MENU

Палають поля та ліси: три причини пожеж, дві категорії паліїв і як дати цьому раду

1063 0

Із року в рік навесні й восени в державі палають поля та ліси. Чого ж їх так нещадно палять? Я бачу три причини: стереотип, бідність і тупість. Одне зі знань, яке дитина отримує у школі, є те, що з давніх-давен люди спалювали ділянки для нового проживання, і попіл спалених лісів був поживою для нових полів. Ці знання, приблизно із п'ятого класу, міцно сидять у головах. Їх дублюють всілякі дописи, що на наступний рік трава буде краща, і пожежа лиш очистить територію. Хто палить? Пожежники рідко встановлюють винуватців. Як правило – втік. Я б поділила паліїв на дві категорії – професіонали й аматори.

Читайте також: Треба просто перестати підпалювати траву

Професіонали – це працівники різних організацій, які палінням забезпечують свої інтереси. Аграрії спалюють необроблені території біля своїх прекрасно доглянутих полів, аби звідти не носило насінням бур'янів. Гербіцид, щоб обробити ці захаращені сусідні поля, дорогий, та ще й оприскувачі можна пошкодити, а вони коштують мільйони. Ці ж працівники сільського господарства восени, після жнив зернових культур, спалюють по всій країні солому. Чому палять? Бо комбайн із якихось причин не має подрібнювача соломи, щоб її розкидати по всьому полю, а залишає після себе валки соломи, які заважають подальшій обробці землі.

А в нас чим далі, тим більші врожаї. А це означає – тим більше соломи. Якщо її не розкидати по полю або не зібрати в тюки – палитимуть. Ну, звичайно, кого знайдуть? До речі, гарний тюкувач до соломи колись коштував до 30 тисяч доларів. Палять працівники комунальних служб, дорожники й залізничники. Ну а як швидко й недорого ліквідувати захаращеність територій? Не вирубувати ж кущі й доглядати за узбіччями. Грошей нема, людей нема, а коробка сірників – 50 копійок. Палять приватні землевласники – давно не косять свої ділянки, віддати шкода, продати нехіть (а раптом це цінний ресурс?), хоч мінімальний лад наведуть, бо раптом сусіди скажуть, що не хазяїн, а так – господар. Палять просто палії – щоб вогонь і краса.

Читайте також: Пожежа по приколу: рано чи пізно радіація прийде в Київ

Здається, саме із цієї причини зараз палає 12 тисяч гектарів лісу Чорнобильської зони. До речі, це практично стільки, скільки вирубує вся лісова промисловість держави за рік. У Хусті спалили траву й разом із нею Долину нарцисів. Тут людина навіть педантично підійшла до питання: спочатку спалив 6,5 гектарів, наступного дня вирішив, що неакуратно, не все згоріло, і спалив ще 2,5 гектарів. Крім знищення торішнього бур'яну, знищується фауна, забруднюється повітря продуктами горіння (чадний газ, окиси азоту, важкі метали). Зауважуєте, що чим більше палає держава, тим більше кліщів? Читали у пресі про їхгє нашестя, хвороби тощо?

Природа – мстива особа. Вогонь не знищує кладок яєць шкідників. Зате знищує всіх природніх ворогів кліща – мурах, ос. А кліщі продовжують переносити різні хвороби – енцефаліт, бабезіоз, бореліоз і ще десь 20 інших хвороб. Мої пропозиції. Повне обстеження всіх земельних ділянок із визначенням їхнього стану. Днями показували, що від пожежі горять будинки. Якщо вони не на галявині лісу, то який же стан земельної ділянки довкола, що вогонь дійшов до будівлі? Приписи про усунення захаращеності та приведенея територій до ладу. Це питання благоустрою територій їхніми власниками або користувачами. Водночас і власників повстановлюємо. Якщо не усунули, і в подальшому зайнялося – на них адміністративна та кримінальна відповідальність. І не потрібно шукати якихось загадкових людей, які підпалили. Власність зобов'язує!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Ірина МАЦЕПУРА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини