MENU

У Прилуках інвестор, що входить у трійку найбільших платників податків в Україні, зупинив і, можливо закриє тютюнову фабрику

2073 18

У Прилуках інвестор (British American Tobacco), що входить у трійку найбільших платників податків в Україні, зупинив і, можливо закриє тютюнову фабрику, без якої місто стане банкрутом, купа людей безробітними, бюджет не отримає 16 мільярдів гривень (не мільйонів, а мільярдів!!!) Ефект доміно, за оцінками спеціалістів призведе до втрати роботи 50 тисяч людей, задіяних у галузі та суміжників. Сама компанія дуже оперативно відреагувала на нову економічну політику зеленої команди. У вересні з України (наша держава в галузі була центром регіону для 12 країн) до Румунії розпочато перенесення регіонального офісу. Як заявили в компанії, рішення про перенесення центру прийняття рішень з України в Румунію обумовлено, серед іншого, непрогнозованою фіскальною та регуляторною політикою уряду України (скрін 1).

У чому ж суть питання? Не буду влазити в особливості нової цінової політики щодо підакцизних товарів, для цього є професійні експерти-економісти. Керівництво транснаціонального гіганта заявило, що нові законодавчі норми закривають можливості для легальної реалізації продукції і відкривають ринок для контрафактного товару. Очевидно, що таке жорстке рішення про повне прощання з Україною стало наслідком більшого числа не озвучених фактів.

Читайте також: Рада ухвалила бюджет на 2020 рік у першому читанні

У Раду від "Слуги народу", крім жахливих непрофесіоналів зайшли чимало зовсім темних персонажів, у тому числі й операторів тіньового ринку. Деякі з них досі спеціалізувалися на контролі за тіньовою роздрібною торгівлею на рівні МАФів, але зараз нові посади - нові масштаби. Не берусь стверджувати остаточно, але схоже, що саме ці ділки зацікавлені сісти на ринок підакцмизних товарів і, витіснивши звідти легальну, оподатковану продукцію, отримати для себе персонально надприбутки. Ще раз повторюся, я не спеціаліст у темі, тому в деталі не влажу. Але я бачу блискавичну реакцію міжнародного гіганта, який більше не хоче працювати в Україні. Такі швидкі рішення коштуватимуть виробнику дуже солідних коштів, але він на них іде, щоб чим швидше піти з країни, де до влади прийшла зелена команда. А значить, окрім законодавчого тиску мусили бути й якісь інші фактори посягання на власність і кошти інвестора. Це в мої часи називалося рейдерством або рекетом, а нині - це політика нової влади.

Тепер трошки про "матчасть". Я спеціально зайшов на сайт Ради і полюбувався на цю творчість. На мій погляд, законопроект № 1049 є абсолютно лобістським, але нехай остаточні висновки роблять фахівці. Я ж пройдуся по "фізіології" процесу - яким чином з України витісняють найбільших платників податків.

Простого погляду на відображені на парламентському сайті документи досить, щоб стало зрозуміло - тут поєдналися зусилля двох груп, які складають основу влади слуг: цілковиті профани та відверта мафія. Я на наступних скрінах намалював пару стрілочок і квадратиків. Отже, хаос навколо законопроекта починається ще з визначення авторства. На скріні 2 бачимо номер і дату реєстрації проекту та колектив із трьох авторів - усі постаті мало відомі суспільству, але дуже широко відомі у вузьких колах - грантоїди та лоббісти.

Але це чітко відзначено - законодавчою ініціативою скористалися саме троє депутатів. Зате на офіційному документі, яким є порівняльна таблиця (скрін 4) до другого читання, чорним по білому написано, що автором є Кабінет Міністрів. Це різні конституційні суб'єкти подання. Так у Раді ніколи не помилялися. Хіба документи готували поза стінами Ради та не руками достатньо досвідченого апарату. А в комітеті з фінансової, податкової та митної політики апарат дуже високого рівня компетенції. Чого, звісно, не скажеш про його голову Гетьманцева. Ні, колекція дипломів у нього просто колосальна, як і в багатьох інших "слуг", але мудрішими й чеснішими вони від того не стали. Тому ще раз застережуся: очевидно, що до другого читання закон включно з фатальною поправкою готували в якихось зовсім інших кабінетах, а не в комітетах Ради, аби запобігти витоку інформації перед блискавичним затвердженням таблиці на формальному засіданні комітету й у відразу ж у сесійній залі.

Тепер глянемо на терміни розгляду документа, який в одну мить збіднив бюджет на 16 мільярдів і це лише початок. Зареєстровано цей лобістський проект 29 серпня, коли нардепи щойно встигли отримати свої повноваження. Наступного дня проект визнано президентом як невідкладний (то Зеленський також в частці?) 30 серпня Разумков уже розписує його на розгляд комітетів, не дочекавшись бодай попередніх висновків апарату про відповідність до регламенту, законів і Конституції. 31-го його вже надано нардепам (очевидно, йдеться про публікацію на сайті Ради, про існування якого вони ще ні сном, ні духом не відають).

12 вересня щойно сформовані комітети (постанова про їх формування набула чинності лише 2 вересня) "встигли розглянути" проект, направити свої висновки до профільного комітету, де так само щойно затверджений голова Гетьманцев провів позитивне рішення (їх же там абсолютна більшість - проектів не читають, але голосують вправно). І вже 13 вересня Рада бездумно, без вивчення, належного обговорення ухвалює закон у першому читанні. Його б відразу й у цілому схвалили. Але ж я казав, до нього причетні не лише ідіоти, але й мафія. А в мафії апетит завжди зростає під час їди (це я не про Дубинського з мискою й вилкою в сесійній залі, а про щось гірше). Вирішили крім загальних лобістських інтересів провести й деякі мега-інтереси. Про них я вже написав вище.

Отже, затвердили скорочений графік підготовеки до другого читання й на 4 жовтня профільний комітет затвердив таблицю поправок до другого читання. Далі за регламентом депутатам надається час (уже точно не згадаю, але десь із два тижні для вивчення нового змісту документа з правками й рішеннями комітету. Згадайте, як у травні Стефанчук заявляв на погоджувальній раді попереднього парламенту, що його прєЗєдєнт не підпише жодного закону, який ухвалять з порушенням процедури. Ішлося про повторні голосування та порушення строків розгляду. Але ж то вони зверталися до чужої "злочинної влади", а тепер же мають своє власне корито. Тому порушення закону вже нікого не цікавить. Ще не встигли нардепам роздати таблиці (абсолютно в буквальному значенні), як закон того самого дня вже був ухвалений у цілому.

Якої шкоди країні завдадуть (а кому принесуть мільярди) ці законодавчі зміни, знову ж, нехай розбираються економічні експерти. А я повертаюся до однієї поправки, яка зараз має обійтися країні в 16 мільярдів. Це правка №8 від О.Юрченка й О.Дубинського. Так-так саме цього зливного бачка Коломойського, який раптом виявився таким універсальним спеціалістом у всіх ділах, де крутяться великі гроші (це він входить у четвірку найбільших одержувачів корупційних субвенцій на свій округ). Та от, цей діяч разом з іншим лобістом внесли фатальну правку, Гетьманцев зі своєю більшістю в комітеті навіть не задумуючись (не читаючи?) за неї дружньо проголосували, автори на чолі з також широко відомою у дуже вузьких колах Шуляк нічого не мали проти, а уряд спокійно сприйняв це, як данність. А як можна комизитися, коли за темою стоять могутні лоббісти з владної фракції, а з ними й постпред Коломойського...

Читайте також: "Фишки" для инвесторов: куда придут деньги?

Але ж уряду доведеться чимось бюджет латати. Так Пристайко ж уже проанонсував: пенсіонери заплатять, ще субсидії переглянуть. Таксистів оподаткують. Різко почали зростати заборгованості із зарплатні, а розмір середньої зарплати вперше за останні роки посунувся вниз.

Однак, деякі ноу-хау влади, яка сповідує принцип, що БІДНІ ЗАПЛАТЯТЬ ЗА БАГАТИХ, заводять у ступор. Втрати бюджету від бездарності й злодійкуватості нової влади будуть також покривати не лише вчителі, яким урізають доплати, але й учні, точніше - їхні батьки. Як вам ініціатива зі штрафами для школярів:
первинний пропуск занять – від 850 до 1700 грн.;
повторний прогул – до 5100 гривень, (там ще судовий збір, мабуть, слід добавити).

А що, я тільки за. Давайте ще замість виплати при народженні введіть плату за право родити. Чи ще щось геніальніше. Нехай уже себе так в усій красі покажуть, щоб коли це все вибухне, жоден не зміг втекти до свого власного Ростова...

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Тарас ЧОРНОВІЛ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини