MENU

Українське карате – піввіковий шлях з підпілля до Олімпіади

684 0

Українське каратеМарк Тальянський – переможець першого чемпіонату України в Донецьку в листопаді 1979 року, фото – УНІАН

17 листопада в комплексі Champion Hall відбулася святкова церемонія, присвячена 10-річчю Української федерації карате (УФК).

Вітаючи ювілярів, президент НОК України Сергій Бубка назвав УФК зразком сучасної спортивної федерації і відмітив, що її стиль роботи з опорою на власні сили пов'язаний із специфікою розвитку карате в Україні. Карате починало свій шлях в радянські часи в нелегальних умовах і тому звикло до незалежності і самостійності, пише Ігор Левенштейн у блозі для сайту "УНІАН".

"Це десятиліття стало для кожного з нас історією наполегливої праці і її плідних результатів, – сказав, звертаючись до присутніх, президент УФК Сергій Левчук. – Спільними зусиллями ми з вами забезпечили роботу 143 клубів карате по усій Україні, створили потужне співтовариство понад 30 тисяч спортсменів, провели 34 внутрішніх турнірів впродовж лише останнього року. Українська федерація карате об'єднала любителів і професіоналів цього елегантного, потужного бойового мистецтва. Юнаки, які лише починають свій шлях, батьки, які підтримують своїх дітей, спортсмени з досягненнями, тренери, судді і члени місцевих адміністрацій, – усі ми разом отримали право для національної збірної вперше в історії України брати участь в Олімпійських іграх Токіо- 2020. І це наша загальна перемога, історія якої почалася десять років тому". 

Важливо підкреслити, що УФК, будучи сучасною цивілізованою структурою, поважає історію українського карате в повному об'ємі, вивчає і висвітлює її без купюр і замовчувань, віддає належне і дякує усім, хто закладав фундамент для нинішніх досягнень. Тому що десять років УФК – це період піввікової історії розвитку карате в радянській та незалежній Україні.

Читайте також: Станет ли украинский спорт доступным?

І серед почесних гостей урочистої церемонії можна було побачити людей, що уособлювали різні етапи великого і складного шляху.

Тут був легендарний Рудольф Каценбоген – людина, з якої у кінці 1960-х років починалося карате в Києві. Він став учителем цілої плеяди видатних майстрів, серед яких – Віктор Піддубний, Анатолій Попович, Олег Бардаченко та інші. Разом з Олегом Трусовим Рудольф Каценбоген написав і видав книгу-посібник "Мистецтво карате", за яку згодом він отримав тюремний термін.

"Тоді я в найсміливіших мріях не міг собі уявити, що колись карате не лише стане легальним, але й увійде до програми Олімпійських ігор", – схвильовано сказав 81-річний Рудольф Анатолійович Каценбоген, виступаючи на церемонії.

За радянських часів був короткий період легалізації карате, у переддень і після Московської Олімпіади-1980. Тоді встигли провести три чемпіонати УРСР. І серед гостей церемонії був киянин Марк Тальянський, переможець першого чемпіонату України, що пройшов в Донецьку в листопаді 1979 року (вагова категорія – 65 кг). 

Марк Ілліч Тальянський, учень знаменитого майстра з Конго Клемана Яндома, міцно зв'язав своє життя з карате. Він пройшов шлях від тренувань під виглядом самбо в заводській секції до власного клубу бойових мистецтв КІ, де сьогодні він викладає карате шотокан і свій авторський курс практичної самооборони.

Символічно, що церемонія відбулася в день завершення ювілейного чемпіонату України, що минув в спорткомплексі КПІ. Рівно сорок років – між першим чемпіонатом УРСР і 10-м чемпіонатом суверенної України під егідою УФК. Не уривається зв'язок часів і поколінь.

Особливим гостем, та швидше – хазяїном, був на церемонії ще один легендарний сенсей – Валерій Галан, почесний президент УФК, наставник усієї команди, яка сьогодні керує українським карате. Уродженець Буковини Валерій Галан починав свій шлях в спорті з самбо, а з карате познайомився під час навчання в морехідному училищі у Владивостоку. Жив в Японії, навчався карате і джіу-джитсу. Потім служив в спецназі, очолював в Москві "Всесоюзний центр вивчення східних єдиноборств" при Академії наук СРСР – першу структуру, яку дозволили в СРСР після заборони карате. Після розвалу Союзу в 1991 році Валерій Галан заснував у Чернівцях федерацію карате-до "Син-Сьобу". Його учні сьогодні посідають ключові пости в УФК: це і президент УФК Андрій Левчук, і віце-президент Іван Дутчак, і головний тренер національної збірної України Антон Нікулін, і глава Фінансового комітету УФК Андрій Білоскурський, і глава Комітету суддів Станіслав Золотухін, і глава дисциплінарний комітету Руслан Білоскурський, і глава Медичного комітету Тетяна Куртян.

Валерій Васильович Галан не лише радіє досягненням своїх учнів, які привели українське карате до міжнародного визнання й успіхів. Він активно займається громадською діяльністю і добре відомий в Україні як творець "Музею становлення української нації". Це перший в Україні інноваційний музей, створений за новітніми технологіями, де представлена позитивна історія нації. Музей має мету об'єднати українців навколо своєї історії і допомогти зняти з українців "вуаль невдах". 

"Карате – це система виховання нації. Ми забираємо з вулиці молодь у свої спортивні зали, де вони отримують інтелектуальну, психологічну і фізичну підготовку, а головне – ми виховуємо лідерів!" – підкреслив у своєму виступі Валерій Галан. 

Десяти рокам роботи УФК передували майже десять років роботи Української ліги карате (УЛК). Саме її керівник Олександр Негатуров ввів Україну у Всесвітню федерацію карате (WKF).

Доля одесита Олександра Негатурова охопила декілька етапів розвитку українського карате. Він починав в 1980 році у знаменитого одеського сенсея Валерія Зикова. Встиг стати чемпіоном УРСР серед юніорів (1983), а потім карате знову заборонили. Була пауза поза спортом, а потім – повернення в карате, перемоги на чемпіонатах України і успішна тренерська робота. Серед учнів Негатурова – ряд видатних спортсменів, що стали сьогодні успішними тренерами і керівниками клубів : Денис Морозов, Денис Криловський, Руслан Хомутенко, Євгеній Степанчук, Ігор і Дмитро Негатурови (сини Олександра) і багато інших. 

Читайте також: Спортивна медицина під загрозою зникнення: Україна може залишитися без олімпійських нагород і здорової нації

На відміну від більшості сенсеїв старої формації, Олександр Негатуров хотів розвивати саме спортивне карате і мріяв про членство України в WKF. Йому вдалося реалізувати цю мрію. Згодом з огляду на ряд обставин виникла Українська федерація карате, яка змінила УЛК в WKF. Був складний період конфліктів і боротьби. Але незабаром спортсмен у Негатурові переміг самурая: побачивши, що українське карате вийшло на якісно новий рівень, він став конструктивно співпрацювати з УФК. Авторитетний тренер і функціонер підставив плече керівникам УФК на найскладнішій ділянці роботи – очолив  Комісію з розвитку стильового карате.

Сьогодні Олександр Негатуров також успішно реалізує себе як провідний спортивний психолог і педагог в Україні. Його лекції, семінари, вебінари, персональні консультації дуже затребувані.

На фундаменті, закладеному ветеранами українського карате, побудована красива й міцна будівля. За десять років роботи УФК Україна стала шанованим гравцем в європейському і світовому карате. Наші провідні спортсмени регулярно завойовують медалі найбільших турнірів, входять в топи рейтингів, борються за участь в Олімпійських іграх. Наших кращих тренерів і спортсменів запрошують на семінари в різні країни світу. Наші функціонери і судді входять в керівні органи міжнародних федерацій. До нас із задоволенням приїжджають на змагання, семінари і збори зарубіжні зірки.

І на усе це сьогодні з радістю і гордістю дивляться заслужені старі майстри.

Пам'ятаємо, поважаємо, пишаємося.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Ігор ЛЕВЕНШТЕЙН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини