MENU

Вусопад, або Що потрібно знати про чоловіче здоров'я

2517 0

Вусопад

Рак простати, яєчок та депресія – основні "вбивці" чоловіків. Але рамка "сильна стать" заважає чоловікам вчасно звертатися по допомогу.

У листопаді чоловіки у всьому світі відрощують вуса, щоб підтримати щорічний рух за чоловіче здоров’я Movember (Вусопад). Рух почався у 2003 році в Австралії. Його мета – привернути увагу до таких захворювань, як рак простати, яєчок та депресія. Адже вони – основні "вбивці" чоловіків, пише уролог Олександр Стаховський у своєму блозі для НВ.

Чому так? Бо рамка "сильна стать" заважає чоловікам вчасно звертатися по допомогу. Але ж зараз ми живемо у вільному світі. Саме зараз чоловік може сказати: "Щось в мені поламалось, чи можете з цим зарадити?" Тим більше, коли йдеться про статеві органи, зокрема простату.

Рак простати – одна з найпоширеніших онкохвороб у чоловіків. Це випробування випадає кожному шостому-сьомому чоловікові. От чому протягом листопада небайдужі люди закликають показати обличчя чоловічого здоров’я. Приєднатися до руху можна не тільки змінивши зовнішність, але й поділившись пережитою історією в соцмережах, чи нагадавши дорогим чоловікам про онкоскринінг.

Секс і рак простати

Без чого чоловікові важко уявити себе щасливим? Я думаю, що без реалізації у професійному та інтимному житті. Так, сексуальна активність – запорука щастя та підвищеної працездатності чоловіка. А рак простати на пізніх стадіях може завдати по ній серйозного удару.

Читайте також: Діагноз – рак. Як ранні обстеження рятують життя

Річ у тім, що простата бере безпосередню участь у регуляції статевого життя чоловіка, адже в ній виробляються складові еякуляту. Сексуальна активність після операції та радіотерапії, які є радикальними і класичними методиками лікування, завжди буде гіршою на якийсь бал. При повному видаленні простати можливий варіант збереження судинно-нервових волокон, що дозволить чоловікові займатися сексом після операції. Проте така методика є актуальною тільки на ранніх стадіях, коли пухлина знаходиться ще в межах простати. А чим довше чоловік затягує з діагностикою, тим більше він ризикує.

Діагностика раку простати

На ранніх стадіях рак може добре маскуватися. Є тривожні симптоми, у разі прояву яких потрібно негайно звернутися до лікаря:

– біль при сечовипусканні;

– слабкий або з перервами струмінь сечі;

– часте або прискорене сечовипускання;

– біль в ділянці спини, стегна або тазу, який не зникає;

– болісна еякуляція;

– кров у сечі чи спермі.

Читайте також: Три прості кроки для профілактики раку у повсякденному житті

Ці симптоми можуть означати наявність інших хвороб сечостатевої системи чоловіка. Специфічної симптоматики саме для раку простати першої та другої стадії не існує. Тому я наполегливо рекомендую профілактичні огляди в уролога раз на рік з моменту досягнення 50-річного віку, а чоловікам із групи ризику – 40-річного віку.

Підвищений ризик захворіти на рак простати мають не тільки сини батьків із раком простати, але й матерів із раком грудей. Між цими двома захворюваннями є генетичний зв’язок. Також захворювання значно частіше фіксується у темношкірих чоловіків африканського походження. Науковці поки не мають пояснення цієї закономірності.

Для діагностики раку простати лікар може призначити ПСА-тест. ПСА розшифровується як простат-специфічний антиген і є маркером раку простати. Цей тест можна без проблем зробити у кожній лабораторії Києва в рамках звичайного біохімічного аналізу крові. При підвищеному рівні ПСА лікар-уролог може запідозрити рак простати і запропонувати пацієнтові зробити біопсію. Це трохи дискомфортна, та доволі нескладна процедура. Вона займає всього 15 хвилин пацієнта.

Профілактика раку простати

Наразі важко сказати, що може бути профілактикою раку простати. Лікарів цікавить відповідь на питання, чому захворюваність нижча в країнах Азії, де менше споживають м’яса.

Читайте також: Раннє виявлення раку – досвід Японії та проблеми України

Я читав наукову літературу, де пов’язували сексуальну активність чоловіка з ймовірністю захворіти на рак простати. Автори тих досліджень дійшли висновку, що чим більше у чоловіка статевих актів на місяць, тим меншому онкоризику він піддається. Однак ця гіпотеза контроверсійна. Можливо, спортивний спосіб життя змолоду також є профілактикою раку простати. Поки це не доведено, але я закликаю чоловіків починати піклуватися про статеве здоров’я до 30 років.

Зараз все більше молодих чоловіків звертається до нас з приводу онкоскринінгу на рак простати. Частіше за все ініціатива перевірити здоров’я чоловіка йде від коханої. Жінки більш відповідально ставляться до власного здоров’я і до здоров’я свого чоловіка, батька, брата.

Я також відрощую вуса в листопаді. Разом з колегами ми активно поширюємо у соцмережах "вусаті" фото з повідомленням, що на ранніх стадіях рак простати – виліковний. Якщо ми постійно будемо підіймати тему вчасної діагностики статевого здоров’я і бити в цю болючу точку, то мислення чоловіків зміниться. Діагностуйтеся вчасно – це може зберегти ваше життя.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр СТАХОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини