MENU

Нотр-Дам: свинцеве отруєння і стриманий оптимізм

990 0

Нотр-Дам

Реконструкція Нотр-Даму після пожежі почнеться не раніше 2021 року. Чому роботи відкладаються та на що буде схожий майбутній собор?

Зітхання розчарованих туристів, сум розгублених вірян, рефлекторні погляди місцевих, що проходять повз, – ні, досі не відкрили. Площа перед Нотр-Дамом залишається закритою з моменту пожежі, яка шокувала Париж 8 місяців тому, пише Марія Єщенко у блозі для ТСН.

Дві вежі собору, за якими його можна впізнати на листівках, вціліли, і, якщо дивитися на монумент здалеку, то здається, що жодної пожежі і не було. Однак варто підійти ближче, і згарище ще досі помітне за каркасом, який захищає зовнішні стіни собору.

Перша символічна служба відбулася у Нотр-Дамі 15 червня, лише для "своїх": три десятки священнослужителів у захисних шоломах (на той момент всередині Нотр-Даму боялися обвалень, власне, їх бояться і сьогодні) зібралися у найбезпечнішій частині собору на годинку. Вірянам доведеться запастися терпінням – їх до собору пустять дуже не скоро...

Вкластися у 5-річку Макрона

На наступний день після пожежі Еммануель Макрон впевнено і оптимістично обіцяв, що Нотр-Дам відбудують за 5 років. Від моменту драми минуло 8 місяців, і стає дедалі зрозуміліше, що план президента був надто оптимістичним. Щоправда, досі ніхто так офіційно і не спростував реалістичність "5-річного плану", про це обережно мовчать, однак той факт, що досі не було завершено діагностику собору, красномовно вказує на темп робіт.

Читайте також: Перша меса після пожежі пройшла у Нотр-Дам Де Парі

Основне завдання реставраторів на цей момент – перевірити, наскільки стабільним є склепіння Нотр-Даму. Складність стабілізації структури була викликана тим, що після пожежі у квітні, у Франції був період рекордних дощів. Наступною перешкодою стала інформація про забруднення всього кварталу, що оточує собор, свинцем, який містився у покрівлі і шпилі монументу. Це ще на кілька тижнів затримало роботи. Довкола Нотр-Даму на певний час закрили школи, а 750 дітей, що відвідують навчальні заклади у кварталі, відправили на обов’язкове обстеження – обійшлося без захворювань, однак сліди свинцю були зафіксовані за 50 кілометрів від острова Сіте, де розташована пам’ятка.

Вже найближчим часом має відбутися довгоочікуваний демонтаж будівельних лісів вагою 500 тонн, які були встановлені ще до пожежі, – саме це символічно стане справжнім завершенням стабілізації структури. Увесь процес може затягнутися до кінця весни 2020 року.

Від класики до футуризму

Від січня розпочнеться офіційний відбір архітектурних проєктів для реконструкції Нотр-Даму. Креативні агенції вже почали представляти свої пропозиції щодо майбутнього вигляду собору. За останніми опитуваннями, самі французи хотіли б бачити улюблений монумент незмінним, тобто відбудованим з точністю до оригіналу. В цей час фантазія архітекторів сягнула футуристичних форм, підвішених садів, світлових проєкцій і навіть...басейну на даху.

Читайте також: Спека в Парижі може призвести до обвалення стелі Нотр-Дама – реставратор

Повністю перебудувати потрібно 15% склепіння і звалений пожежею шпиль. Еммануель Макрон вже не раз натякав, що надав би перевагу "сміливому архітектурному рішенню", говорячи насамперед про майбутній вигляд шпиля собору. Таке бажання президента зовсім не дивне – усі "великі" французькі лідери залишили після себе архітектурну спадщину: Жак Ширак інавгурував музей на набережній Бранлі, до назви якого додали "Ширак" після смерті президента у вересні, Франсуа Міттеран додав класичному Лувру його відому модернову скляну піраміду, центр сучасного мистецтва Помпіду, без якого сьогодні складно уявити місто, з’явився завдяки президенту Жоржу Помпіду.

Амбіції Макрона відповідають спадку попередників – пожежа у Нотр-Дамі стала для президента своєрідною нагодою залишити свій слід. Щоправда, проєкт-переможець обиратиме не особисто він, а спеціальна комісія.

Іншою перешкодою на шляху початку безпосередніх робіт з реконструкції можуть стати фінанси. За першу добу на реконструкцію Нотр-Даму пообіцяли фантастичні 800 мільйонів євро, і ця новина облетіла світ. Пізніше сума зафіксувалася на 922 мільйонах євро. Однак, ключове тут слово – "пообіцяли". Фізично грошей на цей момент надійшло менше половини. Загалом виступити спонсорами робіт намір висловили 350 тисяч фізичних осіб і підприємств. Левова частка обіцяних коштів, а саме 200 мільйонів євро, припадає на корпорацію LVMH (до якої належить відомий в усьому світі бренд Луї Віттон).

Паралельно з процесом стабілізації будівлі і планування реконструкції, своєї роботи не полишають і слідчі. Офіційні причини пожежі досі не були названі, однак відомо, що найімовірнішими версіями є закорочення або ж непогашений недопалок, залишений членами бригади, яка проводила на соборі ремонтні роботи.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Марія ЄЩЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини