Від коронавірусу дістанеться усім
Це тільки початок історії. І те, як вона розвернеться, допоможе сформувати контури нашого часу
Всесвітня організація здоров’я офіційно заявила: коронавірус – перша "глобальна загроза здоров’ю" нашої нової ери перегонів наддержав. І його коливання не обмежаться глобальними ринками, а сягнуть геополітики.
Вже стало зрозуміло, що вплив коронавірусу – хоча ще надто рано, аби його повністю оцінити – стане значним для китайських і глобальних ланцюгів поставок, ринків та економік, легітимності та довіри, якою насолоджується нині Комуністична партія Китаю, а також азійської регіональної політики та відносин США-Китаю, де довіри й без того бракувало, йдеться у матеріалі Фредеріка Кемпа на сайті "НВ".
Читайте також: Тайвань запроваджує повну заборону на в'їзд туристів з Китаю через спалах коронавірусу
Втім, ще не зарано розглядати потенційні, непередбачувані наслідки вірусу, який походить, як вважається, з дикої фауни міста Ухань, і від якого біля 500 людей померли, а більше 20 тисяч – хворіє в усіх регіонах Китаю та 21 країні по всьому світу.
Нині вже зафіксовано першу передачу вірусу "від людини до людини" у США, а також вкрай рідкісну рекомендацію Держдепартаменту четвертого рівня "не їздити" будь-куди в Китай.
Тож навіть у такий тиждень важких новин, коли Великобританія покинула ЄС, США анонсували новий мирний план для Близького Сходу, а Сенат просунувся вперед з розглядом справи про імпічмент президента Трампа, жодній з них не перевершити потенційний глобальний вплив коронавірусу.
Першим ефектом – і його виміряти, можливо, найлегше – стане удар по китайських та інших ринках і економіках у часи, коли світ у будь-якому випадку остерігався "чорного лебедя", що міг би підштовхнути його до рецесії після 2019-го, який за останнє десятиліття став найгіршим роком для світової економіки.
Минулої п’ятниці американські ринки струсонулись, опустившись більш ніж на 650 пунктів.
І цей вплив такий великий ще й тому, що збігається у часі з тим, що вже уповільнив китайську економіку. Він прийшовся на часи, коли американські та інші компанії вже посунули свої ланцюги поставок з Китаю в інші місця у зв’язку з новими тарифами й торговельною напругою.
Читайте також: Можно ли заразиться китайским вирусом через посылку с AliExpress
Вірус послужить компаніям ще одним нагадуванням швидше диверсифікувати свої ланцюги поставок.
Виникнувши після заключення угоди першої фази зі США, удар коронавірусу також підриває той шлейф двостороннього торговельного оптимізму, який охопив ринки.
Він швидко змінив наратив і збільшив шанси на спад світового ринку в 2020-му. Особливо це стосується ринків, що розвиваються, та інновацій в сировину від нафти до міді, що впадуть вдвічі.
Якщо криза затягнеться ще на місяць – а експерти нині вважають, що аби тільки не до літа – то це може знизити цьогорічні темпи росту Китаю від 2% до 4% і навіть нижче.
Цифри в першому кварталі в Китаї можуть знизитись до 2% у річному обчисленні, що буде найнижчим показником за десятиліття, а в останньому кварталі – до 6%.
Вплив на глобальну економіку може виявитись куди більш значним за той, що мала пандемія SARS у 2003 році: за підрахунками, тоді глобальна економіка втратила 40 мільярдів доларів, а глобальний ВВП опустився на 0,1%.
Частка Китаю в глобальному ВВП відтоді збільшилась учетверо – від 4% до 16% - і нині на цю країну припадає ціла третина світового зростання.
По ринках туризму добряче вдарить, оскільки на близько 160 млн китайських туристів у 2018 році припадала майже третина роздрібних продажів турів по всьому світу.
Таїланд, приміром, уже знизив прогноз свого ВВП на 2020 рік, виходячи з очікуваних втрат на 1,6 млрд від зменшення кількості китайських туристів на 2 млн, якщо обмеження на поїздки триватимуть ще три місяці.
Більш складно розрахувати вплив вірусу на легітимність китайського президента Сі Цзіньпіна та його комуністичної партії.
Колумніст Wall Street Journal Деніел Хеннінгер назвав рідкісне вибачення мера Уханя Чжоу Сяньвана "епітафією" для КНР.
"Як чиновник місцевого уряду, — сказав мер, пояснюючи свою повільну реакцію, — після отримання інформації мені все ще доводиться чекати дозволу, перш ніж я зможу її опублікувати".
Енді Се у The South Morning Post написав: "Падіння Уханю показало систематичну слабкість у низхідній структурі китайської моделі, де кожен у ієрархії підзвітний комусь вище".
Читайте також: Побег от коронавируса: рассказ китаянки, успевшей покинуть Ухань – DW
"І хоча зі зникненням вірусу економіка й почне приходити до тями, – пише The Economist, – репутація Комуністичної партії та навіть Сі Цзіньпіна страждатиме ще довго. Партія заявляє, що озброївшись наукою, вона є більш ефективною в управлінні, ніж демократія. Нездатність „сильної руки“ стримати вірус говорить про зворотне".
І це підводить нас до найскладнішого з усіх впливів коронавірусу, які можна виміряти – геополітичного.
Як відомо, впевненість китайських лідерів у власному підйомі та конкурентоспроможності їх альтернативної авторитарної економічної моделі капіталізму сильно зросла під час та після глобальної фінансової кризи 2008−2009 років.
Чи матиме коронавірус зворотний ефект? Вірус можна чи не можна перебільшувати як пандемічну загрозу, проте легітимність президента Сі в будь-яку випадку піддасться перевірці на ефективність дій у разі надзвичайної ситуації, враховуючи те, скільки влади зосереджено у його власних руках.
З іншої сторони, його авторитет може і зрости, якщо він добре впорається з кризою.
Тим часом Лабораторія цифрових криміналістичних досліджень Atlantic Council вказала на те, що глобальний пошук винних може і зміститись через поширення дезінформації у разі загострення кризи.
Повну версію матеріалу читайте на сайті "НВ"
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки