В якому форматі відбуватиметься всеукраїнський перепис населення
Необхідність проведення всеукраїнського перепису населення є беззаперечною, бо останній такий захід проводився аж у 2001 році, а через суттєве природне скорочення людності держави та її еміграцію ми фактично не знаємо навіть реальну кількість мешканців України. А це дає підстави для різних спекуляцій та маніпуляцій, у тому числі й під час виборів. І хоча Державна служба статистики щороку подає інформацію про основні демографічні параметри України, але ці дані неточні, бо багато мешканців виїхали на заробітки в інші держави, тривалий час там проживають і вже прийняли рішення про неповернення. Нема також нової інформації про етнонаціональний склад населення та його мовні ознаки, а ще гірше – жодних даних про релігійно-конфесійну структуру України.
Читайте також: Електронні вибори та перепис населення: Зеленський підписав указ про розвиток е-послуг
Восени минулого року Кабмін України ухвалив розпочати підготовку до всеукраїнського перепису населення, який, на думку урядовців, мав би бути проведений у 2020 році, а у 2019 році – пробний. Але для того, щоб перепис дійсно був ефективним, важливо визначитись з його методологію. І тут є кілька тривожних моментів. Бо згідно з програмою пробного перепису населення 2019 року в переписні листи не включено питання В програму майбутнього перепису населення вкрай важливо включити питання, які дали б змогу визначити реальну кількість заробітчан та студентів в інших державах світу та їхню готовність повернутися в Україну, а також справжній рівень безробіття в державі.
З огляду на різні політичні провокації з боку Росії особливо добре треба продумати методологію статистики етнонаціональних відносин, питання громадянсько-політичної ідентифікації. Водночас етнонаціональний блок перепису треба розширити, подаючи інформацію про відтворення населення в розрізі етнонаціональних спільнот і груп (народжуваність, смертність, природний приріст, вікові особливості), соціальну структуру етнонаціональних спільнот і груп, рівень освіти, поширення змішаних шлюбів, кількість осіб, народжених у змішаних шлюбах. Щодо статистики етномовних відносин, то тут єдиним критерієм мовної ідентифікації має бути визнання рідної мови.
Читайте також: К 2050 году население Украины может сократиться на 19,9%, — ООН
Не менш важливим є формат публікації результатів. По-перше, вони повинні бути оперативними, по-друге, всю інформацію треба подавати не через середні показники по Україні та регіонах (як це було зроблено за совковою методологією в 2001 році), а в розрізі кожного поселення, як було, наприклад, в айстро-угорських переписах і є зараз в більшості держав, зокрема, в Словаччині, Угорщині, Чехії, Румунії. Тому Державна служба статистики України вже зараз мала б працювати над розробленням нових переписних форм, використовуючи світові стандарти.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки