MENU

"Жіноча доля". Отримати визнання у науковому світі для жінок і досі не просто – думка

243 0

Естер ДюфлоЕстер Дюфло (лауреатка Нобелівської премії з економіки 2019 року)

Кілька місяців тому розгорівся скандал: оголосили лауреатів Нобелівської премії з економіки і ряд ЗМІ повідомили, що премію отримали "Абхіджит Банерджі і його дружина".

Людину, котра заслужила на Нобелівську премію, ідентифікували просто як "дружину". Це, звісно, неприйнятно (і ЗМІ потім виправляли це). Проте, на жаль, є свідченням того, що отримати визнання у науковому світі для жінок досі не просто.

Для того, щоб привернути увагу до проблеми, відзначають Міжнародний день жінок і дівчат в науці (11 лютого – Ред.).

Безперечно, за останніх 150 років відбувся суттєвий прогрес у цьому напрямку: зараз жінки складають близько 30% наукової спільноти.

Я знаю, як багато жінки зробили для наукового поступу і для покращення якості життя людства. Я радію, коли бачу, наскільки більше нас стало у всіх сферах, навіть у традиційно "чоловічих".

 

Читайте також: Мати українського націоналізму. Як Олена Пчілка ввела моду на вишиванки і мову

Але переглядаючи портрети видатних науковиць, я не можу не думати про те, скільки перепон їм довелося подолати на шляху до своїх відкриттів, скільки ворожості і упереджень, скільки образи за неотримане визнання (у тому числі Нобелівські премії). І наскільки більше портретів у цій галереї могло би бути, якби мільйони дівчат по всьому світу не опинялися прив'язаними до "жіночої долі", не з власного вибору, а тому що інших можливостей не було.

Здавалося б, це все далеке минуле, а зараз нічого не обмежує можливість дівчатам і жінкам обирати життєвий шлях... Крім безкінечного потоку порад, переконувань і очікувань: "Для жінки головне – це чоловік і діти", "Фізика – це для хлопчиків, ось тобі книжка про те, як стати принцесою", "Дисертація – це добре, але ж чоловік тебе буде оцінювати по тому, як ти вариш борщ".

 

Читайте також: "Вона не має собі рівної". Як Ольга Кобилянська стала першою в Україні мисткинею у боротьбі за жіночу емансипацію

Тож нам як суспільству лишилося зробити ще дуже-дуже багато, аби потенціал дівчат і жінок в науці розкрився на повну. Ми маємо виховувати сильних, сміливих та впевнених у собі дівчат. Ми маємо підтримувати усі їхні мрії, навіть не "принцесячі". Ми маємо зупиняти доброзичливі поради кинути ту науку і зайнятися тим, чим належить "справжній жінці", і бити по руках (фігурально) за недолугі жарти на кшталт "жінка – вчена як морська свинка..." 

І коли хтось із цих дівчат знайде ліки проти смертельної хвороби, засіб зупинити зміни клімату чи напише план тераформування Марсу, у цьому буде трошки нашої спільної заслуги.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Інна СОВСУН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини