Як захистити право дитини на аліменти
Немає єдиного способу ідеального батьківства, але є багато шляхів бути хорошими мамою і татом для своїх дітей. Проте, про добросовісне батьківство не йде і мова, коли бачимо кількість тих, хто ухиляється від сплати аліментів. У Києві є майже 23 тисячі таких батьків, найбільше у Деснянському районі столиці – 2722 виконавчих проваджень.
Кожне виконавче провадження унікальне, адже в його основі лежить непроста життєва історія. Назар та Лідія прожили у шлюбі всього 4 роки, у них народилась донечка Соломія. Коли дівчинці було 2 роки батьки розлучились. Це було справжнім стресом для дівчинки, адже батько просто перестав бачитись з родиною та зник. Але обов’язок сплачувати аліменти залишився. Назар не мав жодного майна та не декларував доходів. Проте, коли зібрався у відпустку з новою дружиною, прикордонники затримали його просто в аеропорту. Тоді чоловік сплатив 120 тисяч гривень на депозитний рахунок відділу ДВС, далі кошти були перераховані безпосередньо стягувачу.
Читайте також: Как узнать, есть ли вы в "черном списке" на выезд за границу?
Загалом з початку року державні виконавці столиці стягнули майже 235 мільйонів гривень аліментів на користь більше 13 тисяч дітей.
Яким має бути мінімальний розмір аліментів?
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Рекомендований розмір аліментів на дитину складає 100% прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
Наразі прожитковий мінімум на дітей становить:
віком до 6 років:
• з 1 липня – 1699 грн,
• з 01 грудня – 1779 гривень;
віком від 6 до 18 років:
• з 01 липня – 2118 гривні,
• з 01 грудня – 2218 гривень.
Проте, пам’ятайте, навіть якщо суд присудив Вам виплачувати певну частку від доходів, і ця частина менша, ніж половина прожиткового мінімуму, Вам доведеться сплачуй гарантовану суму – 50 % від прожиткового мінімуму.
Якщо стягуються аліменти на 2 і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
При досягненні повноліття найстаршою дитиною аліменти будуть стягуватись за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття. Для зміни розміру аліментів стягувач має право звернутися до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей. Той із батьків або інший законний представник дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:
- на 1 дитину – однієї чверті,
- на 2 дітей – однієї третини,
- на 3 і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів.
При цьому, розмір аліментів на кожну дитину не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Чи можна змінити розмір аліментів?
Розмір аліментів може бути згодом змінено за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.
Чи можливо достроково припинити виплату аліментів?
Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і повністю забезпечує її потреби. За угодою між батьками обов’язок зі сплати аліментів може бути достроково припинений шляхом укладення договору про припинення права на аліменти на дитину у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.
Якщо не платить аліменти…
Якщо боржник працює або отримує інші доходи, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним пенсії, стипендії та інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити виконавчий документ до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцем знаходження його майна для виконання рішення в примусовому порядку.
Якщо боржник працює чи живе за кордоном:
Україною укладено низку міжнародних договорів з надання міжнародної правової допомоги у цивільних справах, на підставі яких можливо вирішити питання про стягнення аліментів з особи, яка проживає або працює за кордоном. Вимоги щодо складання, оформлення та переліку необхідних документів, а також порядку звернення до компетентного органу іноземної держави, визначаються відповідним міжнародним договором, що застосовується у відносинах між Україною та договірною державою, у якій перебуває боржник.
Читайте також: Новые смыслы: правовая грамотность и семейная жизнь
Якщо у вас залишились питання, звертайтеся до правопросвітницького проекту Мін’юсту «Я МАЮ ПРАВО!» за номером 0 (800) 213 103 цілодобово та безкоштовно в межах України.
Дбайте про своїх дітей та не забувайте про їхні щоденні потреби та розвиток!
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки