MENU

"Одного разу в… Голлівуді". Як Тарантіно грає в Бога

2833 0

"Одного разу в… Голлівуді"Постер до фільму "Одного разу в… Голлівуді"

Отже, у прокат вийшов довгоочікуваний дев’ятий фільм Квентіна Тарантіно "Одного разу в… Голлівуді".

50 років тому, 8 серпня 1969 року в Лос-Анджелесі, в будинку за адресою 10050, С’єло-драйв, були по-звірячому вбиті 18-річний Стівен Перент, який заїхав до приятеля-прибиральника, модний стиліст чоловічих зачісок Джей Себрінг, багата спадкоємиця Ебігейл Фолгер, друг кінорежисера Романа Поланскі, емігрант із Польщі Войцех Фріковскі, і дружина Поланскі – кіноактриса Шерон Тейт, яка перебувала на дев’ятому місяці вагітності. Вбивства скоїла група прибічників "Сім’ї" – релігійної секти, очолюваної кримінальним рецидивістом Чарльзом Менсоном.

Ті події описані давно, детально і багаторазово. Момент, найбільш важливий зараз для нас, полягає у тому, що сам Менсон, його манії та його злочини породжені поп-культурою. Він мріяв стати зіркою, і це йому таки вдалося ціною чужих життів. Це необхідно для розуміння історії, яку розповідає Тарантіно.

Головні герої – актор вестернів Рік Далтон (Леонардо Ді Капріо) і його дублер Кліфф Бут (Бред Пітт). Кар’єра Далтона йде на спад. Йому переважно дістаються ролі лиходіїв у серіалах і спагеті-вестернах. Менше роботи для Ріка – менше заробітка й для Кліффа. При цьому Кліфф водить машину Ріка, робить ремонти у нього вдома, навіть є таким собі психотерапевтом для свого схильного до сантиментів напарника; по суті, вони живуть як сімейне подружжя, хоча й не зізнаються собі в цьому.

Читайте також: The Guardian опублікував рейтинг кращих фільмів для дітей всіх часів

Локація і час вносять особливий поворот у сюжет: будинок Далтона розташований по сусідству якраз поруч із приреченим особняком на С’єло-драйв. Однак Шарон Тейт (Марго Роббі) існує в паралельному світі, не перетинаючись з протагоністами. Ходить по вечірках, приймає друзів, дивиться комедію "Команда руйнівників" (1968), де зіграла роль. Це, до речі, глибокий і зворушливий момент: адже фактично на екран дивиться Марго Роббі в образі Тейт – така ж глядачка, як і ми, але дивиться при цьому оригінальний фільм за участю своєї героїні. Це ще один ключ до розуміння роботи Тарантіно.

Кадр із фільму "Одного разу в… Голлівуді"

Справді, всі його попередні картини, хоча і були наповнені безліччю цитат з різних епох і стилів кінематографа, ніколи не оперували реаліями кіноіндустрії як сюжетним матеріалом – тільки лише як своєрідним тлом для характерів.

Тепер уже сам залитий неоном Лос-Анджелес 1969 року стає декорацією для цієї досить дивної фабули. В "Одного разу в… Голлівуді" кіно заповнює буття героїв без залишку. Та ж "Сім’я" живе на ранчо Спана – покинутому знімальному майданчику. Головна драма Ріка і Кліффа – виявитися непотрібними на екрані. Трійка посланих Менсоном убивць вирішує покарати тих, хто зробив їх жорстокими, знімаючись у кровожерливих стрічках, а персонаж Ді Капріо з його антагоністичним талантом і репертуаром стрілянини – у цьому сенсі ідеальна мішень. Новий фільм Тарантіно генерує смисли безпосередньо зі своєї екранної природи; з тієї ж основи виростають мотиви та вчинки персонажів. Але в такому разі кінематограф набуває метафізичної якості, стає своєрідною вищою силою, що може змінювати хід речей, зокрема і в минулому: оживляти померлих, карати лиходіїв.

Кадр із фільму "Одного разу в… Голлівуді"

Читайте також: Топ-5 фільмів, що отримали "Оскар" за найкращий сценарій

Саме тому фінал "Одного разу в… Голлівуді" – ефектна до непристойності вправа в жанрі альтернативної історії, й іншим бути не може. Так само, як не могли бути іншими завершення "Джанго звільненого" (2012) й "Огидноїю вісімки" (2015) – де протагоністи вигравали, відповідно, війну з рабством і Другу світову, і плювати, що скажуть поціновувачі достовірності.

Що таке Голлівуд у кінцевому підсумку? Це конвеєр казок. Одну з яких Тарантіно склав цього року. Ні, не для нас. Для себе.

Адже весь його світ – кіно.

І дивлячись в останньому кадрі згори – єдиний раз у такому позиченому в Хічкока "ракурсі Бога" за весь фільм – на персонажів тієї реальності, де невинні живі, а зло покаране, він говорить собі, подібно до старозавітного Творця, що це добре. І кладе зверху титр: Once Upon a Time in…

Казка розказана.

Казка не закінчиться.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Дмитро ДЕСЯТЕРИК для Opinion


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини