MENU

Справжня епідемія. Що таке метаболічний синдром – пояснює сімейний лікар

997 0

Метаболічний синдром

Ось уже кілька тижнів інформаційний простір заповнений коронавірусом. Пов’язані з ним теми виходять далеко за межі медичної і соціальної сфери: вплив вірусу на акції компаній, виторг туроператорів, доходи авіакомпаній і так далі.

Показово, що щороку історія повторюється, і щоразу герої різні: пташиний грип, ебола, тепер коронавірус. Вони приходять і йдуть, слава Богу, жодна з епідемій досі не винищила людство, пише Святослав Ханенко у блозі для НВ.

Але є стабільні біди, говорити про які не цікаво, оскільки вони приїлися і не забезпечують ЗМІ високий трафік. Проте, саме вони вже багато років є справжньою епідемією, яка щорічно забирає мільйони життів. Це цукровий діабет і серцево-судинні захворювання.

Цукровий діабет, нарівні з атеросклерозом і раком, входить до першої трійки хвороб, що призводять до інвалідності та смертності. За офіційною статистикою, у світі на цю недугу страждає понад 450 млн осіб, і тільки 10% з них хворі на діабет першого типу, який пов’язаний з порушенням вироблення гормону інсуліну. У решти 90% – діабет другого типу. Він є частиною метаболічного синдрому. Ускладнення при діабеті другого типу, зокрема інфаркти та інсульти, призводять до найбільшої кількості смертей у світі.

Читайте також: Що варто знати про цукор в різних продуктах

Метаболічний синдром – це стан комплексного порушення обмінів жирів, вуглеводів, білків. Для нього характерні:

– Порушення обміну холестерину, з подальшим розвитком артеріальної гіпертензії.

– Порушення обміну вуглеводів – зниження чутливості клітин організму до інсуліну і розвиток діабету другого типу.

– Порушення обміну пуринів – підвищення рівня сечової кислоти, розвиток подагри (відкладення в суглобах кристалів сечової кислоти з подальшим їх запаленням).

Також можливі порушення статевої функції, відзначається дисбаланс гормонів. Одним із проявів метаболічного синдрому є вісцеральне ожиріння, яке провокує порушення обмінних процесів.

Які очевидні симптоми можуть свідчити про розвиток і метаболічний синдром? Передусім набір ваги і збільшення окружності талії. Варто насторожитися, якщо ви помічаєте у себе різкі перепади настрою протягом дня і відчуваєте хронічний ментальний стрес. Млявість, зниження витривалості, занепад сил, набряки – все це тривожні дзвіночки, помічаючи які, бажано, як мінімум, здати аналізи. За наявності метаболічного синдрому результати лабораторних досліджень покажуть дефіцит вітаміну Д, порушення ліпідограми, порушення роботи печінки (печінкові проби крові, підтвердження даними УЗД).

Водночас у міжнародну класифікацію хвороб метаболічний синдром не входить. Немає фахівців з роботи з ним. Судинними захворюваннями займаються кардіологи, гормональними – ендокринологи, проблемами опорно-рухового апарату займаються ортопеди. Такий вузький підхід не застосовний до метаболічного синдрому.

Метаболічний синдром розвивається роками, знижує продуктивність, впливає на спосіб життя і коло спілкування. Орієнтація медицини на діагноз, хвороба має обмежену природу. Все зводиться до виявлення відхилення конкретних параметрів і лікування. На діагностику і лікування ізольованих показників спрямовано більшість фармпрепаратів і медичного обладнання. Такий підхід неефективний.

Читайте також: "Поживна крупа, яка вносить різноманітність в харчування", – дієтологиня розповіла про корисні властивості булгуру

Єдиний дієвий спосіб передбачити розвиток метаболічного синдрому – комплексний підхід до свого здоров’я. Зокрема, перманентний моніторинг основних показників, бажано з раннього дитинства. Регулярні медичні огляди мають бути спрямовані не тільки на підтвердження відсутності захворювання, але й на поліпшення показників здоров’я. Комплексний підхід має включати не тільки медикаментозне лікування, але й формування здорових звичок, оздоровчі процедури, профілактичні заходи. Перерахуємо деякі з них:

 – Тримайте під контролем показники здоров’я, про які ви знаєте, що вони порушені.

– Висипайтеся.

– Пийте достатньо води.

– Проходьте регулярні обстеження й оздоровчі процедури.

– Зробіть регулярні фізичні навантаження невід'ємною частиною свого життя.

– Уникайте інтоксикацій.

– Займайтеся улюбленою справою.

– Не критикуйте.

Метаболічний синдром без перебільшення можна назвати чумою XXI століття. Але, приділяючи належну увагу своєму організму, екологічності оточення і стилю життя, можна істотно підвищити свої шанси не тільки дожити до глибокої старості, але залишатися активним і продуктивним, не стаючи заручником хвороб навіть у дуже похилому віці.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Святослав ХАНЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини