MENU

Якщо дотримуватись цих простих рекомендацій – розвитку злоякісних хвороб можна уникнути

1189 0

Рак

Рак посів перше місце серед причин смертності у світі. Серцево-судинні захворювання довгий час займали провідні позиції щодо летальності, однак за результатами нового глобального дослідження з Університету МакМастера рак став головною причиною смертності у високорозвинених країнах.

Це пов’язано з тим, що на сьогодні існує ефективна профілактика та лікування серцево-судинних захворювань, тому відповідно люди живуть довше, особливо у країнах з високим рівнем життя. Таким чином, онкологічні захворювання у майбутньому стануть основною причиною смертності у всьому світі.

І поки у світі розробляються нові глобальні стратегії щодо боротьби з раком, все більшої актуальності набуває його профілактика. Існує безліч рекомендацій з цього приводу, які часто суперечать одна одній у різних дослідженнях. Але є беззаперечний факт того, що саме ваш спосіб життя може впливати на ризик розвитку злоякісних захворювань. Маленькі зміни у повсякденному житті можуть мати великі наслідки. Отже, візьміть до уваги такі рекомендації:

1. Відмовтесь від тютюну. Вживання будь-якого типу тютюну збільшує ризик онкологічних захворювань. Куріння пов'язане з різними видами раку, включаючи рак легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок.

Читайте також: Три прості кроки для профілактики раку у повсякденному житті

Жувальний тютюн пов'язують з розвитком раку порожнини рота та підшлункової залози. Навіть якщо ви не вживаєте тютюн, пасивне куріння збільшує ризик раку легенів.

2. Якщо вживаєте алкоголь, робіть це у помірній кількості. Ризик виникнення різних видів раку, включаючи рак молочної залози, товстої кишки, легенів, нирок та печінки збільшується з кількістю випитого алкоголю та тривалістю часу, протягом якого ви регулярно його вживаєте.

3. Захищайтесь від сонця. Рак шкіри – один з найпоширеніших видів раку і один з найбільш запобіжних. Спробуйте скористатися цими порадами:

– уникайте полуденного сонця. Між 10:00 та 16:00 сонячні промені найсильніші;

– коли ви на свіжому повітрі, якомога більше тримайтеся в тіні (також допомагають сонцезахисні окуляри та капелюхи з широкими крисами);

– накривайте відкриті ділянки шкіри, носіть щільно сплетений вільний одяг (вибирайте яскраві або темні кольори, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні відтінки або вибілена бавовна).

Не скупіться на сонцезахисний крем. Використовуйте сонцезахисний крем із SPF не менше 30, навіть у похмурі дні. Застосовуйте сонцезахисний крем щедро і повторно наносьте кожні дві години – або частіше, якщо ви купаєтесь або пітнієте. Уникайте соляріїв, вони так само згубні, як і природні сонячні промені.

4. Вакцинуйтесь. Профілактика раку включає захист від певних вірусних інфекцій. Порадьтеся з лікарем щодо вакцинації проти:

Гепатит В. Гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. Вакцинацію проти гепатиту В рекомендується проходити певним дорослим людям з високим ризиком зараження. Наприклад, сексуально активним, які не перебувають у взаємно моногамних стосунках, людям, які вживають внутрішньовенні наркотики, чоловікам, які мають сексуальні стосунки з чоловіками, та працівникам у сфері охорони здоров’я або працівникам громадської безпеки, які мають контакт із кров'ю або рідинами організму.

Вірус папіломи людини (ВПЛ). ВПЛ – це вірус, що передається статевим шляхом, який може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинних раків голови та шиї. Вакцину проти ВПЛ рекомендують дівчатам та хлопчикам у віці від 11 до 12 років. Американська адміністрація з харчування та лікарських засобів нещодавно затвердила застосування вакцини Гардасіл 9 для чоловіків і жінок віком від 9 до 45 років.

Читайте також: Раннє виявлення раку – досвід Японії та проблеми України

5. Уникайте ризикованої поведінки. Ще одна ефективна тактика для профілактики – уникати ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, які, своєю чергою, впливають на зростання ризику виникнення раку. Наприклад:

Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презерватив під час сексу. Чим більше у вас сексуальних партнерів у житті, тим більше шансів на зараження інфекцією, що передається статевим шляхом – наприклад, ВІЛ чи ВПЛ. Люди з ВІЛ або СНІДом мають більший ризик раку заднього проходу, печінки та легенів. ВПЛ найчастіше асоціюється з раком шийки матки, але також може підвищити ризик раку заднього проходу, статевого члена, горла, вульви та піхви.

Не діліться голками. Обмін голками з людьми, які вживають внутрішньовенні препарати, може призвести до ВІЛ, а також до гепатиту В та С – що може збільшити ризик раку печінки. Якщо вас турбує зловживання наркотиками або залежність, зверніться за професійною допомогою.6. Регулярно відвідуйте лікаря. Регулярні самообстеження та обстеження на різні види раку – такі як рак шкіри, товстої кишки, шийки матки та молочної залози – можуть збільшити ваші шанси виявити рак на ранніх стадіях, коли лікування, швидше за все, буде успішним. Поцікавтесь у лікаря про найкращий графік скринінгу раку для вас.

Також, одними з найсуттєвіших факторів ризику розвитку онкологічних захворювань є неправильне харчування, надмірна вага та обмежена рухливість. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Анатолій СКУМС, онкохірург


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини