішною. Однак цей крок — значний поворот для країни, яка роками жорстко обмежувала міграцію з-за кордону.

«Японія стає більш дружньою до іноземців, як у сфері імміграційного законодавства, так і в побутовому житті. У великих містах ніхто вже не дивується іноземцям і не тикає у них пальцем», — каже Андрій Назаренко.

Читайте також: Япония как вдохновение: чем заняться в Стране восходящего солнца

Принцеси відмовляються від титулу заради кохання, а імператори зрікаються престолу, попри вікові традиції. Незважаючи на те, що Японія зберігає чимало усталених звичаїв, які, без сумніву, шануються її жителями, вона потроху відступає від деяких правил.

«Новий імператор навчався в Оксфорді, він більш модерний і відкритий. Я гадаю, він допоможе новій Японії йти вперед», — розповідає Мелані Брок.

Новий імператор може стати обличчям змін, але не їх виконавцем. Реальна влада в країні належить прем’єр-міністру, а імператор має представницькі функції, наприклад, зустрічається з главами держав, вручає нагороди, скликає вибори. До речі, першим іноземним лідером, що відвідає нового імператора, буде американський президент.

«Особливих очікувань від нового імператора немає, — каже Такаші Хірано. — Але велика увага буде прикута до церемонії сходження на престол. Ця подія має чимале символічне значення».

Тим часом люди вже давно почали готуватися до настання нової ери. Для них «Рейва» — це девіз на майбутні роки, такий собі слоган розвитку. На крамницях уже вивісили таблички з назвою нової ери, люди скуповують оновлені календарі та чекають на настання «гармонії та порядку».

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Люда КОРНІЄВИЧ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини