MENU

Як на Зеленського реагує Захід?

3245 0

"Хаотичний лідер" та "пішак олігарха" – такими епітетами наділяють новообраного президента України західні ЗМІ. Одні – хвалять його перші кроки та призначення, інші – критикують. Чого чекають від Президента Володимира Зеленського у Європі та США та як реагують на перший місяць його президентства?

Наближений до олігархів?

"Обрання Зеленського президентом України є ще одним прикладом того, як неофеодалізм витісняє демократію у Східній Європі."

Це цитата зі статті під назвою "Поверення олігархів", з польської Polityka. Автор Зємовіт Щерек прямо називає Володимира Зеленського – "пішаком" Ігоря Коломойського. Олігарх, мовляв, поставив у високі кабінети "своїх", а правити буде сам, як за часів феодального середньовіччя.

Зв’язок Президента України з Ігорем Коломойським турбує і інші закордонні видання. Про це згадує британська The Times:

"Є тривожні ознаки того, що пан Зеленський може виявитися або слабким, або хаотичним лідером… Він залишається вразливим до звинувачень у надмірній близькості до олігархів. Один з них – Ігор Коломойський – повернувся в Україну, і, напевно, відчуває себе безпечніше, ніж за попереднього президента".

Читайте також: Сенатор США: Україна готова написати нову главу своєї історії

Риторичні запитання щодо політики Зеленського з’явилися і у американського The Washington Post:

"Чи справді він антикорупційний хрестоносець, роль якого зіграв у своєму власному серіалі, чи він полонений нібито корумпованого олігарха, чий канал і транслював цей серіал?"

Побоювання американців щодо потенційної влади Коломойського зрозумілі – у США проти нього іде розслідування за відмивання грошей. Адвокат Трампа Рудольф Джуліані навіть закликав Зеленського не призначати на посади людей, які пов’язані з Коломойським. Та на посаду голови Адміністрації Президента обрали Андрія Богдана, адвоката Коломойського. Проте у Сполучених Штатах на нові призначення Президента не зважають, – каже старший науковий співробітник американського центру Atlantic Council Андерс Аслунд.

"Данилюк, Рябошапка – я не бачу жодних претензій проти них. В принципі, є тільки Андрій Богдан, який працював на великих бізнесменів. Але у тому числі, наприклад, на Ющенка. Він здібний молодий юрист і показує свою лояльність Зеленському. Дуже важливо, що Зеленський одразу вимагав лояльності від своїх підлеглих та від силовиків. Треба дуже швидкo діяти у такій обстановці."

Швидко, але обережно. Поки всі обговорювали, як нові призначення вплинуть на стосунки із США – Трамп запросив Зеленського до Білого дому. Це підтвердження того, що у Сполучених Штатах нового президента сприймать позитивно – каже політолог Андрій Бузаров.

"Для мене це очевидно. І ось ці питання, які пов’язані із Коломойським або іншими окремими особистостями – це питання приватного характеру, і в США це все прекрасно теж розуміють. І навряд чи приватні моменти стануть перепоною для американсько-українських відносин, і для особистого спілкування Трампа і Зеленського.", – зазначив Бузаров.

Чого насправді чекає Захід?

"Якщо професійний комік – новообраний президент не буде обережним, то останнім, хто засміється – буде Володимир Путін".

Так пише британське видання The Times. Йдеться про важливість збереження миру всередині України та стримування агресії Росії. Поки Президент не розбереться із внутрішніми питаннями – міжнародні лідери не будуть його "турбувати" – впевнений Андрій Бузаров.

"Нема ніяких особливих побоювань, які можуть казати про те, що Зеленський може різко повернути зовнішньополітичний курс України. Для Зеленського зараз важливо стабілізувати геополітичну ситуацію в країні, зупинити конфлікт на Донбасі, вирішити соціальні питання. Від цього буде залежати майбутнє зовнішніх відносин України як з Росією, так і з Європейським Союзом і з США. Тому я думаю, що головним пріоритетом у Зеленського наразі будуть внутрішньополітичні моменти."

Американці ж уважно слідкуватимуть за подоланням корупції на вищому рівні. Це одна з головних стратегічних задач для підтримки гарних стосунків із США – вважає Андерс Аслунд.

"Головна проблема в Україні – це корупція. І питання, чи зможе Зеленський її подолати. Важливо прийняти закон про незаконне збагачення. Треба організувати антикорупційне агентство, щоб все працювало. Але тут, у США, мало думають про Україну. В основному ті, хто думають про Україну – підтримують її взагалі. Україна і США завжди мали відмінні відносини."

"Сором’язливий перед медіа"

Володимир Зеленський вже встиг показати свою прозахідну позицію, коли свій перший закордонний візит зробив у Брюссель. Тут Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер навіть назвав його своїм "новим другом". А от від європейських журналістів Зеленський отримав сувору критику, за відмову давати прес-конференцію після зустрічі з головами ЄС. Можливо, хвиля критики вплинула, – після його зустрічі у штаб-квартирі НАТО із Йенсом Столтенбергом коротка прес-конференція все ж відбулася. Та цього все одно мало – каже польський журналіст Радіо Свобода Рікард Йозвяк. Мовляв, так від міжнародної преси не ховалися навіть представники не надто демократичних країн.

"Зазвичай новобраний Прем’єр-міністр чи Президент будь-якої країни, який приїздить до Брюсселю вперше – зустрічається із пресою. Це в їхніх інтересах. Зазвичай вони навіть прагнуть відповідати на запитання. У випадку з Зеленським не було нічого, окрім рукостискання з Президентом Єврокомісії. Я вважаю, що це велика помилка. Я пам’ятаю навіть, як Президент Азербайджану Алієв відповідав на запитання журналістів разом із Президентом Єврокомісії. Тому для мене сюрприз, що та людина, яка так багато говорить про відкритість – настільки медіа-сором’язлива. Можливо, він хоче контролювати контекст медіа? Або боїться виступати без сценарію? Я не знаю, але відчуваю, що йому треба змінити такий підхід".

Але навряд чи ставлення європейських лідерів до українського Президента зміниться після відмови Зеленського зустрічатися із пресою – каже Андрій Бузаров. Мовляв, візит до Брюсселю був більше символічний, аніж змістовний.

"Це сигнал для суспільства, що проєвропейська політика України залишиться. Для європейців це важливо – бачити, що президент проєвропейський, він поїхав ні в США, ні в Китай, ні в Росію, а саме у Брюссель".

Зеленський, Трамп і Байден

Наступний крок – продемонструвати свою позицію Сполученим Штатам. Коли саме зустрінуться Зеленський і Трамп – поки невідомо. Але це відбудеться вже після переговорів американського Президента із Володимиром Путіним у кінці червня на саміті G20. Те, що на тому ж саміті з Трампом може зустрітися і Зеленський – в адміністрації українського Президента не підтвердили. Тож прогнозують, що зустріч може відбутися у серпні або вересні. Журналісти вже передбачають, що саме можуть обговорювати Зеленський і Трамп. Найголовніше питання – ситуація на Донбасі та будівництво газопроводу «Північний потік-2». А ще – розслідування проти української газової компанії Burisma Holdings. У цій справі фігурує син Джо Байдена, який начебто заробляв там по 50 тисяч доларів щомісяця. Сам Байден – демократ, один із потенційних конкурентів Дональда Трампа.

Читайте також: Курт Волкер рассказал о позиции США по "украинскому вопросу"

"Маючи на руках важелі, які можуть вплинути на репутацію Байдена в Україні, Зеленський стає, як мінімум, приємним гостем в адміністрації Дональда Трампа," – заявив позаштатний радник президента Борис Тізенгаузен.

Тож, головне питання – чи зможе це вплинути на позицію США щодо війни на Донбасі. Особливо, після переговорів з Володимиром Путіним.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ганна РЕШЕТНЯК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини