MENU

Один із вищих ієрархів РПЦ мимоволі виступив у ролі адвоката українського телеканалу

732 0


Митрополит Волоколамський Іларіон

У справі із судовим позовом намісника Києво-Печерської лаври до "5 каналу" – несподіваний поворот. Напередодні голова Синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Іларіон в ефірі телеканалу "Россия-24" назвав ті ж самі причини спалаху коронавірусу в монастирях РПЦ, що їх вимагає від журналістів спростувати митрополит Павло, пише для "Еспресо" Андрій Плахонін

Не скажу, що ми в цьому унікальні. У тій же Південній Кореї, нагадаю, джерелом масового зараження COVID-19 стала секта "Храм скинії свідоцтва Шинья-Чонджу". І все ж навіть у нашої східної сусідки Росії нехтування розпорядженнями світських і церковних властей, байдужість до здоров’я та життів не тільки своїх, але й сотень тисяч прихожан не набуло такого системного характеру як це було та продовжує відбуватися у храмах і монастирях Російської православної церкви в Україні.

Як результат, і через два місяці від початку карантину Печерська та Почаївська лаври залишаються найбільшими в країні вогнищами коронавірусу. А предстоятель Києво-Печерської лаври одіозний митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло (Лебідь), сам ледь оговтавшись від хвороби, звернувся до Печерського суду Києва з позовом до "5 каналу", вимагаючи від журналістів спростувати їхні слова про те, що однією з головних причин поширення хвороби стали заклики церковників, а серед них і самого Павла, до вірян ігнорувати вимоги карантину, продовжувати регулярно відвідувати храми.

Читайте також: Російська операція "Гуманітарна допомога" для Києво-Печерської лаври" переходить у наступну фазу

На відміну від, скажімо, Константинополя або Греції, де вище церковне керівництво майже відразу після того, як ВООЗ оголосила про пандемію, закликало вірних утриматися від відвідування храмів, РПЦ опинилася у двозначній ситуації. Діючи винятково у фарватері політичного курсу, що визначається у Кремлі, патріархові Кирилу (Гундяєву) довелося "разом із лінією партії" буквально на ходу міняти позицію церкви щодо коронавірусу.

Якщо навіть у Греції консервативна частина ієрархів (не дивно, що це ті само ієрархи, що виступали проти визнання автокефалії ПЦУ) зустріла заходи карантину багнетами, а митрополита Кіфірського Серафима за їх порушення навіть затримувала поліція, у Росії патріарх Кирило зіштовхнувся якщо не з організованою внутрішньо церковною опозицією або протестом, то про масове ігнорування його запізнілих закликів зачинити храми на Великдень можна говорити з упевненістю.

Коли у великодню ніч перед об'єктивами телекамер Кирило проводив службу в порожньому московському Храмі Христа Спасителя, у тисячах інших храмів у Москві й по всій Росії було напрочуд багатолюдно. Як результат, небачений навіть за українськими мірками "врожай" – настоятелів престижних храмів і монастирів, і серед них навіть цілий єпископ Желєзногорський і Льговский Веніамін – тих, хто розплатився за свою гординю життям. Ну, їх хоч назвали за іменами. Померлі парафіяни вдостоїлися хіба що згадки у вигляді цифри офіційної статистики.

Тож, коли минулої неділі голова Синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон із незвичною для нього відвертістю в ефірі кремлівського телеканалу "Россия-24" розповідав про причини ситуації, що склалася, він, звичайно, мав на увазі не Україну.

Читайте також: Масове порушення карантину з боку РПЦвУ має ознаки спланованої диверсії. Чи буде розслідування?

"У деяких монастирях, – сказав Іларіон, – було таке шапкозакидальне ставлення: говорили, що ось, ми не маємо нічого боятися, Бог нас урятує ... Закликали не боятися вірусу, закликали ходити до храмів. Деякі з цих священнослужителів уже зараз лежать у труні, інші лежать під апаратом штучної вентиляції легенів. Тому, я думаю, не можна жартувати з такими речами, не можна хизуватися своїм православ’ям, коли цивільна та церковна влади закликають до обережності".

Якщо тут у нас боязкі спроби світської влади вмовити РПЦвУ дотримуватися норм карантину були представлені з Москви мало не як репресії, у самій Росії – навпаки, оточення патріарха напряму звинуватило в численних жертвах пандемії серед духовенства неслухів, що не підкорилися волі церковних і світських властей. Це показово, звинуватило практично тими ж саме словами, спростувати які від журналістів "5 каналу" вимагає у своєму позові, поданому до Печерського суду Києва, предстоятель Києво-Печерської лаври митрополит Павло (Лебідь).

Що ж, така неочікувана прямота Іларіона цілком зрозуміла з огляду на практично повну відсутність (про ослаблення внаслідок його зовнішньополітичних прорахунків позицій Кирила як у кремлівській владній вертикалі, так і в самій церкві вже деякий час пишуть російські автори) дисциплінарних заходів патріарха до неслухів. Що ж до РПЦ в Україні, тут вона виступає лише як провідниця кремлівської політики, передовсім зацікавленої ще більше поглибити, загострити церковний іполітичний конфлікт.

Тож, із огляду на вищезгадані подвійні стандарти, ніякі жертви коронавірусу, ніякі слова найвищого ієрарха РПЦ не змусять того ж Павла (Лебедя) ні на йоту розкаятися у своїй гордині та, тим паче, відкликати свій позов.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Андрій ПЛАХОНІН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини