Ціна популізму на прикладі Берліну
В Берліні при владі соціалісти, ліві та зелені, що дуже люблять розказувати про права трудящих, захист громадян та поганих капіталістів, які заважають людям жити. Місто загалом дотаційне і народ бідний, тому ще й досі там багато соціальних проблем.
Одна з проблем – вартість нерухомості та велика ціна аренди. Купа житла в місті належала міській владі, яка дуже неохоче піднімала квартирну плату, бо це ж... виборці. Зрештою місцеві житлові комплекси накопичили багато боргів і фактично були банкротами.
15 років тому було вирішено продати квартири місцевого гіганта GSW – за 65000 тисяч квартир в різних районах Берліна інвестори віддали 405 млн євро та взяли на себе борги у 1,5 млрд євро. В середньому за квартиру тоді віддали по 30 тисяч євро – загалом навіть тоді ціна була нижче ринкової, але місто потрібні були гроші.
Читайте також: Ви впевнені, що живете у власній квартирі? Як аферисти і суди позбавляють киян житла
Пройшли роки, ціни на нерухомість підросли, і місто помітило, що йому не вистачає квартир. А ще спекулянти та ринок диктували свої правила. Колись занедбані райони стали перетворюватись на люксові квартали, все більше фірм засновували свої відділи в німецькій столиці.
Проте частина міста так і лишалась старими жертвами "перестройки", які там і не змогли знайти себе в капіталізмі. Для покращення соціальної температури в місті та кращого контролю цін на аренду було вирішено викупати квартири в приватних інвесторів.
Але виявилось, що не все так просто – ринок диктує свої правила та ціни. За 6000 тисяч квартир від колишнього GSW було заплачено вже 920 млн євро – практично по 150 тисяч за квартиру. Тобто, ціна підросла в 5 разів.
Як ви розумієте, при проведенні цієї оборудки не було збудовано жодної нової квартири і кількість квартир в місті не змінилась. Проте інвестор, радісно потираючи руки, отримав своє. Місцеві бюрократи радісно прозвітували про турботу про громадян і начебто всі раді.
Читайте також: Project Syndicate: Может ли прямая демократия победить популизм
Але виглядає це так, що держава продала задешево, дала покористуватись квартирам приватній компанії, частина соціальних виплат за квартири також пішло в приватні руки, а в кінці держава ще раз вийшла на ринок і за дорого викупила назад тільки 1/10 частину квартир.
Тому, коли хтось на виборах вам обіцяє просто підняти на щось ціну, а на щось інше зменшити і буде вам щастя, то знайте – за всі ці прості рішення в кінці ви все одно за це заплатите з власної кишені.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки