Хіміотерапія – безнадійність чи шанс на життя?
Хіміотерапія – звучить як вирок для багатьох людей. ЇЇ часто асоціюють з безнадійністю ситуації та подальшого лікування. Але насправді все не так. На сьогоднішній день, хіміотерапія посідає важливе місце в успішному лікуванні багатьох злоякісних пухлин і її роль невпинно зростає.
Що таке хіміотерапія? Здоровий організм постійно поновлює свої клітини шляхом поділу та росту. Коли виникає рак, клітини починають ділитись безконтрольно, уражаючи здорові тканини та органи навколо, а також утворюючи віддалені метастази. Хіміотерапевтичні препарати перешкоджають здатності ракових клітин ділитися та розповсюджуватись.
Один препарат або комбінація лікарських засобів можуть бути використані для:
• знищення злоякісних клітин в усьому організмі (системна хіміотерапія);
• впливу на певні процеси в пухлинах (таргетна терапія).
Чи дійсно все безнадійно, якщо призначається хіміотерапія? Клінічні онкологи та онкохірурги можуть рекомендувати хіміотерапію в декількох ситуаціях:
1. Для досягнення повної ремісії без інших методів лікування. Хіміотерапія може використовуватися як основне та єдине лікування раку.
2. Після інших методів лікування, щоб знищити приховані ракові клітини. Хіміотерапію можна використовувати після інших методів лікування, таких як хірургічне втручання, щоб знищити будь-які ракові клітини, які можуть залишитися в організмі. Це також називають ад'ювантною хіміотерапією.
Читайте також: Раннє виявлення раку – досвід Японії та проблеми України
3. Щоб підготувати вас до інших процедур. Хіміотерапія може бути використана для зменшення пухлини, щоб стали можливими інші методи лікування, такі як променева терапія та хірургічне лікування. Це називається неоад'ювантна терапія.
4. Щоб полегшити симптоми захворювання, коли одужання малоймовірне. Хіміотерапія може допомогти полегшити симптоми, вбивши частину ракових клітин – її ще називають паліативною.
Таким чином, в більшості випадків призначення хіміопрепаратів є логічним етапом у лікуванні злоякісних пухлин. Це одна з важливих ланок з яких складається шлях до одужання.
Чого очікувати? Хіміотерапія – це інвазивне лікування, яке може мати серйозні несприятливі наслідки як під час терапії, так і протягом деякого часу після неї. Це трапляється тому, що ліки впливають як на злоякісні, так і на здорові клітини та тканини.
Раннє лікування, що включає хіміотерапію, іноді дозволяє досягти повної ремісії або одужання. Саме бажаний результат робить побічні ефекти прийнятними.
Раннє лікування, що включає хіміотерапію, іноді дозволяє досягти повної ремісії або одужання.
Найбільш поширені побічні ефекти включають:
– нудоту;
– блювання;
– діарею;
– втрату волосся;
– втрату апетиту;
– втому;
– лихоманку;
– виразки у роті;
– біль;
– появу синців.
Багато з цих ефектів можна попередити або вилікувати. Крім того, більшість небажаних симптомів минають після закінчення лікування.
Як проходить хіміотерапія? Лікар складе план лікування в залежності від потреб, та розповість скільки знадобиться сеансів лікування та як вони відбуватимуться. Курс лікування може тривати від одного дня до декількох тижнів, залежно від типу та стадії раку. У тих, хто потребує більше одного курсу лікування, в проміжках буде відпочинок для відновлення організму.
Читайте також: Системні зміни в лікуванні раку можуть врятувати життя кожного п'ятого хворого
Хіміотерапія зазвичай призначається наступними шляхами:
– через рот – в таблетках, капсулах;
– внутрішньовенно;
– топічно на шкіру.
Прогноз для людини, що отримує хіміотерапію, багато в чому залежатиме від типу, стадії, локалізації пухлини та загального стану здоров'я.
Однак можуть бути несприятливі наслідки, і людині під час лікування може знадобитися коригувати свій спосіб життя або режим роботи. Однак вони зазвичай вирішуються після закінчення лікування.
Не соромтесь задавати лікарю усі питання, які вас турбують – щодо мети лікування, можливих наслідків, побічних ефектів, майбутнього прогнозу тощо. Ви маєте повне право бути інформованими про всі деталі лікування, адже це може мати важливе значення для правильного психологічного настрою.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки