Законопроєкт щодо вдосконалення виборчого законодавства: що важливого у цьому законі
Тим часом, непомітно для широкого загалу вчора Рада у першому читанні ухвалила досить важливий законопроект №3485 (перше читання) про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства?
Що важливого у цьому законопроекті? Ну, наприклад, пропонується встановити визначені дати для місцевих виборів. Зокрема, встановити, що позачергові місцеві вибори, проміжні, перші, додаткові проводитимуться двічі на рік – в останню неділю березня та останню неділю жовтня. Крім того, відповідно до пропонованих змін у рік проведення чергових місцевих виборів усі місцеві вибори проводитимуться один раз на рік – в день проведення чергових місцевих виборів – останню неділю жовтня п‘ятого року повноважень місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, обраних на останніх чергових місцевих виборах.
Читайте також: КМІС: Нині до ВР проходить п’ять партій. "Голос" вибуває. Ще дві політсили на межі подолання прохідного бар’єру
Далі. Законопроект передбачає запровадження можливості паралельного використання сучасних технологій у виборчому процесі, для прикладу щодо голосування виборців на виборчій дільниці за допомогою технічних засобів та програмних засобів, проведення підрахунку голосів виборців за допомогою технічних засобів для електронного підрахунку голосів, складання протоколів про підрахунок голосів, підсумки та результати голосування з використанням інформаційно–аналітичної системи тощо. Якщо ідею щодо голосування за допомогою технічних засобів особисто я сприймаю з певним скепсисом, то слкадання електронних протоколів - це, як на мене, нагальна потреба.
Ще один важливий "іноваційний" момент. Законопроект передбачає запровадження можливості використання у виборчому процесі електронних сервісів, зокрема, передбачено альтернативну можливість подачі документів (в режимі онлайн) для реєстрації кандидатів, їхніх довірених осіб, офіційних спостерігачів, внесення подань щодо кандидатів для включення до складу виборчих комісій, їх заміни, а також подання до виборчих комісій скарг та фінансової звітності про надходження та використання коштів виборчих фондів. От це, як на мене, точно на часі.
Крім того, законопроект передбачає запровадження механізмів боротьби із "двійниками", урахування голосів виборців закордонного виборчого округу під час розподілу депутатських мандатів за загальнодержавними списками партій.
Читайте також: ЦИК: На проведение местных выборов не хватает более миллиарда гривен
Окремий блок змін стосується Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зокрема, пропонується збільшити штрафні санкції за злочини та адміністративні правопорушення у сфері виборчого законодавства, встановлення відповідальності за підробку документів для реєстрації особи, висунутої кандидатом на вибори, а також подання для проведення такої реєстрації завідомо підроблених документів.
Загалом, законопроект, у разі його ухвалення, точно матиме неабияке значення для майбутніх місцевих виборів. Оцінки у ЗМІ щодо його норм я зустрічав різні. Є критичні зауваження. Дехто каже, що не можна ділити громади на сільські, селищні та міські, як це хочуть наразі зробити через зміну виборчого законодавства. Тож очевидно, що законопроект ще чекає досить бурхливе обговорення. Головне, аби він не "загубився" на загальному тлі.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки