MENU

Гості з майбутнього? Науковці виявили незвичайні сигнали з глибокого космосу

1812 0

Сигнали з глибокого космосуІлюстративна світлина

Група астрономів з Канади виявила незрозуміле космічне явище – стрімке радіовипромінювання. Потужне випромінювання з такою періодичністю трапляється вперше, і вченим поки невідомо, що може бути їх джерелом.

Декілька тисяч років тому стародавні цивілізації на Землі вклонялися Сонцю. Джерело світла, тепла і життя з’являлося і зникало кожен день, завдяки чому його порівнювали з божеством, пише НВ Techno.

За цей час ми усвідомили, що одній з численних зірок в галактиці Чумацький шлях байдуже на релігійний культ, який створили довкола неї обмежені земляни.

Натомість, вчені вигадали, як отримати максимальну вигоду від електромагнітного випромінювання Сонця, і нещодавно навіть зробили перші детальні світлини його поверхні.

Нашим новим божеством стали незрозумілі джерела найпотужнішої енергії з глибокого космосу.

Тепер ми вважаємо, що найпотужнішим об'єктом у всіх галактиках є чорні діри, і вивчаємо їх "апостолів" у вигляді різних нейтронних зірок, квазарів, пульсарів, магнетарів і т. ін.

Читайте також: У NASA показали унікальне фото галактики в сузір’ї Риби

Проте існує щось таке, на що ми навіть в 2020-му споглядаємо майже мов жителі Геліополя на Сонце. Це "щось таке" називається стрімким радіовипромінюванням (FRB), і нещодавно астрономи вперше виявили незвичайні поміж цих космічних імпульсів.

Із чим мали справу вчені?

Група астрономів з радіоастрофізичної обсерваторії Домініон на південному заході Канади опублікувала дослідження, згідно з яким вони вперше в історії виявили періодичні стрімкі радіовипромінювання з глибокого космосу.

Зацікавленість до цього явища підігріває те, що подібні радіовипромінювання відкрили відносно нещодавно – наприкінці 2000-х – і вчені тільки намагаються з’ясувати, що може бути їх джерелом.

Виявлення перших радіохвиль з періодичним ритмом може ще більше заплутати астрономів або, навпаки, стати ключем до розгадування цього незвичайного явища.

У дослідженні зазначено, що в період з 16 вересня 2018 по 30 жовтня 2019 року астрономи зафіксували 28 випромінювань, які спершу надходили в чотириденному фазовому вікні, а згодом періодичність збільшилася до 12 днів. Кінцевий синхронний цикл радіохвиль встановили на показнику 16,35 дня.

"Прилад працював протягом більшої частини цього інтервалу часу з номінальною чутливістю; однак видно, що сплески виявляються тільки у вузькому інтервалі з вказаною періодичністю. Ми робимо висновок, що це перша виявлена періодичність будь-якого виду в джерелах типу FRB", – пишуть автори відкриття.

Астрономи з Канади назвали виявлене джерело радіовсплесків FRB 180 916. J0158 +65 і воно розташоване на відстані приблизно за 500 млн світлових років від Землі в галактиці SDSS J015800.28 + 654 253,0.

Цей "міжгалактичний метроном" виявлено за допомогою інтерферометричного радіотелескопу CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment). Телескоп має чотири антени і тисячі радіоприймачів, які приймають радіохвилі від водню в частотному діапазоні 400−800 МГц.

Дані зі 100-метрового нерухомого телескопа отримує спеціально розроблений суперкомп’ютер, який має 1000 графічних процесорів. Пристрій може опрацьовувати один терабайт даних за секунду.

Спочатку за допомогою CHIME планували шукати не менш загадкову темну енергію, яка відповідає за розширення Всесвіту. Хоча періодичні швидкі радіосплески стали не менш цікавим відкриттям.

Унікальність швидких періодичних радіосплесків також полягає в тому, що це найближче до нас джерело подібного випромінювання.

Першим зареєстрованим стрімким радіосплеском став FRB 10 724, який виявили неподалік Малої Магелланової Хмари на відстані в три мільярди світлових років від Землі. Це був поодинокий спалах.

Через кілька років аналогічні сплески (FRB 150 418) виявили в сузір'ї Великого Пса на відстані в 5,6 млрд світлових років. А останніми стали FRB 180 924, розташовані за чотири мільярди світлових років від Землі в сузір'ї Журавля.

Чому FRB є важливими і що це може бути?

Вперше стрімке радіовипромінювання виявлено 2007 року.

"Таємничі, потужні, швидкі сигнали з глибокого космосу наразі спантеличують астрономів всього світу. Надпотужні викиди радіовипромінювання, що тривають протягом частки секунди, виявили дослідники, які переглядали архівні дані, отримані за допомогою обсерваторії Парку", – писали представники NASA.

Тоді науковці заявили, що мілісекундні сплески FRB випускають величезну кількість електромагнітної енергії, еквівалентної енергії 500 млн Сонць.

Дехто з учених вважає, що FRB можуть бути результатом зіткнення двох нейтронних зірок. Як раніше зазначало НВ, нейтронні зірки – це дуже щільні космічні об'єкти, діаметр яких сягає від 10 до 20 км, а маса приблизно дорівнює масі Сонця.

Нейтронні вони через те, що їх серцевина в основному складається з нейтронів – важких елементарних частинок без електричного заряду. Якщо нейтронна зірка ще й обертається – її називають пульсаром. Якщо ж нейтронна зірка має потужне магнітне поле – це магнетар.

Астрономи з Канади також не виключають варіант з нейтронними зірками. У дослідженні зазначено, що джерелом періодичних швидких радіосплесків може бути схожий об'єкт, який, наприклад, кружляє по орбіті чорної діри.

Це дозволило б FRB 180 916. J0158 +65 надсилати на Землю потужні сигнали з періодичністю в 16 днів.

Читайте також: Американська астронавтка завершила найдовший космічний політ серед жінок

Відповідно до іншої моделі, яку пропонують вчені, сплески з’являються через взаємодію нейтронної зірки з іншою масивною зіркою, але періодично затьмарюють непрозорими потоками вітру.

Ще одним варіантом може бути FRB від магнетарів – об'єктів з найсильнішим магнітним полем у відомому нам Всесвіті. Це поле може бути в квадрильйони разів потужнішим, ніж магнітне поле нашого Сонця.

Астрофізики вважають, що магнетари з’являються через так званий ефект динамо: якщо під час народження нейтронної зірки вона обертається дуже швидко (десь 1000 оборотів за секунду), це може сформувати у неї найпотужніше магнітне поле.

Вчені з Канади вважають, що виявлені FRB з періодичним повторенням дозволять їм детальніше вивчити природу цих об'єктів.

"Це відкриття наблизило нас на один крок до розуміння взаємозв'язку між повторюваними і одноразовими сплесками. Ми показали, що принаймні деякі яскраві джерела FRB мають слабкі повторення і можна знайти більше подібних сплесків, якщо ми продовжимо роботу з більш чутливими телескопами", – зазначає представник Технологічного університету Суїнберна в Австралії Правір Кумар.

Астрономи планують продовжити дослідження одиничних сплесків FRV за допомогою параболічного телескопа Грін-Бенк в США і нового надширокосмугового радіоприймача в обсерваторії Паркса. Ймовірно, вчені зможуть підтвердити, що поодинокі сплески також повторюються, але їх повторення є менш помітним для нас.

Звісно, поки дослідники не надали чіткого пояснення досі незрозумілих нам FRB, дехто з науковців спекулює на темі прибульців і "не виключає" варіанта про те, що потужні сплески з глибокого космосу можуть бути чимось на кшталт сигналів позаземних цивілізацій.

Причому це не єдиний випадок, коли в науковому співтоваристві подейкують про існування розумного життя поза Землею. Згадаймо декотрі з таких новин.

Знаки прибульців

1. Астероїд Оумуамуа

Одним із найвідоміших новин, де ЗМІ писали про інопланетян, був міжзоряний астероїд Оумуамуа.

Космічний камінь став першим міжзоряним об'єктом в нашій Сонячній системі і його виявив канадський астрофізик Роберт Верік.

Астероїд несподівано збільшував швидкість і змінив очікувану траєкторію, проходячи крізь внутрішню Сонячну систему, що привернуло до нього увагу вчених з усього світу.

Дехто пояснював непередбачувану траєкторію Оумуамуа впливом сонячної радіації, а хтось запевняв, що насправді це не астероїд, а комета. Хоча об'єкт не залишав слідів пилу й газу.

Інтернет-спільноті більше сподобалася жартівлива версія Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики про те, що Оумуамуа – це штучний об'єкт, ймовірно, міжзоряний вітрильник.

Камінь був дуже вузьким і довгим, схожим за формою на сигару, завдяки чому його порівнювали з космічним кораблем. Але влітку 2019-го астрономи з Університету Меріленд підтвердили, що це не зонд прибульців.

2. Мегаструктури в сузір'ї Лебедя

Кілька років тому на відстані в 1480 світлових років від Землі астрономи з Єльського університету виявили зірку KIC 8 462 852.

Науковців зацікавило незвичайне світіння цього об'єкта – зірка почасти ставала набагато темнішою. Іноді об'єкт тьмянів на 22% на цілий тиждень, що не дозволяло пояснити це перебуванням на його орбіті планет або хмар пилу.

Поціновувачі сенсацій відразу ж заговорили про "гіпотетичну мегаструктуру", яка нібито створена навколо зірки і забирає її світло.

Декотрі жертви наукової фантастики, які називають себе вченими, вважали, що така мікроструктура може бути джерелом енергії для просунутих позаземних цивілізацій (згадайте шкалу Кардашева).

Згодом астрофізики з США заявили, що виявили десятки схожих зірок з незвичайними змінами в світінні.

І хоча вчені досі не можуть стверджувати, чим викликане затемнення досить яскравих зірок, вони вважають, що тінь можуть викликати їх зірки-компаньйони або деякі внутрішні особливості будови зірок.

3. Зона 51

Ну а найпопулярнішим інфоприводом про прибульців на Землі є Зона 51.

Area 51, або Зона 51 – це колишня секретна база ВПС США в Неваді, яка лягла в основу теорій змови про досліди американських військових над інопланетянами.

Читайте також: Телескоп CHEOPS надіслав перший знімок – фото зірки у 150 світлових роках від Сонця

У 2017-му Пентагон підтвердив існування програми вартістю в $22 млн, що має на меті дослідження "аномальних аерокосмічних загроз" та НЛО.

Очевидно, територія військової бази закрита для публічного відвідування, що дуже цікавило шанувальників конспірології про Зону 51, які зростали на численних фільмах, коміксах і відеоіграх про це.

В середині 2019-го завдяки декільком інтернет-мемам в мережі почали масово обговорювати штурм Зони 51. Мільйони людей обговорювали схеми атаки і планували взяття військової бази під час майбутнього фестивалю.

У Пентагоні остерігалися, що жарт може вийти з-під контролю, і попередили людей, що вхід на територію Зона 51 – це злочин, і навіть випадковий вхід до забороненої території може скінчитися сумно.

Проте на фестиваль з'їхалися фанати UFO з усього світу, але "штурм" завершився декількома затриманими блогерами і новинами на американському ТБ.

Мем, як це часто трапляється в інтернеті, забули вже наступного дня.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

НВ Techno


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини