MENU

Не парламентсько-президентська: як ми помиляємося щодо України й кому це шкодить

507 0


Голова Верховної Ради Дмитро Разумков, президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Олексій Гончарук

Звісно, ви всі знаєте, що Україна – це парламентсько-президентська республіка. До 2014 року ми були президентсько-парламентською, а потім знову стали парламентсько-президентською.

У парламентсько-президентській республіці на першому місці має бути парламент, а не президент! Не дивно, що так часто можна зараз побачити слова обурення від журналістів про порушення Конституції через нехтування парламентсько-президентською формою правління.

Тільки, правду кажучи, із цим є декілька проблем.

У світі немає класифікації, яка б містила таку назву як "парламентсько-президентська" республіка.

Стривайте, тобто немає парламентсько-президентської форми правління? Ми вигадали це самі?

Схоже – так.

Читайте також: Влада робить з України пострадянську авторитарну потвору – Портников

Навіть якщо вигадали, але ж це записано в Конституції. Ми маємо поважати її, адже це основний закон держави.

Не зовсім. У Конституції нічого не написано про парламентсько-президентську республіку. Так, немає слів "парламентсько-президентська" взагалі. Так само, як і не було слів "президентсько-парламентська" в тексті Конституції, який діє із 2014-го (а раніше ця версія діяла у 2006–2010 роках), норми якої зменшили повноваження президента та збільшили повноваження Верховної Ради. Проте експерти та журналісти почали писати, що тепер Україна – це парламентсько-президентська держава, а інші підхопили.

Повернімося до класифікації. То як називають форму правління в Україні?

У західному світі багато назв різних форм правління. Ті, що мають ознаки парламентської та президентської республіки часто називають "напівпрезидентськими" (semi-presidential). Термін увів французький науковець Моріс Дюверже в 1970 році, щоб описати Францію за її Конституцією в редакції 1962-го. В українській політичній науці ще послуговуються терміном "змішана" форма правління. Ми вважаємо термін "змішана" невдалим, оскільки, назва не пояснює суті. Незрозуміло, що там із чим змішали.

Напівпрезидентські республіки поділяють на два головні підвиди. Перший – президентсько-парламентські республіки. А другий...

О, а другий парламентсько-президентські?

Ні. Другий має назву "прем'єрсько-президентська" (premier-presidential) форма правління. Зазвичай типовою рисою останньої є те, що лише парламент може звільнити прем'єра. А в президентсько-парламентській звільнити прем'єра має повноваження президент, і саме він відіграє більшу роль у формуванні уряду.

Які ще є "прем'єрсько-президентські" країни?

Франція, Польща, Румунія, Литва, Шрі-Ланка, Монголія, Туніс, Мадагаскар, Єгипет, Алжир і ще трохи інших.

Читайте також: "Слуга народу" надала промовистий доказ власної антиєвропейськості – Кіпіані

Будьмо відверті, у нас головний президент, а не прем'єр. Прем'єр Гончарук сам визнає, що він є членом команди президента. Он і заяву про відставку президентові подав! То це ж він наплював на нашу Конституцію і форму правління?

Крім правил, записаних у законах, завжди мають значення політична розстановка сил і політичні традиції. Якщо у прем'єрсько-президентській республіці лідер партії виграє президентські вибори, а потім його партія перемагає на парламентських і формує більшість, тоді фактично вся повнота влади в руках президента. І навіть, не маючи формальних повноважень звільняти прем'єра, реально розв'язує це питання президент. А члени його партії дослуховуються до його рішень. Це не означає порушення Конституції і так саме це не є авторитаризмом.

Та яке взагалі має значення як це називати! Назва ні на що не впливає.

Не зовсім. Сама лише назва підштовхує людей до певних висновків. Задає певну рамку мислення й не випускає за її межі. Назва "парламентсько-президентська" сформувала дискурс, що повноваження треба забирати у президента й передавати Верховній Раді, бо саме вона головна і стоїть на першому місці. Якби люди більше мислили рамкою прем'єрсько-президентської республіки, то більше говорили про збільшення повноважень прем'єра й уряду. Тоді б ви почули "у прем'єрсько-президентській республіці Бюро фінансових розслідувань має підпорядковуватися прем'єр-міністрові".

Або, наприклад, коли зараз точиться суперечка про префектів замість голів ОДА, то найголосніше мали б говорити про зменшення повноважень президента щодо призначення префектів або позбавлення його таких повноважень кзагалі. У прем'єрсько-президентській республіці виконавча влада на місцях має бути підпорядкована Кабінетові міністрів. І ніякої "президентської вертикалі".

А є ще терміни, які так само "вигадали" українці?

Так, наприклад, "монобільшість" і "монокоаліція".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Тарас ШЕВЧЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини