MENU

Що треба знати про безпеку державного застосунку "Дія" 

1045 0

Державний застосунок "Дія" 

Про запуск програми "Дія" чув мало не кожен українець. В основному чули те, що це і є та сама "Держава в смартфоні". Але що відомо про її безпеку?

На поточний момент в застосунку "Дія" доступні водійські права і "техпаспорт" в електронному вигляді, пише Павло Бєлоусов у блозі для сайту НВ.

Поки що це маленька частина того, що оцифрували із запланованого, але ось уже до весни, наприклад, в застосунок обіцяють додати ID паспорт і студентський. І тут точно багато зададуться (хотілося б вірити) запитанням – а що ж з безпекою даних і чи можна взагалі ось цьому всьому довіряти?

Дійсно, питання безпеки даних як ніколи актуальне. Розглянемо, що на сьогодні нам відомо про потенційні загрози для користувачів "Дія".

Читайте також: У самому підході влади до диджиталізації закладена суттєва хиба

Перше, що у мене запитують – чи безпечно передавати із застосунком свій податковий номер, ім'я з прізвищем, пошту і так далі (зараз ці дані передаються в момент авторизації через застосунок банку).

Однозначної відповіді у мене немає, але якщо розбиратися і будувати різні теорії – можна піти в глибоку філософію.

Зараз нормально (знову ж таки, як "нормально" – у кожного своє розуміння), що жити в Україні без паспорта, податкового номера, мобільного телефону і так далі – не дуже зручно, скажімо так.

Чи небезпечно державі (із застосунком "Дія") передавати ці дані? Все просто: якщо держава ці дані вам присвоїла і видала, – природно, ці дані у неї і так є. І навіть більше даних. якщо держава (або хтось, хто має доступ до цих даних зсередини) вами зацікавиться – інформацію про вас зберуть і без "Дії". Та й якщо згадати 37-й рік, то "аналоговими" методами теж запросто можна вирішити подібне завдання.

Найголовніше в цьому випадку, щоб дані всередині держави були надійно захищені, доступ до них мав обмежене коло людей з фіксацією звернення до них. В такому випадку, ймовірність "зливу" або агрегації зменшується.

Друге. Чи надійний розробник?

Відомо, що проєктом займалися розробники з українського EPAM (на волонтерських засадах).

Звичайно, EPAM – серйозні хлопці та вони навряд чи будуть ризикувати своїм ім'ям, роблячи застосунок "на коліні". Але чи проводився незалежний аудит? Тести на безпеку? Якщо ж тести були, – хто їх проводив, скільки разів і на яких етапах?

Якщо ми цього не знаємо – як правило, не довіряємо за замовчуванням. Та й тепер EPAM відходить від розробки програми та її продовжить державна IT-компанія DIIA.

Висновки робити поки що рано, але, ще раз, компанія – державна, зарплати, ймовірно, будуть нижчими за ринкові. Хто піде на ці посади? Подивимося. Хоча вже зараз помітно, що після публічного запуску державні реєстри не витримують навантаження, а "Електронний кабінет водія" у багатьох користувачів не відкривається в перші дні роботи програми.

Що може бути ще – покаже час. Напевно, шахраї зможуть знайти способи, як використовувати "Дію" у своїх "темних справах".

Читайте також: Під час авторизації в "Дія", програма захоче отримати дані, які Мінцифра не повинна збирати – думка

Якщо вони вже зараз легко викрадають SIM-карти та крадуть гроші з рахунків, то тепер, захопивши доступ до інтернет-банкінгу (через перевипуск SIM-карти), зможуть авторизуватися в застосунку "Дія", отримати доступ до прав, техпаспорта, а пізніше і до паспорта, і до всього іншого, що планують впровадити.

Якого роду збиток зможуть завдати – буде видно пізніше. Тому, не чекаючи перших кейсів – потрібно хоча б прив'язати свою SIM-карту до паспорта.

В підсумку. Я сам користуюся застосунком ще з бета-тесту і вважаю, що проєкт потрібний, а старт хороший. Але завжди потрібно бути уважним, розуміти що як працює і розуміти, що завжди є ризики.

Планувалося, що продукт буде масовим, а тому – повинен бути простим і зручним (а як ми знаємо, "безпека зручною не буває"). Якщо ви не знаєте для чого вам цей застосунок або ви звикли до паперових документів і оффлайнових процесів – подумайте, а чи потрібно воно вам взагалі.

У всякому разі на цьому етапі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Павло БЄЛОУСОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини