MENU

"Devil next door". А ви впевнені, що ваш сусід – не вбивця?

1577 0

"Диявол по сусідству"

Що б ви сказали, якби дізнались, що ваш сусіда, добрий вусатий дядько Тарас – насправді безсердечний та холоднокровний вбивця? Одного дня така новина сколихнула тихе життя американського містечка Севен Гіллс...

Місцевого жителя – 63-річного Івана Дем’янюка звинуватили у причетності до масових вбивств євреїв за часів Другої світової війни. 28 тисяч загиблих від рук Івана – таку жахливу цифру називали позовники.

Чому цей судовий процес став однією із найгучніших справ століття та чи вдалося довести вину українця – про це нам розповіли у документальному серіалі на Netflix, а ми вже поспішаємо розповісти вам, пише Yabl.

Іван Дем’янюк – український емігрант першого покоління. Народився чоловік у селі Дубові Махаринці на території нинішньої Вінницької області у 1920 році. Працював простим трактористом, а під час війни потрапив у німецький полон.

Після закінчення Другої світової потрапив у табір для переміщених осіб, що знаходився в американській окупаційній зоні на території Баварії. Саме там Іван познайомився зі своєю майбутньою дружиною – українкою Вірою.

Читайте також: Netflix покаже серіал про українця Дем’янюка, звинуваченого у вбивстві 28 тис. євреїв

Через кілька років вони отримали дозвіл на переїзд за океан, де народили трьох дітей і зажили своїм тихим американським життям. Іван спокійно працював собі механіком на місцевому заводі Ford, Віра виховувала доньок та сина, аж доки у 1970-му році в їх життя не постукало минуле.

Дем’янюка звинуватили у причетності до масових вбивств та катувань євреїв під час Другої світової війни та екстрадували до Ізраїлю, де й почався багатоетапний судовий процес над "Іваном Грозним", як його прозвали катовані євреї.

Іван Дем'янюк у залі ізраїльського суду

Сюжет. "Диявол по сусідству" – це зріз цілої епохи, в якому історія індивіда стала симптомом процесів, які відбуваються у суспільстві.

Не варто чекати від серіалу глибокого аналізу особистості Дем’янюка, це вам не "Джокер" – тут не будуть докопуватись до того, що саме зробило лиходія лихим.

Міні-серіал від Netflix – це радше пряма трансляція із зали суду, в яке "врізані" архівні кадри та сучасні інтерв’ю учасників процесу. Ви познайомитесь з адвокатами Дем’янюка та тими, хто його звинувачував, дізнаєтесь про геополітичну ситуацію у світі починаючи з 40-х років ХХ століття і дотепер. 

Посвідка Дем'янюка, яка була вагомим доказом під час судового процесу

Сценарій. Якби такий сценарій був художньою вигадкою, то за нього авторові заплатили би кілька мільйонів, адже несподіваних поворотів тут чимало! Та (на жаль) історія реальна і від того все більш жахлива. Щосерії автори "кидають" нас зі сторони в сторону – "винний чи ні, винний чи ні"? 

З одного боку, на лаві підсудних сидить 63-річний Дем’янюк – сивий чоловік із "кам’яним" обличчям, здається, його зовсім не турбують несамовиті спогади про жахи концтабору його екс-в’язнів. Дивишся і думаєш: Дем’янюк – саме той "Іван Грозний", тут сумнівів немає. Аж ось вам показують головного героя як люблячого та ніжного батька, діти якого готові на все, аби довести його невинність.

Адвокат Івана докидає аргументів на користь "святості" підзахисного і ти розумієш, що весь судовий процес – велике шоу, організоване для того, аби налаштувати єврейську та українську громаду в США одне проти одного. Та ще один аргумент прокурора повністю нищить вищесказане і ти знову повертаєшся до однозначності: "винен". І так всі 5 серій. 

Якщо наприкінці творіння Netflix ви зможете аргументовано довести, що Іван Дем’янюк – саме той "Іван Грозний" чи навпаки – жертва КДБ, то мої вам оплески – вашій дедукції позаздрив би навіть лейтенант Коломбо.

Режисерська та операторська робота. Майже повністю серіал складається із сучасних інтерв’ю з причетними до справи Дем’янюка та архівних кадрів. Останні авторам було знайти нескладно, адже за судовим процесом над українцем свого часу слідкував увесь світ. У залі засідань щоразу було щонайменше 15 камер – матеріалу для "Диявола по сусідству" чимало. 

Читайте також: Фільм про родину з окупованого Луганська отримав спеціальну відзнаку Варшавського кінофестивалю

Напруження, яке існує протягом перших чотирьох серій досить різко спадає на останній – так, наче автори вже стомились від цієї історії і хотіли швидше розпрощатись із такою неоднозначною персоною як Дем’янюк.

У коментарях до трейлера глядачі кажуть, що варто було би зняти повнометражну документальну стрічку і, здається, вони мають рацію. Та Netflix ніяк не може відійти від створеного собою ж тренду на міні-серіали. Нам лишається лише погоджуватись або ж скасувати підписку. 

Саундтрек. А музика взагалі була? Правду кажучи, сюжет затягує досить непогано – рівно настільки, щоб звуки створювали атмосферу, та не перетягували на себе увагу.  

Оцінка – 4 з 5. Мінус 1 бал за те, що автори, які нагнітали саспенс протягом 4 серій повністю "завалили" його у останній. Та не зважаючи на це, "Диявол по сусідству" – must watch для всіх українців, як і нашумілий "Чорнобиль".

Цікаво, що Іван Дем’янюк, який після переїзду до США став кликати себе Джон, під час судових засідань говорив чистою українською, наче й не було тих трьох десятків років за океаном. І від цього стає ще моторошніше, просто послухайте його промову в залі ізраїльського суду. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

.Yabl


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини