MENU

Портнову й Ко на втіху: Зеленський намагається усунути політичних опонентів

1052 3

Зеленський реванш люстраціяАндрій Портнов

Володимир Зеленський запропонував провести люстрацію для чиновників, які обіймали посади із 23 лютого 2014 року по 19 травня 2019 року. На чому ж має базуватися нова хвиля люстрації та чи має вона сенс на життя далі.

Як було раніше?

16 вересня в Україні було ухвалено закон "Про очищення влади", в народі знаний як люстрація. Згідно із положеннями, прописаними в ньому:

"…Очищення влади здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем…" (п. 1, ст.. 2)

Тоді для ухвалення того закону були причини, які полягали в розстрілах Майдану, прийнятті диктаторських законів 16 січня, які мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство, обмежити права протестувальників і громадян України. Нагадаю, що диктаторські закони приймали без обговорення й використання системи "Рада", підняттям рук, і вони стали доступними для вивчення лише після того, як за них проголосували. Не дуже людяні закони були, й ухвалювали їх не зовсім люди.

Читайте також: Посли країн G7 розкритикували ініціативу Зеленського щодо люстрації

Виходить, що тоді владу намагались очистити від людей, які прагнули її узурпувати та приватизувати. Таким чином, Закон України "Про очищення влади" (2014 року) мав стати своєрідним захистом для української демократичної системи. Власне це й відбулось, оскільки більшість поплічників Януковича опинилися "поза державою". Про деяких із них мова йтиме далі.

Що ж планується зараз?

Після виборів ми отримали нового президента, а, як відомо, "нова мітла по-новому мете", правда мете, як виявилося, зовсім не в тому напрямку. Намагається змести всі здобутки, які були напрацьовані протягом президентських каденцій попередників. І це не найкращий варіант розвитку подій із усіх можливих на сьогодні.

19 травня в Україну повертається Андрій Портнов, а 21 травня головою на той час ще Адміністрації президента України призначають Андрія Богдана (нині він очолює Офіс президента України). Обидвоє вони працювали в Адміністрації президента часів Януковича. Й обидва, очевидно, мають підпадати під дію закону "Про очищення влади". Володимирові Андрії зараз в Україні й почувають себе безпечно та захищено, пояснюючи, що вони не мали підпадати під люстрацію та називають наслідки своєї політичної слабкості й антиукраїнської діяльності – переслідуваннями. Напевно, через це, аби вже точно не потрапити під очищення влади, вони вирішили переписати Закон.

Тому 11 липня в рамках гастрольного туру "100 днів преЗЕдента Зеленського" голова держави запропонував розширити дію закону про люстрацію на чиновників часів Порошенка. До списку люстрованих мають увійти особи, які перебували на посадах президента України, голови Верховної Ради, генпрокурора, секретаря РНБО, голови СБУ, голови Антимонопольного комітету та Фонду держмайна, голови Державної фіскальної служби й митниці, керівники оборонних підприємств, які обіймали свої посади із 23 лютого 2014 року по 19 травня 2019-го.

Читайте також: Медведчук і Ко будують паралельну державу – чому їм це вдається

Проте зараз умови ухвалення таких доповнень до закону є дещо іншими, й діяльність перелічених осіб не мала антидемократичного характеру, спрямованого на узурпацію влади, як то було за часів Януковича. Тому цього разу подібне рішення є нічим іншим як спробою усунути реальних політичних опонентів, тобто репресіями. Прикметно, що навіть радянським вождям для початку репресивних дій проти опонентів знадобилось більше ніж 50 днів.

З іншого боку, подібна заява дуже добре вписується в передвиборчу кампанію "Слуги народу" (пропрезидентської партії) та є елементом виконання передвиборчих обіцянок Зеленського, але не тих, які зазвичай пишуть у програмах, а тих, які нам показували з екранів телевізора в серіалі про "Голобородька".

Ініціативу про люстрацію вже підтримав Портнов. Звісно, це ж їхні мстиві закони, які мають показати, що вони повернулися, вони злі, все пам’ятають і нікому нічого не пробачать. Думаю вони долучилися до написання законопроекту, ініційованого преЗЕдентом. Їх багато, тих, хто хоче повернути собі старі портфелі, тих, хто хоче попри все повернутись до українського політикуму.

Ну що ж, як виявляється, люстрація – річ тимчасова. Але сподіватимемося, що Верховна Рада не підтримає ту законодавчу "ініціативу преЗЕдента". Якщо ж підтримає — захлинеться, оскільки за першою хвилею репресованих ітиме друга, далі третя, а там уже й до простого наріду недалеко.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Денис ШАБАНІН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування »  

Новини