MENU

Темна сторона гривні. Чому українська валюта падає і чому з нею все буде добре

1417 0

Економіка України

Ми звикли до того, що українська гривня – ненадійна валюта, яка при перших же негараздах чи ризиках знецінюється. Саме такими очікуваннями ми й жили в усі останні кризи, і такі очікування обов’язково справджувалися, пише Олександр Паращій в блозі для hromadske.

Цього разу, попри велику невизначеність, гривня тримається досить пристойно, особливо на фоні російського рубля, мексиканського песо чи навіть норвезької крони, що обвалилися більш ніж на 20% щодо долара з початку року.

Не важко помітити, що найбільш кволі валюти за проміжними результатами року представляють країни, що є найбільш залежними від продажів нафти та газу. Оскільки нафта подешевшала втричі за останні пів року, такі країни недоотримають експортну виручку. Всередині цих країн долар буде в дефіциті, тож усі очікують, що його ціна зросте. Не чекаючи на дефіцит доларів у майбутньому, валютні ринки цих країн реагують уже сьогодні: національні валюти нафтових країн падають у ціні.

Ми ж стоїмо по зовсім інший бік від цих країн, адже дешева нафта йде лише на користь нашому торговельному балансу. При тому, що наші основні експортні позиції – сталь, руда та зерно – фактично не дешевшали. Таким чином, наша країна зекономить мільярди доларів через зменшення потреби купувати за валюту енергетичні ресурси. А це значить, що з боку зовнішньої торгівлі нашій валюті нічого не загрожує.

Читайте також: Валютний ажіотаж серед українців почав спадати – Нацбанк

Але торговельний баланс – з яким у нас має бути все краще, ніж зазвичай – це лише одна сторона гривневої історії. Це світла сторона, найбільш вивчена і зрозуміла. 

Інша ж сторона – менш зрозуміла, не так достеменно задокументована і тому мало передбачувана – це сторона фінансових рахунків. Два її важливі компоненти – це поведінка українців та іноземних інвесторів/кредиторів. 

Якщо з іноземними інвесторами все зрозуміло (їх у нас майже немає), з кредиторами теж є розуміння (вони б може і хотіли втекти з України – але не можуть), то поведінка українців (як населення, так і бізнесу) – це і є найбільш темна сторона гривні.

В українця за останні десятиріччя склалася звичка купувати долари за будь-якої невизначеності. І хоча така звичка не завжди дозволяла зберегти заощадження, але у більшості випадків добре працювала. 

Читайте також: Пенсійний фонд пояснив, що потрібно для разової виплати пенсіонерам по 1 тис. грн

Отже, на противагу нашому хорошому торговельному балансу вийшли панічні очікування українців, що призвело до підвищеного попиту на долари. І ця маловивчена сторона сьогодні тягне курс нашої валюти вниз (тобто вгору, якщо послуговуватися цифрами в обмінниках).

Недостатня інформація про темну сторону валют спонукала держави створювати запаси міцності на часи невизначеності – золотовалютні резерви. На щастя, Україна в цьому не є винятком: Національний банк на початок березня накопичив 27 мільярдів доларів таких резервів на чорний день. І ось коли цей день настав, Нацбанк почав їх активно використовувати, продавши з початку місяця більш ніж 2,3 мільярда доларів. 

Таким чином, він дає усім зрозуміти: ресурси на гасіння паніки в країні є. Тож ця хвиля паніки скоро закінчиться – і тоді курс гривні буде визначатися знову торговельним балансом країни. А ті, хто скупляв у паніці долари, можуть знову програти, як це було восени 2019 року.

Нацбанк скоро зможе поповнити свої резерви коштом грошей від Міжнародного валютного фонду та Євросоюзу. І таким чином підготується до наступних періодів паніки, яких, на жаль, навряд чи вдасться уникнути цього року. Але і вони минуть.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр ПАРАЩІЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини