Смог у Києві. Що це і чому він утворюється – пояснює Український гідрометцентр
Світлина – Український гідрометцентр
Останніми днями жителі столиці відмічають значне погіршення якості повітря та наявність смогу над містом.
Що є причиною його утворення і які синоптичні умови сприяють накопиченню шкідливих домішок в повітрі мегаполісів – про це ми зараз вам коротко розповімо, пише Український гідрометцентр у ФБ.
Отже, що таке смог? Смог – це забруднення повітря шкідливими речовинами, що утворюється в результаті роботи промислових підприємств, викидів транспорту, спалювання листя і т. д., при певних погодних умовах. Зазвичай відмічається у великих мегаполісах та промислових центрах.
Які погодні умови є сприятливими для утворення смогу? Антициклональний тип погоди зі слабким вітром або штилем, при якому відмічається зростання температури з висотою. Така синоптична ситуація перешкоджає вертикальному перемішуванню шарів повітря та сприяє накопиченню забруднювальних речовин у приземному шарі атмосфери.
Читайте також: Благовіщення в Україні буде сонячним та теплим – синоптикиня
Звідки надходять дані про стан атмосферного повітря в Україні та Києві? Моніторинг якості повітря в Україні здійснюється за допомогою стаціонарних постів спостереження за забрудненням. Кількість постів визначається розміром міста та особливостями структури промисловості. Основним методом визначення концентрацій забрудників є відбір проб повітря на стаціонарних постах спостереження. До прикладу у Києві зараз нараховується 21 пост спостереження, які розміщені в різних частинах міста.
За якими домішками проводиться моніторинг в Україні? Пости спостереження отримують дані про концентрації пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту, свинцю та його неорганічних сполук, бенз(а)пірену, формальдегіду та радіоактивних речовин.
Для визначення якості повітря фактичні концентрації забрудників порівнюють з гранично допустимими концентраціями (ГДК). Гранично допустима концентрація – це максимальна концентрація, при дії якої протягом усього життя людини не виникає прямого або опосередкованого несприятливого впливу на теперішнє і майбутнє покоління, не знижується працездатність, не погіршується самопочуття та санітарно-побутові умови життя.
Результатом порівняння фактичних та гранично допустимих концентрацій є значення кратності перевищення ГДК. Воно дає можливість оцінити рівень впливу окремих речовин на здоров’я людини.
Аналіз даних щодо якості атмосферного повітря здійснює Центральна Геофізична Обсерваторія (ЦГО) імені Бориса Срезневського у Києві. Гідрометцентр своєю чергою надає інформацію про синоптичні умови, які сприятимуть або не сприятимуть накопиченню шкідливих домішок в повітрі.
Зараз моніторинг якості повітря також здійснюють супутники, завдяки яким можна отримати дані про концентрації всіх шкідливих домішок в атмосфері.
Читайте також: Україна в огні. У Чорнобильській зоні третій день горить ліс, в інших регіонах країни – десятки пожеж
Де можна знайти інформацію про стан забруднення атмосферного повітря в Україні та Києві? Перелік сайтів, де можна знайти інформацію про якість повітря в Україні та Європі:
• результати досліджень стаціонарних постів спостереження у Києві тут,
• концентрація CO та пилу, поточна карта пожеж тут,
• рівень радіоактивного забруднення в Україні тут,
• інтерактивна карта, що показує рівень забруднення повітря в будь-якому пункті України та Європи, надає детальну інформацію про вміст домішок в повітрі та зображає прогноз стану якості повітря на наступний день тут,
• дані про стан якості повітря у Європі та Україні тут.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки